«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Իրաքյան ճգնաժամը հաղթահարելու  նոր ջանքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ներքին լուրջ խնդիրներով ու օտարերկրյա շահերի հակասություններով պայմանավորված՝ Իրաքում իրավիճակը մնում է ճգնաժամային: Թեեւ սոցիալ-տնտեսական ու կոռուպցիայի դեմ ցույցեր Իրաքում տեղի են ունեցել նաեւ 2011, 2015, 2016 եւ 2018 թթ., սակայն հոկտեմբերի 1-ից սկսած վերջին ցույցերը բոլոր առումներով աննախադեպ էին, ուստի ստեղծված պայմաններում կառավարության բարեփոխումների խոստումները չեն կարող բավարարել ցուցարարներին: Եվ, ահա, դրանք  շարունակվում են Բաղդադում ու երկրի հարավային՝ շիաբնակ նահանգներում, իսկ զոհերի թիվն օր օրի աճում է: Իրաքի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնաժողովի վերջին տվյալների հանաձայն, նոյեմբերի 10-ի դրությամբ զոհվել է 319 մարդ եւ հազարավորներ էլ վիրավորվել են:
Նոյեմբերի 10-ին Սպիտակ տունը հանդես գալով հայտարարությամբ,  Իրաքը ճգնաժամից  դուրս բերելու նպատակով իշխանություններից պահանջել է վերջ դնել ցուցարարների հանդեպ բռնություններին եւ անհապաղ արտահերթ ընտրություններ անցկացնել: Հայտարարությունում կարեւորվել  եւ պահաջվել է կյանքի կոչել երկրի նախագահի խոստումները:
Նույն օրը ՄԱԿ-ի Իրաքի աջակցության առաքելությունը (UNAMI) եւս Իրաքի ճգնաժամի վերացման առնչությամբ ներկայացրել է «ճանապարհային քարտեզ», որը կազմված է  երեք փուլից՝ «անհապաղ», «կարճաժամկետ» եւ «միջնաժամկետ»: Առաջին փաթեթով պահանջվում է մեկ շաբաթվա ընթացքում ազատ արձակել հոկտեմբերի 1-ից՝ ցույցերի առաջին օրվանից, կալանավորված բոլոր խաղաղ ցուցարարներին, հետապնդում չիրականացնել ցուցարարների նկատմամբ, բացահայտել բռնություն գործադրողներին եւ պատժել: ՄԱԿ-ը նաեւ տարածաշրջանի եւ դրանից դուրս գտնվող երկրներից պահաջել է հարգել Իրաքի ինքնիշխանությունը եւ չմիջամտել այդ երկրի ներքին գործերին»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Новые усилия по преодолению иракского кризиса
Ситуация в Ираке, обусловленная и серьезными внутренними проблемами, и противоречащими иностранными интересами продолжает оставаться кризисной. Хотя демонстрации против социально-экономического положения и коррупции в Ираке проходили и в 2011, 2015, 2016 и 2018 годах, однако, демонстрации, которые проходят с 1 октября, беспрецедентны во всех аспектах, именно поэтому в сложившихся условиях обещания правительства о реформах уже не могут удовлетворить протестующих. Они продолжаются в Багдаде и в южных шиитских провинциях страны, а число жертв растет с каждым днем. По последним данным Верховной комиссии по правам человека Ирака, по состоянию на 10 ноября погибли 319 человек и тысячи получили ранения.
Белый дом, выступая 10 ноября с заявлением, потребовал от властей положить конец насилию в отношении демонстрантов и немедленно провести досрочные выборы. В заявлении была отмечена важность обещаний президента страны, и было предложено претворить их в жизнь.
В тот же день миссия ООН по поддержке Ирака (UNAMI) также представила дорожную карту по ликвидации кризиса в Ираке, состоящую из трех этапов - немедленного, краткосрочного и среднесрочного. Первый этап предполагает освобождение в течение недели всех арестованных мирных демонстрантов, начиная с первого дня митингов – с 1 октября, не преследование демонстрантов, выявление насильников и их наказание. ООН также потребовала от стран региона и от других, вне его пределов, уважать суверенитет Ирака и не вмешиваться во внутренние дела этой страны”.