Մալինուա ցեղատեսակի շները ռեկորդային չափերով թանկացել են ալ Բաղդադիի ոչնչացումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալինուա ցեղատեսակի բելգիական հովվաշների գների աճը, որի ներկայացուցիչներից մեկը մասնակցել Է «Իսլամական պետության» պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի ոչնչացման հատուկ գործողությանը, պայթունալի բնույթ Է ստացել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է TMZ-ն:
Ruidoso Malinois բուծարանի, որն ամերիկյան բանակին մալինուաների խոշորագույն մատակարարն Է, սեփականատեր Իրեն Հաուքրոֆթը պատմել Է, որ ինքը նույնպիսի շունը 85 հազար դոլարով վաճառելու առաջարկություն Է ստացել: Մինչ այն պահը, երբ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցուցադրեց Քոնան հերոսական շան լուսանկարը, չափահաս մալինուաները վաճառվում Էին մինչեւ 25 հազար դոլարով, իսկ ձագերը՝ 2 հազար դոլարով: Հաուքրոֆթը գանգատվել Է, որ այժմ իրեն հեղեղել են շուն վաճառելու խնդրանքներով:

Собаки породы малинуа после ликвидации аль-Багдади рекордно подорожали
Рост цен на породу бельгийских овчарок малинуа, один из представителей которой участвовал в спецоперации по ликвидации главаря «Исламского государства» Абу Бакра аль-Багдади, приобрел взрывной характер. Как передает Арменпресс, об этом пишет TMZ.
Ирен Хаукрофт, владелец питомника Ruidoso Malinois, крупнейшего поставщика малинуа американской армии, рассказала, что ей поступило предложение продать такую же собаку за 85 тысяч долларов. До того, как президент США Дональд Трамп показал фото геройского пса Конана, взрослые малинуа продавались по цене до 25 тысяч долларов, а щенки — по 2 тысячи долларов.
Хаукрофт пожаловалась, что теперь ее засыпали просьбами продать собаку. При этом в питомнике сейчас растут 73 малинуа.