ԵԱՏՀ-ն զբաղվում է Լարսի անցակետից պանրով բեռնված մեքենաների հետ ուղարկելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը նամակ է ստացել «Սպայկա» ընկերությունից՝ պանրով բեռնված բեռնատարարները Վերին Լարսի անցակետից հետ ուղարկելու հարցի վերաբերյալ և սկսել է զբաղվել խնդրով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային ֆորումի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ԵԱՏՀ ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդկացման տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը:
«Սպայկա»-ն դիմել է մեզ, մենք 2 օր առաջ նամակ ենք ստացել ընկերությունից: Մենք երեկվանից սկսել ենք այդ հարցով զբաղվել, այսօր հուսով եմ, որ կազմակերպության հետ այդ հարցերի շուրջ կխոսենք, ավելի խորությամբ կհասկանանք խնդիրը: Հիմնական խնդիրը հիմա այդ պանրի ծագման հարցն է: Ռուսական կողմից դեռևս չի ստացվել պաշտոնական եզրակացությունը, թե ինչ փաստերի հիման վրա է այդ պանիրը համարվել ոչ հայկական: Պետք է հասկանանք, թե Հայաստանում այդ պանիրն ինչ լաբորատոր փորձարկումներ է անցել, դա համադրենք, հասկանանք ճշմարտությունը, և դրա հիման վրա անենք եզրակացություն»,-ասաց Մինասյանն ու հավելեց՝ եթե պանիրն իսկապես հայկական է, ապա ռուսական մաքսատան պատասխանատուների առաջ պետք է հարց դնել, թե ինչու այն ծագման պատճառաբանությամբ բաց չի թողնվել:
Մինասյանը նկատեց՝ սակայն դա գործընթաց է, որին դեռ պետք է հասնել, առանց փաստերի անիմաստ է:  Նա շեշտեց՝ իրենց համար կարևոր է պարզել ճշմարտությունը, թե որն է խնդիրը: Նա միևնույն ժամանակ նկատեց, որ առհասարակ բավականին օբյեկտիվ հիմքեր են լինում, որ ավտոմեքենաների մինչև 5 տոկոսը կանգնեցվում է անցակետում, քանի որ երբեմն տնտեսավարողները բարեխիղճ չեն լինում:
Անդրադառնալով Լարսի անցակետում կուտակումներին առհասարակ ՝ Մինասյանը կարևորեց, որ մաքսային մարմինների մեջ ստեղծվի վստահություն: Նա կարևորեց, որ օրինակ Ռուսաստանի անցակետում վստահեն Հայաստանի ստուգմանը ու ավտոմեքենան բաց թողնեն առանց ստուգման: «Դրա համար մենք պետք է արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնենք, որ մաքսային անցակետերում վստահ լինեն, որ լեգալ, ոչ կոնտրաֆակտ ապրանք է շրջանառվում երկրների մեջ»,-նշեց նա:
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացվել էր «Սպայկա» ընկերության` պանրով բեռնված 2 մեքենան Վերին Լարսի մաքսային անցակետում պահելու վերաբերյալ: Նախարարության կողմից կապ էր հաստատվել Հյուսիսկովկասյան մաքսատան պատասխանատուների հետ։ Վերջիններս տեղեկացրել են, որ մեքենաները ժամանակավոր բաց չթողնելու պատճառն այն է, որ անցակետի ռիսկերի կառավարման համակարգը ռիսկային է համարել բեռը` «պատժամիջոցների» ցանկով նախատեսված ապրանքներին պատկանելության տեսանկյունից:
Ըստ վերջիններիս կողմից փոխանցված տեղեկատվության` նմուշն ուղարկվել է համապատասխան լաբորատորիա` բեռի ծագումնաբանությունը որոշելու նպատակով:Լաբորատորիայի եզրակացությունը ստանալուց հետո կընդունվի համապատասխան որոշում տվյալ բեռի հետ կապված հետագա քայլերի վերաբերյալ:
Ավելի ուշ «Սպայկա» ընկերությունից տեղեկացրել էին, որ ընկերության նորակառույց պանրի գործարանում արտադրված հայկական ընդհանուր առմամբ 21 տոննա կապույտ բորբոսով պանիրը 24 օր ՌԴ Վերին Լարսի մաքսային անցակետում կանգնեցվելուց հետո վերադարձվել է Հայաստան: Ընկերությունը նոյեմբերի 5-ին հայտնել էր, որ ՌԴ Վերին Լարսի մաքսային անցակետի աշխատակիցները բանավոր հայտնել են ընկերության բեռնատարի վարորդին, որ չեն կարող բաց թողնել պանիրը ՌԴ տարածք և հետ են ուղարկելու բեռը Հայաստան, քանի որ ստացել են փորձաքննության արդյունքները, որոնց համաձայն պանրի ծագման երկիրը նշվել է՝ «Հայաստան, Առաջավոր Ասիա, Հարավ-արևելյան Եվրոպա»: «Սպայկա»-ից հայտնել էին նաև, որ կրում են մեծ վնասներ, պանիրը կորցնում է իր պիտանելիության ժամկետի օրերը, իսկ պանիրը չմատակարարելու համար ենթարկվել է տույժերի և տուգանքների պատվիրատուների կողմից:

