Տիգրան Խաչատրյանի կարծիքով՝ կեղծ ապրանքների տարածման խնդիրը պետք է լուծվի համակարգային մակարդակով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունում 2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին կեղծ ապրանքների քանակն ավելացել է 54 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային համաժողովի բացման խոսքում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Կեղծ ապրանքների դեմ պայքարը կարևորագույն և առաջնահերթ խնդիրներից է մեր երկրի համար: Այդ խնդիրը պետք է լուծել համակարգային մակարդակով և դրան պետք է նայել միջազգային տնտեսական համագործակցության պրիզմայով: Կեղծ ապրանքատեսակների տարածման խնդիրն այսօր արդիական է դարձել ազգային օգտագործման գրեթե բոլոր տեսակի ապրանքների համար: ԵԱՏՄ-ում կեղծված ապրանքների ռիսկի գոտում կան թեթև արդյունաբերության ապրանքատեսակներ, դեղագործություն, օծանելիք և այլն»,- նշեց Խաչատրյանը:
Նա շեշտեց, որ անհրաժեշտ է պաշտպանել մտավոր սեփականության իրավունքները, ինչը կարևոր է ներդրումային բարենպաստ միջավայր ստեղծելու տեսանկյունից:
«Կեղծված ապրանքատեսակների դեմ պայքարն ու ԵԱՏՄ-ում մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունը իրականացվելու են Միության ապրանքների և ծառայությունների համար առաջնային թվային հսկողության համակարգի ներդրման միջոցով»,- ասաց նախարարը:
«Անտիկոնտրաֆակտն» անցկացվում է Երևանում նոյեմբերի 12-13-ը: Այն ԵԱՏՄ-ի շրջանակում քննարկումների կազմակերպման կենտրոնական հարթակ է, որտեղ քննարկվում են արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառությունից շուկաների պաշտպանության խնդիրները: Դրան մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների պետական մարմինների ներկայացուցիչները, հասարակական մասնավոր կազմակերպությունները, տարբեր փորձագետներ, գիտնականներ և այլն:  «Անտիկոնտրաֆակտ-2019» համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության։ Աջակցում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը, Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը և «Անտիկոնտրաֆակտ»  միջազգային ասոցիացիան:
Այս տարի միջազգային համաժողովի ընթացքում քննարկվելու է չորս հիմնական հարց՝ իրավակիրառությունը կոնտրաֆակտ արտադրանքի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում, արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության դեմ հակազդեցությունը, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունը թվային միջավայրում, արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության և մտավոր սեփականության օբյեկտների նկատմամբ իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կադրային ներուժի ձևավորումը:

По мнению Хачатряна, проблема распространения фальшивых товаров должна решаться на системном уровне
В Евразийском экономическом союзе в 2018 году по сравнению с 2017 годом количество контрафактных товаров увеличилось на 54%.
Как передает «Арменпресс», об этом в своей речи сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
Эту проблему нужно решать на системном уровне, и на это нужно смотреть сквозь призму международного экономического сотрудничества. Проблема распространения контрафактных товаров сегодня стала актуальной почти для всех видов товаров национального пользования. В зоне риска контрафактных товаров в ЕАЭС есть продукты легкой промышленности, фармацевтики, парфюмерии и т. п.”, - отметил Хачатрян.
Он подчеркнул, что необходима защита права интеллектуальной собственности, что важно и с точки зрения создания благоприятной инвестиционной среды.
“Борьба с контрафактными товарами и защита прав интеллектуальной собственности в ЕАЭС будут осуществляться посредством внедрения системы первичного цифрового контроля за товарами и услугами союза”, - сказал министр.
Форум “Антиконтрафакт” проводится в Ереване с 12 по 13 ноября. “Антиконтрафакт” - центральная площадка для проведения обсуждений в рамках ЕАЭС, на которой обсуждаются проблемы защиты рынков от незаконного оборота промышленной продукции. В нем принимают участие представители государственных органов стран-членов ЕАЭС, частные общественные организации, различные эксперты, ученые и др. Цель форума -формирование консолидированной позиции и предложений участников, направленных на противодействие незаконному обороту промышленной продукции, совершенствование таможенного регулирования, защиту прав интеллектуальной собственности, стандартизацию промышленной продукции, эффективный контроль качества промышленной продукции и т. д.
Организатор  Форума “Антиконтрафакт 2019” - Правительство Республики Армения в лице Министерства экономики РА при содействии Евразийской экономической комиссии, Министерства промышленности и торговли Российской Федерации и Международной ассоциации “Антиконтрафакт”. В этом году на международной конференции будут обсуждены четыре основных вопроса: правоприменение в сфере борьбы с оборотом контрафактной продукции, противодействие незаконному обороту промышленной продукции, защита прав интеллектуальной собственности в цифровой среде, формирование кадрового потенциала в сфере незаконного оборота промышленной продукции и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности.