Ուկրաինան ԵՄ-ից առավելագույն փոհատուցումներ կպահանջի ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների վերացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան Եվրամիությունից առավելագույն փոխհատուցումներ կպահանջի, եթե եվրոպական կողմը հրաժարվի Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականությունից: Այդ մասին հայտարարել Է եվրոպական եւ եվրատլանտյան ինտեգրացման հարցերով Ուկրաինայի փոխվարչապետ Դմիտրի Կուլեբան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե դա (պատժամիջոցների չեղարկումը) այնուամենայնիվ տեղի ունենա, ապա Կիեւին անհրաժեշտ Է նման որոշման համար առավելագույն մակարդակի փոխհատուցումներ ստանալ ցանկացած ձեւով, որը ենթակա Է բանակցությունների»,- ասել Է նա ՌԲԿ-Ուկրաինա գործակալությանը տված հարցազրույցում: Կուլեբան նշել Է, որ ուկրաինական դիվանագիտության եւ «բարձր քաղաքականության» խնդիրն Է, որ թույլ չտրվի պատժամիջոցների վերացում մինչեւ այն պահը, երբ առաջընթաց ձեռք բերվի Մինսկի համաձայնությունների կատարման գործում:
Կիեւը, շարունակել Է փոխվարչապետը, արդեն նկատում Է Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրոպայի պատժամիջոցների քաղաքականության մեղմացում: «Քանի որ նրանց վերադարձրեցին ԵԽԽՎ, սկսեցին խոսել G7 վերադարձնելու համար: Սկսվել են բարձր մակարդակի մշտական հանդիպումներ Ռուսաստանի ղեկավարության հետ»,- պարզաբանել Է Կուլեբան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Украина потребует от ЕС максимальных компенсаций за отмену санкций против России
Украина потребует от ЕС максимальных компенсаций, если европейская сторона откажется от политики санкций в отношении России. Об этом заявил вице-премьер-министр Украины по вопросам европейской и евроатлантической интеграции Дмитрий Кулеба.
"Если это [снятие санкций] все же произойдет, то Киеву необходимо получить за такое решение максимальный уровень компенсаций в любой форме, которая подлежит переговорам", - сказал он в интервью агентству РБК-Украина. Кулеба отметил, что задача украинской дипломатии и "высокой политики" в том, чтобы не допустить снятия санкций до того, как будет достигнут прогресс в выполнении минских соглашений,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Киев, продолжил вице-премьер, уже замечает смягчение подходов к санкционной политике Европы в отношении России. "Раз - тут их вернули в ПАСЕ, раз - заговорили о том, чтобы вернуть в G7. Начались постоянные встречи с российским руководством на высшем уровне", - пояснил Кулеба.