Աֆղանստանի նախագահի ընտրությունների արդյունքների նախնական հայտարարումը հետաձգվել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանում նախագահական ընտրությունների նախնական արդյունքների հրապարակումը վերստին հետաձգվել Է: Ինչպես հաղորդել Է հեռուստաալիքը, նոյեմբերի 13-ին այդ մասին հայտարարել Է երկրի Անկախ ընտրական հանձնաժողովի անդամ Օրանգ Զեբը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ «քվեարկության նախնական արդյունքների հայտարարումը, որը պետք Է տեղի ունենար նոյեմբերի 14-ին, հետաձգվում Է: Զեբը հայտնել Է, որ հետաձգման պատճառ Է դարձել «ընտրողների ձայների վերահաշվման հարցերի շուրջը ծագած լարվածությունը»:
Սեպտեմբերի 28-ին Աֆղանստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Անկախ ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ քվեատուփերի մոտ Է եկել ձայնի իրավունք ունեցող գեթե 2,6 միլիոն մարդ: Քվերակությանը կարող Էր մասնակցել 9,7 միլիոն գրանցված ընտրող:
Սկզբնապես ընտրությունների նախնական արդյունքները պետք Է հայտարարվեին հոկտեմբերի 19-ին: Սակայն այնուհետեւ Անկախ ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Խավա Ալամ Նուրիստանին հայտարարել Է հետաձգման մասին եւ նոյեմբերի 14-ը հայտնել ընտրությունների նախնական արդյունքների հրպարակման նոր ժամեկտ: Նախագահական ընտրությունների նախնական արդյունքների հրապարակման նոր ժամկետն առայժմ հայտարարված չԷ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Объявление предварительных итогов выборов президента Афганистана отложили
Обнародование предварительных результатов президентских выборов в Афганистане вновь отложено. Об этом, как передал телеканал TOLO News, заявил в среду член Независимой избирательной комиссии (НИК) страны Оранг Зеб.
По его словам, "объявление предварительных итогов голосования, которое должно было состояться в четверг, откладывается". Зеб сообщил, что причиной отсрочки стала "напряженность, возникшая по вопросам пересчета голосов избирателей".
28 сентября в Афганистане прошли президентские выборы. По данным НИК, к избирательным урнам пришли почти 2,6 млн афганцев, имевших право голоса. В голосовании могли принять участие 9,7 млн зарегистрированных избирателей, передает Арменпресс.
Изначально предварительные результаты выборов должны были объявить 19 октября. Однако затем председатель НИК Хава Алам Нуристани объявила об отсрочке и назвала 14 ноября новой датой оглашения предварительных результатов выборов.