ՌԴ-ն պատրաստ է նպաստել Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորմանը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 11-ին Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, պատասխանելով Թուրքիայի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին:
«Մենք չեն խոսում ինչ-որ մերձեցման, ջերմացման մասին: Երբ ունենք հարևաններ, որոնք պատմության, աշխարհագրության կողմից են տրված: Մենք հարաբերություններ ենք զարգացնում բոլորի և նրանցից յուրաքանչյուրի հետ: Սա ստույգ է ՀԱՊԿ, ԱՊՀ, ԵԱՏՄ մեր բոլոր գործընկերների առումով, այնպիսի երկրների առումով, ինչպիսիք են Թուրքիան, Իրանը, արևելաեվրոպական երկրները: Մենք ցանկանում ենք բոլորի հետ նորմալ հարաբերություններ ունենալ: Եվ մենք ամեն կերպ աջակցում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գոյություն ունեցող խնդիրների հաղթահարմանը: 2010 թվականին մենք ամենաակտիվ կերպով նպաստել ենք Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրմանը: Չնայած նաև նախազգուշացրել ենք շատ չտարվել այս գաղափարով և հատկապես այն հաշվարկներով, որ դրանք կարող են ուժի մեջ մտնել անկախ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումից»,- ասաց Լավրովը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարն ափսոսանք հայտնեց Ցյուրիխյան արձանագրությունների ճակատագրի վերաբերյալ:
«Մենք շարունակում ենք պատրաստ լինել: Դրա համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի շահագրգռվածությունը: Մենք պատրաստ ենք մեր հնարավորություններն օգտագործել այն նպատակով, որ առաջ մղենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը: Մենք բացարձակապես որևիցե հիմք չենք տեսնում ենթադրելու, որ այս երկրների միջև ինչ-որ մեկը պատերազմ կսկսի, և ամեն դեպքում մեր ամբողջ քաղաքականությունն ուղղված է այստեղ խաղաղություն, համագոյակցություն և փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելուն»,- նշեց նա:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում նոյեմբերի 10-11-ը: Լավրովը հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և ծաղիկներ խոնարհել Ծիծեռնակաբերդում Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:

РФ готова содействовать нормализации отношений Армении и Турции: Лавров
Российская Федерация готова содействовать нормализации отношений между Арменией и Турцией. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 11 ноября в Ереване сказал министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, отвечая на вопрос об отношениях Турции и России.
“Мы не говорим о каком-то сближении, потеплении. Мы развиваем отношения со всеми и с каждым из них. Это точно по отношению ко всем нашим партнерам по ОДКБ, СНГ, ЕАЭС, по таким странам, как Турция, Иран, восточноевропейские страны. Мы хотим иметь нормальные отношения со всеми. И мы всячески поддерживаем преодоление существующих между Арменией и Турцией проблем. В 2010 году мы самым активным образом способствовали подписанию Цюрихских протоколов. Но мы предостерегали от идеи и особенно  расчетов, что они могут вступить в силу независимо от урегулирования нагорно-карабахского конфликта”, - сказал Лавров.
Глава МИД РФ выразил сожаление в связи с судьбой Цюрихских протоколов.
“Мы продолжаем быть готовыми. Для этого необходима заинтересованность обеих сторон. Мы готовы использовать свои возможности для того, чтобы продвигать нормализацию отношений между Арменией и Турцией. Мы абсолютно не видим никаких оснований полагать, что какая-либо из этих стран начнет войну, и в любом случае вся наша политика направлена на установление мира, сосуществования и взаимовыгодного сотрудничества”, - отметил он.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров  10 - 11 ноября с официальным визитом находится в Армении. Лавров встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и возложил цветы к Вечному огню в Мемориальном комплексе Геноцида армян в Цицернакаберде.