Մարվեցին երկու նոր նամականիշներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ` նվիրված «Հայաստանի ֆլորա և ֆաունա» թեմային:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 12-ին նամականիշները մարեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Արմեն Աբրոյանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Վարդան Մելիքյանը, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ_ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը և Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
230 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է ճյուղի վրա նստած երկնագույն ալկիոնը, որը 2019 թվականին Հայաստանի թռչունների պահպանման միության կողմից կազմակերպված հասարակական հարցման արդյունքում արժանացավ «Տարվա թռչուն» կոչմանը:
330 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է կովկասյան ընձառյուծը, քանի որ 2019 թվականը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հռչակել է ընձառյուծի տարի:
Կենդանիները պատկերված են իրենց բնորոշ միջավայրում` կատարված գեղարվեստական ոճով:
230 և 330 ՀՀ դրամ անվանական արժեքներով նամականիշները տպագրված են Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` յուրաքանչյուրը 30 000 տպաքանակով: Նամականիշների դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի նկարիչ-դիզայներ Աշխեն (Միլա) Խանձրածյանը:

Погашены две новые почтовые марки
Как сообщает «Арменпресс», 12 ноября марки погасили заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армен Аброян, заместитель министра окружающей среды Вардан Меликян, генеральный исполнительный директор ЗАО “Айпост” Айк Авагян и председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
На почтовой марке с номиналом 230 драмов изображен сидящий на ветке голубой алкион, который по итогам общественного опроса, организованного Союзом охраны птиц Армении в 2019 году был удостоен звания “Птица года”.
На почтовой марке с номиналом 330 драмов изображен кавказский леопард, так как 2019 год правительство Республики Армения провозгласило Годом леопарда.
Животные изображены на фоне их характерной среды, выполненной в художественном стиле.
Марки с номиналом 230 и 330 драмов отпечатаны в издательстве “Cartor” во Франции тиражом 30 000 экземпляров. Автор дизайна марок - художник-дизайнер ЗАО “Айпост” Ашхен (Мила) Хандзратян.