Թող բոլորը հիշեն՝ ոչ մի բան չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարեցների խնամքի, գիշերօթիկ հաստատությունների, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների խնամքի գործող այսօրվա համակարգերը հուսահատության համակարգեր են: Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով մանկատների շրջանավարտներին բնակարանային աջակցության համար միջոցներ տրամադրելու որոշման նախագծին:
«Քննադատությունները շատ ուշադիր պետք է լսենք, բայց նրանք, ովքեր պիտի ասեն՝ վայ, մեր աշխատատեղը կրճատում եք, այս ի՞նչ եք անում գիշերօթիկ հաստատության հետ, դա չի լսվելու, որովհետև նրանցից պատասխան ենք պահանջելու, թե այդ երեխաների, ծերերի նկատմամբ ի՞նչ խնամք է տեղի ունեցել», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հարց բարձրացրեց՝ ի՞նչպես եղավ, որ մեկ տարվա մեջ կենսաթոշակների ու նպաստների համակարգում 3-4 միլիարդ դրամ խնայվեց:
«Իսկ  նախկին տարիներին ո՞ւր են եղել այդ 3-4 միլիարդները, որովհետև ամբողջ համակարգը ծառայեցվել է մի բանի՝ հնարավորինս  հուսահատեցնել մարդկանց, նրանց հնարավորինս ծնկած վիճակի բերել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով. թող բոլորը հիշեն՝ ոչ մի բան չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվել:
«Ամեն ինչի համար պետք է պատասխան տրվի, ես չգիտեմ այդ պատասխանատվությունը կլինի քրեական, վարչական, քաղաքական, թե բարոյական, բայց պատասխանատվությունն անխուսափելի է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ կարճ հաղորդագրություն է հղել՝ «դուխով շարունակեք»: «Ասում եմ՝ դուխով շարունակեք», - դիմելով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանին՝  նշեց նա:

Пусть все помнят, ничто не забыто: Никол Пашинян
Сегодняшние системы попечения пожилых людей, детей, оставшихся без забот родителей, интернаты - это системы отчаяния. Как сообщает «Арменпресс», об этом сегодня на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян, касаясь проекта решения о предоставлении средств для жилищного содействия выпускникам детских домов.
“Мы должны внимательно выслушать критику, но те, кто скажут: “Ой, сокращаете наши рабочие место, что вы делаете с интернатами, они не будут услышаны, потому что мы потребуем от них ответа на то, какое попечение осуществлялось в отношении этих детей, стариков”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян задал вопрос: как получилось, что за год в системе пенсий и пособий сэкономлено 3 - 4 млрд драмов?
“А кудя девались эти 3 - 4 миллиарда в предыдущие годы? Вся система служила тому, чтобы по возможности разочаровывать людей, сломить их”, - сказал Никол Пашинян. Пусть все помнят, ничто не забыто.
“За все должен быть дан ответ, я не знаю, будет ли эта ответственность уголовной, административной, политической или моральной, но ответственность неизбежна”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что направил короткое сообщение: “Продолжайте смело”. “Я говорю Вам, смело продолжайте”, - отметил он, обращаясь к министру труда и социальных вопросов Заруи Батоян.