ԵԱՏՄ անդամ երկրները Հայաստանում կքննարկեն կեղծված ապրանքների դեմ պայքարելու մեխանիզմները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության  երկրների տարածքներում կոնտրաֆակտ, այլ կերպ ասած՝ կեղծված, նմանակված ապրանքների շրջանառությունը կանխելու, հեղինակային իրավունքները պաշտպանելու ընդհանուր նպատակը անդամ երկրների պետական և մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներին «Անտիկոնտրաֆակտ» համաժողովի շրջանակում կբերի Հայաստան: «Արմենպրես»-ը Երևանում նոյեմբերի 12-13-ը նախատեսվող «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային համաժողովի մասին զրուցել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանի հետ:
«Կոնտրաֆակտը իրավական պահպանություն ունեցող ապրանքային նշանով կամ հեղինակային իրավունքով պահպանվող ապրանքների կեղծումն է: Օրինակ՝ այն ապրանքները, որոնց վրա կամ որոնց փաթեթավորման կամ պիտակների վրա ապրանքային նշանն օգտագործված է ապօրինի, համարվում են կոնտրաֆակտ կամ կեղծված, նմանակված: Խնդիրը, թերևս, ամեն տեղ կա, սակայն տարբեր երկրներում կարգավորումների և միջոցառումների շնորհիվ խնդիրն ունի տարբեր մակարդակի արդիականություն: ԵԱՏՄ-ում խնդրի արդիականությունը բարձր է, քանի որ վերահսկողությունը դեռևս այն մակարդակի չէ, որ կարողանանք բացառել կեղծ ապրանքների օգտագործումը։ Հաշվի առնելով կոնտրաֆակտ ապրանքների շրջանառության առանձնահատկությունները՝ լայն աշխարհագրությունը, մասնավորապես մեկ երկրից մեկ այլ երկիր ներկրելու և իրացնելու լայն մասշտաբների հասնող պրակտիկան, նման երևույթների դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու համար անհրաժեշտ է միջազգային ակտիվ համագործակցություն, որը իրականացվում է նաև նման բարձր մակարդակի միջազգային ֆորումների միջոցով», - ասաց Մարգարյանը:
«Անտիկոնտրաֆակտը» ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում քննարկումների անցկացման կենտրոնական հարթակ է, որտեղ քննարկվում են արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառությունից շուկաների պաշտպանության խնդիրները: Դրան մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների պետական մարմինների ներկայացուցիչները, հասարակական մասնավոր կազմակերպությունները, տարբեր փորձագետներ, գիտնականներ և այլք:
Փոխնախարարը նկատեց՝  կեղծված ապրանքները ոչ միայն խախտում են ապրանքային նշանի իրավատիրոջ կամ հեղինակի հեղինակային իրավունքը, այլ նաև բազմաթիվ վտանգներ են պարունակում: Այդ ապրանքների որակի, անվտանգության հարցում միշտ չէ, որ կարելի է վստահ լինել: Օրենքը պաշտպանում է ապրանքային նշանի նկատմամբ իրավատիրոջ իրավունքը, ստեղծագործության նկատմամբ հեղինակի իրավունքը: Իրավատերերի իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում են իրավապահ մարմինները՝ ոստիկանությունը, մաքսային մարմինները և դատարանները:  Փոխնախարարն իրավապահ մարմինների և հանրության իրազեկվածությունը բարձրացնելու կարիք տեսավ: Նա միևնույն ժամանակ նկատեց, որ այս թեման հատկապես կարևոր է Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման համատեքստում: Ապրանքների ազատ տեղաշարժը մեկ մաքսային տարածքում ՝ պետական վերահսկողության բացակայության պայմաններում, բարդացնում է արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառությանը հակազդելու աշխատանքը:
«Այժմ, եթե նույնիսկ անդամ երկրներից մեկի մոտ ամեն ինչ լավ է, հաջողել է պայքարել դրա դեմ, ապա միևնույն է, այդ ապրանքը կարող է մուտք գործել մեկ այլ երկրից», - ասաց նա ու հավելեց՝  պետք է կարողանալ ԵԱՏՄ ողջ տարածքում այդ միջոցառումներն արդյունավետ իրականացնել: Հենց այս նպատակին է օգնության գալիս «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային ֆորումը: Համաժողովի նպատակն է մասնակիցների համախմբված դիրքորոշման և առաջարկությունների ձևավորումը՝ ուղղված արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության դեմ հակազդմանը, մաքսային կարգավորումների կատարելագործմանը, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությանը, արդյունաբերական արտադրանքի ստանդարտացմանը, արդյունաբերական արտադրանքի որակի արդյունավետ վերահսկողությանը և այլն:
Նաիրա Մարգարյանը շեշտեց՝ կփոխանակվեն փորձով, կհասկանան, թե ինչպես են պայքարելու խնդրի դեմ: Խնդիրները հավաքագրվելու են տեղական արտադրողներից, տարբեր կազմակերպություններից, որոնք բախվում են այդ խնդիրների հետ: «Անտիկոնտրաֆակտ 2019» համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարության և «Անտիկոնտրաֆակտ»  միջազգային ասոցիացիայի աջակցությամբ:
Այս տարվա միջազգային համաժողովի ընթացքում քննարկվելու է չորս հիմնական հարց՝ իրավակիրառությունը կոնտրաֆակտ արտադրանքի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում, արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության դեմ հակազդեցությունը, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունը թվային միջավայրում, արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության և մտավոր սեփականության օբյեկտների նկատմամբ իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կադրային ներուժի ձևավորումը:

