ԱՄՆ-ում տարածում գտած մթերքների 60 տոկոսից ավելին վնասակար Է ճանաչվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի սննդագետներն անցկացրել են շուկայի բոլոր մթերքների «ցուցակագրում» եւ առանձնացրել առանձնապես համեղ, բայց վնասակար ուտելիքի երեք գլխավոր գծերը: Նման կերակրատեսակներն իրենց մեջ մեծ քանակություններով ճարպ եւ աղ, շաքար եւ աղ կամ շաքար եւ ճարպ են համակցում:
Գիտնականները վնասակար են համարում ամերիկյան շուկայում տարածված մթերքների մոտավորապես 60 տոկոսը: Նրանց հետազոտությունը հրապարակել Է Obesity գիտական հանդեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե մեր եզրակացությունները հաստատվեն, ապա մեզ, հնարավոր Է, հարկ կլինի գնորդներին նման ուտելիքի չափազանց գրավիչ համի մասին նախազգուշացնել հատուկ տարբերանիշերի օգնությամբ: Ի լրումն կարելի Է դրա վաճառքի սահմանափակումներ մտցնել դպրոցական ճաշարաններում, քանի որ նման կերակուրն ազդում Է երեխաների մարմնի եւ ուղեղի զարգացման վրա»,-հայտնել Է Թերա Ֆացինոն՝ հետազոտության հեղինակներից մեկը:
Վերջին տարիներին բժիշկները եւ սննդագետները հաճախ են գալիս այն եզրակացության, որ բարձր կալորիականություն ունեցող արեւմտյան սննդակարգը մի շարք բացասական գծեր ունի, որոնք շատ վտանգավոր են մարդու առողջության համար: Օրինակ, վերջերս ուսումնասիրողները պարզել են, որ յուղալի ուտելիքը եւ ֆասթֆուդը արագացնում են Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացումը եւ ուղեղի աշխատանքը փոխում են այնպես, որ մարդը մոռանում Է, որ ինքն արդեն կերել Է:
Ինչպես նշում Է Ֆացինոն, համանման առանձնահատկություններով Է օժտված ոչ միայն ֆասթֆուրդը կամ պարզապես յուղալի ուտելիքը, այլեւ բարձր կալորիականություն ունեցող մյուս կերակրատեսակները, որոնք մարդուն ստիպում են չափից ավելի շատ ուտել: Բոլոր գիտնականները համակարծիք են այն հարցում, որ նման «գերախորժելի մթերքներ» գոյություն ունեն, սակայն ոչ ոք, նրա խոսքով, չի փորձել տալ դրանց ստույգ բնորոշումը:
Կանզասի համալսարանից սննդագետները փորձել են լրացնել այդ բացթողումը, կատարելով այն բոլոր սննդամթերքների յուրօրինակ «ցուցակագրումը», որոնք հասանելի են ամերիկյան շուկայում: Ընդհանուր առմամբ նրանք վերլուծել են գրեթե 8 հազար մթերքների առանձնահատկությունները, որոնց բաղադրությունը եւ սննդային որակները մանրամասնորեն ուսումնասիրել են հետազոտողների այլ խմբեր: «Մենք վերցրել ենք ամենատարբեր մթերքների սննդային հատկությունների նկարագրությունները՝ սկսած ժողովրդականություն վայելող մակնիշների թխվածքաբլիթներից ու ֆասթֆուդից եւ վերջացրած պանրով:
Դրանք մտցրել ենք ծրագրի մեջ, որը շատ հստակորեն գնահատել Է դրանցում առկա տարբեր բաղադրատարրերի քանակությունը: Համեմատելով դրանց համակցությունը՝ մենք փորձել ենք որոշել, թե ինչ բաղադրիչներ են որոշել համը եւ ուժեղացրել միմյանց ազդեցությունը»,-պարզաբանել Է Ֆացինոն: Հավաքելով այդ տվյալները՝ գիտնականները պատրաստել են մի քանի դիագրամներ, որոնցում մթերքները խմբավորվել են բաղադրատարրերի տարբեր համակցություններով: Դա նրանց թույլ Է տվել առանձնացնել երեք տեսակի նման համակցություն, որոնք ուղղակիորեն կապված Էին սննդային մեծ գրավչության հետ:
Ինչպես պարզվել Է, դրանցում զուգակցվում Էին մեծ քանակությամբ աղ ու ճարպեր, շաքար ու ճարպեր կամ շաքար ու աղ: Առաջին կատեգորիային վերաբերում են այնպիսի կերակրատեսակներ, ինչպիսին են բեկոնը կամ հոթ-դոգերը, երկրորդին՝ պաղպաղակը կամ հրուշակեղենը, երրորդին՝ փոփկոռնը եւ տարատեսակ թխվածքաբլիթները: Ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ-ի եւ ամբողջ աշխարհի շուկաներում հասանելի մթերքների կեսից ավելին մտնում Է այս երեք կատեգորիաներից առնվազն մեկի մեջ, իսկ դրանցից գրեթե յուրաքանչյուր տաներորդը միանգամից երկուսի կամ բոլոր երեքի մեջ:
