ՌԴ-ն պատրաստ է նպաստել Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորմանը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 11-ին Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, պատասխանելով Թուրքիայի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին:
«Մենք չեն խոսում ինչ-որ մերձեցման, ջերմացման մասին: Երբ ունենք հարևաններ, որոնք պատմության, աշխարհագրության կողմից են տրված: Մենք հարաբերություններ ենք զարգացնում բոլորի և նրանցից յուրաքանչյուրի հետ: Սա ստույգ է ՀԱՊԿ, ԱՊՀ, ԵԱՏՄ մեր բոլոր գործընկերների առումով, այնպիսի երկրների առումով, ինչպիսիք են Թուրքիան, Իրանը, արևելաեվրոպական երկրները: Մենք ցանկանում ենք բոլորի հետ նորմալ հարաբերություններ ունենալ: Եվ մենք ամեն կերպ աջակցում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գոյություն ունեցող խնդիրների հաղթահարմանը: 2010 թվականին մենք ամենաակտիվ կերպով նպաստել ենք Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրմանը: Չնայած նաև նախազգուշացրել ենք շատ չտարվել այս գաղափարով և հատկապես այն հաշվարկներով, որ դրանք կարող են ուժի մեջ մտնել անկախ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումից»,- ասաց Լավրովը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարն ափսոսանք հայտնեց Ցյուրիխյան արձանագրությունների ճակատագրի վերաբերյալ:
«Մենք շարունակում ենք պատրաստ լինել: Դրա համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի շահագրգռվածությունը: Մենք պատրաստ ենք մեր հնարավորություններն օգտագործել այն նպատակով, որ առաջ մղենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը: Մենք բացարձակապես որևիցե հիմք չենք տեսնում ենթադրելու, որ այս երկրների միջև ինչ-որ մեկը պատերազմ կսկսի, և ամեն դեպքում մեր ամբողջ քաղաքականությունն ուղղված է այստեղ խաղաղություն, համագոյակցություն և փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելուն»,- նշեց նա:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում նոյեմբերի 10-11-ը: Լավրովը հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և ծաղիկներ խոնարհել Ծիծեռնակաբերդում Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:

Russia ready to contribute to normalization of relations between Armenia and Turkey – FM Lavrov
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Russia is ready to contribute to the normalization of relations between Armenia and Turkey, Foreign Minister Sergey Lavrov told reporters at a joint press conference with his Armenian counterpart Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan.
“We are not talking about any rapprochement or warming, when we have neighbours that are given by history and geography.  We develop relations with all and each of them. This is true in terms of all our partners in the CSTO, CIS, EAEU, in terms of countries such as Turkey, Iran, and the eastern European countries. We want to have normal relations with all. And we assist in overcoming the existing problems between Armenia and Turkey with all means. In 2010 we contributed to the signing of the Zurich Protocols in the most active way”, Lavrov said, expressing regret over the fate of these Protocols.
“We continue to be ready. But this requires the interest of the two sides. We are ready to use our opportunities to move forward the normalization of relations between Armenia and Turkey. We absolutely do not see a reason to suppose that someone will start a war between these countries, but in any case our entire policy is based on establishing peace, co-existence and mutually beneficial cooperation here”, the Russian minister said.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov arrived in Armenia on an official visit on November 10-11. He already met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.