Նուրլան Նիգմատուլինը Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ղազախստան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի միջոցառումների շրջանակում Հայաստանում գտնվող Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրին, արձանագրել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը վերջին շրջանում հաջողությամբ զարգացնում են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերություններում Հայաստանը կարեւոր տեղ է հատկացնում միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը արժեւորում է համագործակցության զարգացումը միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովն իր գոյության ընթացքում արդյունավետ հարթակ է դարձել կոլեկտիվ անվտանգության ոլորտում համագործակցության պայմանագրաիրավական դաշտի զարգացման եւ կատարելագործման համար` վստահություն հայտնելով, որ երկու երկրները կշարունակեն ջանքեր գործադրել` խնդիրներին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Նուրլան Նիգմատուլինը բարձր է գնահատել Ղազախստանի հայ համայնքի դերը, որը մեծ ներդրում ունի իրենց երկրի տնտեսության, մշակույթի մեջ: Նա նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Երեւան, տպավորված է ջերմ ընդունելությամբ եւ ցանկանում է շրջել Երեւանում, ծանոթանալ տեսարժան վայրերին: Ղազախստանի խորհրդարանի նախագահն ասել է, որ երկու երկրները պետք է ամրապնդեն համագործակցությունը միջազգային հարթակներում եւս եւ կարեւորել է ինչպես պաշտոնական ձեւաչափով համագործակցությունը, այնպես էլ` միջանձնային: Նուրլան Նիգմատուլինը վերահաստատել է նախկինում արած հրավերը եւ Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հրավիրել Ղազախստան:

Speaker Nurlan Nigmatulin invites Armenia’s Ararat Mirzoyan to Kazakhstan on official visit
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan held a meeting November 4 with Nurlan Nigmatulin, the Speaker of Kazakhstan’s Mazhilis – the lower house of the country’s parliament. Nigmatulin is in Armenia for the CSTO PA.
During the meeting Mirzoyan noted that Armenia and Kazakhstan are successfully developing cooperation in the recent period of time and stressed that Armenia is highlighting inter-parliamentary cooperation in bilateral relations.
Mirzoyan said that the Parliament of Armenia values the development of cooperation in different international parliamentary organizations. He stressed that the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Parliamentary Assembly has become an important arena during its existence for the development and perfection of the contractual-legal framework in cooperation in the collective security sector. Mirzoyan expressed conviction that the two countries will continue making efforts to seek solutions to existing issues.
Nigmatulin highly praised the role of Kazakhstan’s Armenian community, which has big contribution in the country’s economy and culture. Nigmatulin noted that this is his first visit to Armenia and that he is impressed with the warm reception. He said he wants to tour Yerevan and go sightseeing.
Speaker Nigmatulin said that the two countries ought to strengthen cooperation also in international arenas and he attached importance to both official-format cooperation and inter-personal cooperation.