ԱՄՆ-ի Բյուջետային վարչությունն ստուգում Է Թրամփի կողմից Կիեւին օգնության սառեցումը. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Բյուջետա-վերահսկիչ գլխավոր վարչությունը (Հաշվիչ պալատ) ստուգում Է սկսել պարզելու նպատակով, թե նախագահ Դոնալդ Թրամփը խախտել Է արդյոք հատկացումների մասին օրենը՝ Կոնգրեսին չծանուցելով ամռանն Ուկրաինային ցույց տրվող ռազմական օգնությունը դադարեցնելու մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 7-ին այդ մասին հաղորդել Է Politico թերթը:
Դեմոկատական կուսակցության ներկայացուցիչները կարծում են, թե Թրամփը միջոցների հատկացումը կապել Է ԱՄՆ-ի նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի որդի Հանթերի Ուկրաինայում գործունեության հետաքննության հետ: Սպիտակ տան ղեկավարն օգնության սառեցումը բացատրել Է կոռուպցիայի դեմ Ուկրաինայի իշխանությունների անբավարար պայքարով:
ԱՄՆ-ում սկանդալ Է բորբոքվել հուլիսին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Թրամփի հեռախոսազրույցի շուրջը: Հենց այդ զրույցի բովանդակությունն Է արդյունքում առիթ դարձել Միացյալ Նահագների ղեկավարի նկատմամբ պաշտոնազրման ընթացակարգ սկսելու համար: Ինչպես կարծում են ԱՄՆ-ի ներկայիս ղեկավարի քաղաքական ընդդիմախոսերը, Թրամփը փորձել Է Զելենսկուն համոզել սկսել Ուկրաինայում Հանթեր Բայդենի գործունեության հետաքննություն՝ Կիեւին ֆինանսական եւ ռազմական օգնության դիմաց:
Ջոզեֆ Բայդենն այժմ Թրամփի առավել հավանական մրցակիցն Է 2020 թվականի նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Ուստի, դեմոկրատների կարծիքով՝ Թրամփը, ճնշում գործադրելով Զելենսկու վրա, ըստ Էության, ձգտել Է կանխավ ապահովել Կիեւի աջակցությունը երկրորդ ժամկետով վերընտրվելու նպապատակով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Politico: бюджетное управление США проверяет законность заморозки Трампом помощи Киеву
Главное бюджетно-контрольное управление США (Счетная палата) начало проверку с целью установить, нарушил ли президент Дональд Трамп закон об ассигнованиях, не уведомив Конгресс о приостановке летом военной помощи Украине. Об этом сообщает в четверг газета Politico.
Представители Демократической партии считают, что Трамп увязывал выделение средств с расследованием деятельности сына бывшего вице-президента США Джозефа Байдена Хантера на Украине. Глава Белого дома объяснял заморозку помощи недостаточной борьбой украинских властей с коррупцией,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В США разгорелся скандал вокруг июльского телефонного разговора Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским. Именно содержание этой беседы стало в итоге поводом для начала процедуры импичмента в отношении главы американской администрации. Как считают политические оппоненты нынешнего американского лидера, Трамп пытался убедить Зеленского начать расследование деятельности Хантера Байдена на Украине в обмен на оказание финансовой и военной помощи Киеву.
Джозеф Байден сейчас является наиболее вероятным конкурентом Трампа на предстоящих в ноябре 2020 года президентских выборах. Поэтому, по мнению демократов, Трамп, оказывая давление на Зеленского, по сути, стремился заручиться поддержкой Киева в желании переизбраться на второй срок.