Ֆացինոն եւ նրա գործընկերները պլանավորում են համանման հետազոտություններ անցկացնել տարբեր տարածաշրջանների, մասնավորապես, Իտալիայի համար, որի խոհանոցը ներկայում ամենաօգտակարներից մեկն Է համարվում առողջության համար: Այդ հետազոտությունները, ինչպես հուսով են գիտնականները, ցույց կտան, թե հատկապես ինչ կերպ պետք Է կարգավորել ֆասթֆուդի ամերիկյան ու գլոբալ շուկան եւ ինչպես կարելի Է շտկել այդ իրադրությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 60% популярных американских продуктов признали вредными
Американские диетологи провели "перепись" всех продуктов на рынке и выделили три главные черты особенно вкусной, но вредной пищи. Подобные блюда сочетают в себе большие количества жиров и соли, сахара и соли или сахара и жиров, Вредными ученые называют примерно 60% популярных продуктов на американском рынке. Их исследование опубликовал научный журнал Obesity, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Если наши выводы подтвердятся, то нам, возможно, следует предупреждать покупателей о слишком привлекательном вкусе такой еды с помощью особых меток. Вдобавок можно ввести ограничения на ее продажу в школьных столовых, так как подобная пища негативно влияет на развитие тела и мозга детей", - сообщила Тера Фаццино, один из авторов исследования.
В последние годы медики и диетологи часто приходят к выводу, что у высококалорийной западной диеты есть ряд негативных черт, которые очень опасны для здоровья человека. К примеру, недавно исследователи выяснили, что жирная пища и фастфуд ускоряют развитие болезни Альцгеймера и меняют работу мозга так, что человек забывает, что он уже ел.
Аналогичными свойствами, как отмечает Фаццино, обладает не только фастфуд или просто жирная пища, но и другие высококалорийные блюда, которые заставляют человека переедать. Все ученые соглашаются в том, что подобные "сверхаппетитные продукты" существуют, однако никто, по ее словам, не пытался дать им точное определение.
Диетологи из Канзасского университета попытались восполнить этот недостаток, проведя своеобразную "перепись" всех продуктов питания, доступных на американском рынке. В общей сложности они проанализировали свойства почти 8 тысяч продуктов, чей состав и пищевые качества детально изучили другие группы исследователей.
"Мы взяли описания пищевых свойств самых разных продуктов, начиная с популярных марок печенья и фастфуда и заканчивая сыром. Ввели их в программу, которая очень четко оценивала количество разных ингредиентов в них. Сравнивая их комбинации, мы пытались определить, какие компоненты определяли вкус и усиливали действие друг друга", - пояснила Фаццино.
Собрав эти данные, ученые подготовили несколько диаграмм, в которых продукты были сгруппированы по разным комбинациям ингредиентов. Это позволило им выделить три типа подобных комбинаций, которые были напрямую связаны с повышенной пищевой привлекательностью. Как оказалось, в них сочетались большие количества соли и жиров, сахара и жиров или же сахара и соли.
К первой категории относятся такие блюда, как бекон или хот-доги, ко второй - мороженое или кондитерские изделия, а к третьей - попкорн и различные виды печенья. В общей сложности более половины продуктов, доступных на рынках США и всего мира в целом, входит как минимум в одну из этих трех категорий, а почти каждый десятый из них - сразу в две или во все три.
Фаццино и ее коллеги планируют провести аналогичные исследования для других регионов, в частности Италии, чья кухня сегодня считается одной из самых полезных для здоровья. Эти исследования, как надеются ученые, покажут, как именно следует регулировать американский и глобальный рынок фастфуда и как можно исправить эту ситуацию.