Թրամփը ցանկանում Է հեռացնել Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Մալվենիին. WP
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մի քանի շաբաթ սպառնացել Է պաշտոնից արձակել Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Միք Մալվենիին, սակայն Միացյալ Նահանգների ղեկավարի օգնականները խորհուրդ են տվել հրաժարվել այդ միջոցներից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 12-ին այդ մասին հաղորդել Է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրներ:
Նախագահը դժգոհ Էր Մալվենիի ճեպազրույցից, որը նա հոկտեմբերի 17-ին վարել Է լրագրողների համար: Այնտեղ նա խոստովանել Է, որ Ուկրաինային ռազմական օգնությունն իբր սառեցվել Է Կիեւի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով, որպեսզի վրեջինս հետաքննություն սկսի ԱՄՆ-ի նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի որդու գործով: Սակայն ճեպազրույցից անմիջապես հետո Մալվենին հայտարարել Է, որ զանգվածային լրատվամիջոցները խեղաթյուրել են իր խոսքը, եւ նշել Է, որ ԱՄՆ-ը նման պահանջներ չի առաջադրել:
«Ես չեմ կարծում, թե մինչեւ դեկտեմբեր նա կհեռանա ինչ-որ տեղ,- մեջբերում Է The Washington Post-ը Սպիտակ տան աղբյուրին:- Բայց նախագահը շատ դժգոհ Էր այդ ճեպազրույցից: Դա շատ վատ օր Էր նախագահի ամար»: Թրամփի խորհրդականներն օրինակ են բերում ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի նախկին օգնական Ջոն Բոլթոնի պաշտոնաթողությունը, որին դեմոկրատներն այժմ ցանկանում են նիստի հրավիրել պաշտունազրկման ընթացակարգի շրջանակներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WP: Трамп хочет уволить и.о. руководителя аппарата Белого дома Малвэни
Президент США Дональд Трамп на протяжении нескольких недель угрожал уволить исполняющего обязанности руководителя аппарата Белого дома Мика Малвэни, однако помощники американского лидера советовали отказаться от таких мер. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник газета The Washington Post со ссылкой на источники в Белом доме.
Президент был недоволен брифингом Малвэни, который тот провел для журналистов 17 октября. На нем он признал, что военная помощь Украине якобы была заморожена с целью оказать давление на Киев, чтобы тот начал расследование по делу сына бывшего вице-президента США Джозефа Байдена. Однако сразу после брифинга Малвэни заявил, что СМИ исказили его слова, и отметил, что США подобных требований не выдвигали.
"Я не думаю, что до декабря он куда-то уйдет, - цитирует The Washington Post источник в Белом доме. - Но президент был очень недоволен этим брифингом. Это был очень плохой день для президента". Советники Трампа приводят в пример отставку бывшего помощника президента по национальной безопасности Джона Болтона, которого демократы сейчас хотят пригласить на заседание в рамках процедуры импичмента.