Ռոբերտ Մենենդեսն ԱՄՆ Սենատին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Ռոբերտ Մենենդեսը Սենատում ունեցած իր ելույթում քննադատել է Թուրքիայի հարձակումները Սիրիայի քրդերի վրա և, ընդհանրապես, տարածաշրջանային անթույլատրելի վարքագիծը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը տեղեկացնում է՝ Ռոբերտ Մենենդեսը նշել է, որ Սենատը պետք է ընդունի Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը՝ հետևելով Ներկայացուցիչների պալատի օրինակին:
Ռոբերտ Մենենդեսը հիշեցրել է Վաշինգտոնում Էրդողանի թիկնապահների հարձակումը խաղաղ ցուցարարների վրա, եւ նշել, որ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից հետո Թուրքիան ջանք չի խնայում նման բանաձեւի ընդունումը Սենատում արգելելու համար: Ըստ նրա՝ Անկարան գիտի, որ եթե բանաձևը քվեարկության դրվի, ապա այն կընդունվի:
Սենատորը շեշտել է, որ Սենատը պետք է տեղի չա թուրքական ճնշումներին ու անհապաղ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

Роберт Менендес призвал Сенат США признать Геноцид армян
Член Комитета по международным отношениям Сената США Роберт Менендес в своем выступлении в Сенате раскритиковал нападения Турции на сирийских курдов и ее недопустимое региональное поведение в целом. Как сообщает «Арменпресс», Роберт Менендес отметил, что Сенат, следуя примеру Палаты представителей, должен принять резолюцию, признающую Геноцид армян.
Роберт Менендес напомнил о нападении охранников Эрдогана на мирных демонстрантов в Вашингтоне и отметил, что после принятия Палатой представителей резолюции о Геноциде армян Турция не жалеет усилий для запрета принятия подобной резолюции в Сенате. По его словам, Анкара знает, что если резолюция будет поставлена на голосование, то она будет принята.
Сенатор подчеркнул, что Сенат не должен поддаваться турецкому давлению, он должен немедленно признать Геноцид армян.