ՀՀ վարչապետի և Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հետ հանդիպումները  կրելու են շարունակական բնույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության պատգամավորներին՝ «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը և նշել, որ Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունների հետ հանդիպումները  հետագայում կրելու են շարունակական բնույթ:
«Սա շատ լավ առիթ է, որպեսզի արձանագրենք, ամփոփենք, թե վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Արցախի հետ հարաբերություններում կոնկրետ ինչ իրադարձություններ են տեղի ունեցել: Ուզում եմ անդրադառնալ ֆինանսատնտեսական հատվածին: Առաջին ամենակարևոր հարցը թերևս հետևյալն է. խոսքը միջպետական վարկի վերակառուցման մասին է: Մենք համապատասխան պայմանավորվածությունը ձեռք ենք բերել դեռևս այն ժամանակ, երբ պարոն Հարությունյանն Արցախի պետնախարար էր: Սա շատ կարևոր որոշում է, որը դե ֆակտո իրականացվում է: Այսինքն՝ քաղաքական որոշմամբ մենք արձանագրել ենք, որ այդ գումարը մենք ավելի լավ է վերակառուցենք: Մեր կառավարությունն Արցախի կառավարության հետ քաղաքական որոշում է կայացրել, որ ավելի լավ է այդ գումարը շարունակվի  շրջանառվել Արցախի Հանրապետությունում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորել է նաև ՀՀ կառավարության մեկ այլ որոշում, որով 2.1 մլրդ դրամ է տրամադրվելու առաջնագծի և ընդհարապես զինվորների ծառայության պայմանները բարելավելու համար: «Հաջորդը. Արցախի զինծառայողների բնակարանային խնդիրները լուծելու համար 2.9 մլրդ դրամ հատկացնելու որոշման նախագիծն այս պահին գտնվում է շրջանառության մեջ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ որոշում է կայացվել նաև Արցախի համար ձեռք բերել շտապօգնության 10 մեքենա:
Այնուհետև հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայկական երկու պետությունների կառավարությունների, խորհրդարանների համագործակցությանը, տարբեր ոլորտներում գործակցությանը, Հայաստանում և Արցախում տնտեսության առանձին ճյուղերի զարգացման խթանմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանը հանգամանալից անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, բանակաշինության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին հանդիպման համար և անդրադարձել «Ազատ Հայրենիք»  կուսակցության առաջիկա անելիքներին:

Премьер-министр Пашинян принял депутатов фракции “Родина” НС Арцаха
Премьер-министр Никол Пашинян принял депутатов фракции “Родина” Национального Собрания Республики Арцах во главе с председателем партии “Свободная Родина” Араиком Арутюняном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян подчеркнул важность проведения встреч в подобном формате и отметил, что в будущем встречи с парламентскими фракциями Арцаха будут носить постоянный характер.
Это очень хороший повод зафиксировать, подвести итог, какие события произошли в отношениях с Арцахом за последние полтора года. Я хотел бы коснуться финансово-экономической сферы. Первый самый важный вопрос заключается в следующем: речь идет о реструктуризации межгосударственного кредита. Мы достигли соответствующей договоренности еще тогда, когда г-н Арутюнян был государственным министром Арцаха. Это очень важное решение, которое де-факто выполняется. То есть политическим решением мы зафиксировали, что нам лучше реструктурировать эти средства. Наше правительство вместе с правительством Арцаха приняло политическое решение о том, что лучше оставить эти деньги в обороте в Республике Арцах”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр также отметил важность еще одного решения правительства Армении, согласно которому будет выделено 2,1 млрд драмов на улучшение условий передовой линии и службы солдат в целом. “Также проект решения о выделении 2,9 млрд драмов на решение жилищных проблем военнослужащих Арцаха в настоящее время находится в обращении”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что также принято решение о приобретении 10 машин скорой помощи для Арцаха.
Затем были обсуждены вопросы сотрудничества между правительствами и парламентами двух армянских государств, взаимодействия в различных областях, стимуляции развития отдельных отраслей экономики в Армении и Арцахе.
Премьер-министр Пашинян также подробно коснулся процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и работ по армейскому строительству.
Араик Арутюнян поблагодарил Никола Пашиняна за встречу и коснулся предстоящей деятельности партии “Свободная Родина”.