Страны ЕАЭС в Армении обсудят механизмы борьбы с контрафактными товарами
Общая цель предотвращения оборота контрафактных, иными словами сфальсифицированных, имитированных товаров на территориях стран Евразийского экономического союза, защиты авторских прав соберет в Армении в рамках форума “Антиконтрафакт” представителей государственного и частного секторов стран-членов ЕАЭС. «Арменпресс» имел беседу с заместителем министра экономики Армении Наирой Маргарян о Международном форуме “Антиконтрафакт”, намеченном на 12-13 ноября в Ереване.
“Контрафакт - это подделка товаров, охраняемых товарным знаком с правовой охраной или авторским правом. Например, товары, на которых или на упаковке или этикетках которых товарный знак использован незаконно, считаются контрафактными или поддельными, имитированными. Эта проблема, пожалуй, существует везде, однако в разных странах благодаря регуляциям и мероприятиям она имеет актуальность различного уровня. Актуальность проблемы в странах ЕАЭС высока, поскольку контроль еще не на том уровне, чтобы мы могли исключить использование поддельных товаров. Учитывая особенности оборота контрафактных товаров, широкую географию, в частности, практику импорта и реализации из одной страны в другую, для более эффективной борьбы с подобными явлениями необходимо активное международное сотрудничество, которое осуществляется также и посредством подобных форумов высокого уровня”, - сказала Маргарян.
Форум “Антиконтрафакт” - центральная площадка для проведения обсуждений в рамках ЕАЭС, на которой обсуждаются проблемы защиты рынков от незаконного оборота промышленной продукции. В нем принимают участие представители государственных органов стран-членов ЕАЭС, частные общественные организации, различные эксперты, ученые и др.
Замминистра отметила, что сфальсифицированные товары не только нарушают авторское право владельца товарного знака или автора, но и содержат множество других опасностей. Не всегда можно быть уверенным в качестве и безопасности этих товаров. Закон защищает право правообладателя на товарный знак, право автора на свое произведение. Защиту прав правообладателей осуществляют правоохранительные органы - полиция, таможенные органы и суды. Замминистра видит необходимость повышения информированности правоохранительных органов и общественности. При этом она отметила, что эта тема особенно важна в контексте формирования Евразийского экономического союза. Свободное перемещение товаров на одной таможенной территории в условиях отсутствия государственного контроля усложняет работу по противодействию незаконному обороту промышленной продукции.
“Сейчас, даже если у одной из стран-членов все хорошо, удалось справиться с этим, то все равно этот товар может поступить из другой страны”, - сказала она и добавила, что необходимо суметь эффективно осуществлять эти мероприятия на всей территории ЕАЭС. Именно для содействия этой цели проводится Международный форум “Антиконтрафакт”. Цель форума - формирование консолидированной позиции и предложений участников, направленных на противодействие незаконному обороту промышленной продукции, совершенствование таможенного регулирования, защиту прав интеллектуальной собственности, стандартизацию промышленной продукции, эффективный контроль качества промышленной продукции и т. д.
По ее словам, они обменяются опытом, поймут, как должны бороться с этой проблемой. О проблемах проинформируют местные производители, различные организации, которые сталкиваются с ними. Организатором форума “Антиконтрафакт 2019” является правительство Республики Армения в лице Министерства экономики РА при содействии Евразийской экономической комиссии, Министерства промышленности и торговли Российской Федерации и Международной ассоциации “Антиконтрафакт”.
В ходе международной конференции в этом году будут обсуждены четыре основных вопроса: правоприменение в сфере борьбы с оборотом контрафактной продукции, противодействие незаконному обороту промышленной продукции, защита прав интеллектуальной собственности в цифровой среде, формирование кадрового потенциала в сфере незаконного оборота промышленной продукции и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности.