Եգիպտոսում 37 մարդ Է տուժել դպրոցական ավտոբուսի մասնակցությամբ ճանապարհային վթարի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 8-ին առնվազն 37 մարդ Է տուժել Եգիպտոսում դպրոցական ավտոբուսի մասնակցությամբ ճանապարհայինտրանսպորտային պատահարի (ՃՏՊ) հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sada El Balad նորությունների պորտալը: Նրա տվյալներով՝ ՃՏՊ-ն տեղի Է ունեցել Կահիրեից դեպի հարավ ընկած Սաֆագա-Քենա ճանապարհին:
Ավտոբուսը, որը միջնակարգ դպրոցի 15-16 տարեկան աշակերտների Էքսկուրսիա Էր տանում Խուրգադու, դուրս Է եկել ճանապարհից եւ շրջվել: Տուժածների մեծամասնությունը թեթեւ վնասվածքներով եւ քերծվածքներով տեղափոխվել Է մերձակա հիվանդանոց: Մի քանի մարդ, որոնք կոտրվածքներ եւ կտրված վերքեր են ստացել, մնում են հոսպիտալում, սակայն նրանց կյանքին ոչինչ չի սպառնում: Եգիպտոսն արաբական երկրների թվում 16-րդ եւ աշխարհում 109-րդ տեղն Է զբաղեցնում ճանապարհներին մահացության ցուցանիշով: Ըստ պաշտոնական տվյալների, մահացու ելքով վթարների 80 տոկոսի պատճառը մարդկային գործոնն Է եւ միայն դեպքերի 14 տոկոսն Է փոխադրամիջոցների տեխնիկական անսարքության պատճառ:
Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում Եգիպտոսի իշխանությունները միլիոնավոր եգիպտական ֆունտ են ներդրել ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացման եւ ճանապարհներին անվտանգության համակարգերի ստեղծման բնագավառում, սակայն դեռ չի հաջողվում փոխել տխուր վիճակագրությունը: Տեղի բազմաթիվ վարորդներ կոպտորեն խախտում են ճանապարհային երթեւեկության կանոնները, չեն պահպանում արագության ռեժիմը եւ վտանգավոր մանյովրներ են կատարում առաջ անցնելու ժամանակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Египте в результате ДТП со школьным автобусом пострадали 37 человек
Не менее 37 человек пострадали в пятницу в Египте в результате дорожной аварии с участием школьного автобуса. Как передает Арменпресс, об этом сообщил новостной портал Sada El Balad.
По его данным, ДТП произошло к югу от Каира на трассе Сафага - Кена. Автобус с направлявшимися на экскурсию в Хургаду учащимися средней школы в возрасте 15-16 лет вылетел с трассы и перевернулся. Большинство пострадавших с легкими ушибами и ссадинами были доставлены в близлежащую больницу. Несколько человек, которые получили переломы и порезы, остаются в госпитале, однако их жизни ничто не угрожает.
Египет занимает 16-е место среди арабских государств и 109-е в мире по показателю смертности на дорогах. По официальным данным, в 80% аварий со смертельным исходом причиной ДТП является человеческий фактор и только в 14% случаев - техническая неисправность транспортных средств.
За последние несколько лет власти Египта вложили миллионы египетских фунтов в развитие дорожной инфраструктуры и создание систем безопасности на дорогах, однако изменить печальную статистику пока не удается. Многие местные водители грубо нарушают правила дорожного движения, не соблюдают скоростной режим и совершают опасные маневры при обгоне.