ЕЭК занимается вопросом возвращения с КПП Ларса машин, груженных сыром
Евразийская экономическая комиссия получила письмо от компании “Спайка” по вопросу отправки с КПП “Верхний Ларс” машин, груженных сыром и начала заниматься этой проблемой. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в рамках Международного форума “Антиконтрафакт” сказала член коллегии (министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Карине Минасян.
“Спайка” обратилась к нам, мы 2 дня назад получили письмо от компании. Мы со вчерашнего дня начали заниматься этим вопросом, надеюсь, что сегодня мы поговорим с организацией по этим вопросам, глубже поймем проблему. Основная проблема - вопрос происхождения этого сыра. С российской стороны пока не получено официального заключения о том, на основании каких фактов этот сыр не был признан армянским. Мы должны понять, какие лабораторные испытания прошел этот сыр в Армении, сопоставить это, выявить истину, и на основе этого сделать заключение”, - сказала Минасян и добавила, что если сыр действительно армянский, то перед ответственными таможенниками России следует поставить вопрос, почему он не был пропущен под предлогом происхождения.
Минасян заметила, что это процесс, который еще нужно пройти, без фактов это бессмысленно. Она подчеркнула, что для них важно выяснить истину, в чем проблема. В то же время она отметила, что вообще бывают достаточно объективные основания, что до 5% автомобилей простаивают на КПП, поскольку иногда хозяйствующие субъекты не бывают добросовестными.
Касаясь скоплений на КПП “Верхний Ларс”, Минасян отметила важность того, чтобы в таможенных органах было сформировано доверие. К примеру, чтобы на КПП России доверили проверке Армении и выпустили машину без дополнительной проверки. Для этого мы должны внедрить эффективные механизмы, чтобы на таможенных пунктах были уверены, что  страны ЕЭК импортирую легальный, неконтрафактный товар”, - отметила она.
31 октября Министерство экономики Армении было проинформировано о том, что на таможенном пункте “Верхний Ларс” задержаны 2 машины, груженные сыром компании “Спайка”. Министерство установило связь с ответственными лицами северокавказской таможни. Они сообщили, что причиной временной задержки автомобилей является то, что система управления рисками КПП груз с точки зрения происхождения товара, согласно предусмотренному перечню санкций, посчитала рискованным. Образец отправлен в соответствующую лабораторию для определения происхождения груза. После получения заключения лаборатории будет принято соответствующее решение о дальнейших шагах, связанных с данным грузом.
Позже из компании “Спайка” сообщили, что после 24-х дневного простаивания на таможенном пункте “Верхний Ларс”, 21 тонна армянского сыра с синей плесенью, произведенного на новопостроенном сырном заводе компании, была возвращена в Армению. 5 ноября компания сообщила, что сотрудники таможенного КПП “Верхний Ларс” в устной форме сообщили водителю грузовика компании, что не могут пропустить сыр на территорию РФ и вынуждены отправить груз обратно в Армению, так как получили результаты экспертизы, согласно которым страна происхождения сыра отмечалась: “Армения, Передняя Азия, Юго-Восточная Европа”. В компании “Спайка” сообщили также, что они понесли большие убытки, так как сыр теряет срок годности, за недоставку сыра они были подвергнуты штрафам со стороны заказчиков.