Գիտնականները պարզել են վատ քնելու հետեւանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Բերքլիում գտնվող Կալիֆոռնիայի համալսարանի մի խումբ գիտնականներ գտել են, որ խորը քնի բացակայությունը մարդուն դարձնում Է սթրեսի նկատմամբ խոցելի, մեծացնում Է տագնապալի վիճակը: Գիտնականների եզրակացություններին կարելի Է ծանոթանալ Nature Human Behabiour հրատարակությունում հրապարակված հոդվածում:
Գիտափորձին մասնակցել Է 18-ից մինչեւ 50 տարեկան ավելի քան 330 մարդ: Գիտնականները դիտարկել են, թե ինչպես Է փոխվում նրանց հոգեկան վիճակը՝ կախված այն բանից, թե օրական քանի ժամ են նրանք քնել: Դրա համար կամավորներին խնդրել են լաբորատորիայում երկու գիշեր անցկացնել՝ մեկն ընդհանրապես առանց քնելու, իսկ երկրորդը՝ նորմալ տեւողությամբ քնելով: Երկու դեպքում առավոտյան նրանց ցուցադրել են հատուկ ընտրված տեսահոլովակներ, որոնք փորձի մասնակիցների մոտ պետք Է առաջացնեին տագնապ կամ նողկանք: Գիտափորձի արդյունքում պարզվել Է, որ առանց քնելու գիշեր անցկացնելուց հետո պրեֆրոնտալ կեղեւը, որը պատասխանատու Է տագնապ արտահայտելու համար, գործել Է խափանումներով: Բացի դրանից, գիտնականները պարզել են, որ վատ քունը գրեթե 30 տոկոսով նպաստում Է սթրեսի մակարդակի բարձրացմանը:
Ավելի վաղ Ստոկհոլմի Կարոլինյան ինստիտուտի գիտնականները պարզել են, որ այն մարդկանց մոտ, որոնք տառապում են անքնությամբ, մեծանում Է սրտի իշեմիկ հիվանդության, սրտի անբավարարության եւ ինսուլտի զարգացումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые выявили опасность плохого сна
Группа исследователей из Калифорнийского университета в Беркли установила, что отсутствие глубокого сна делает человека уязвимым к стрессу и повышает тревожность. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, с выводами ученых можно ознакомиться в статье, опубликованной в издании Nature Human Behabiour.
В эксперименте участвовали более 330 человек в возрасте от 18 до 50 лет. Ученые наблюдали за тем, как изменяется их психическое состояние в зависимости от того, сколько часов в сутки те спали. Для этого добровольцев попросили провести в лаборатории две ночи — одну вообще без сна, а вторую с нормальной продолжительностью сна. В обоих случаях утром им показали серию специально подобранных видеороликов, которые должны были вызвать у испытуемых тревогу или отвращение.
В результате эксперимента выяснилось, что после ночи без сна префронтальная кора, отвечающая за проявление тревоги, функционировала со сбоями. Помимо этого, ученые установили, что плохой сон почти на 30 процентов способствует увеличению уровня стресса.
Ранее ученые из Каролинского института в Стокгольме выяснили, что у людей, страдающих бессонницей, увеличивается риск развития ишемической болезни сердца, сердечной недостаточности и инсульта.