Պատմաբանն աննախադեպ է համարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմաբան Էդիկ Մինասյանն աննախադեպ է համարում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մինասյանն ասաց հոկտեմբերի 31-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«Եղել են մի շարք դեպքեր, երբ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում հարցը չի քննարկվել նախագահների անմիջական միջամտության արդյունքում: Այս անգամ Թրամփը չմիջամտեց, դա նշանակում է, որ նախապես քաղաքական համաձայնություն է եղել, ինչի արդյունքում հանրապետականները դեմոկրատների հետ համաձայնեցված քվեարկեցին»,- ասաց Մինասյանը:
Պատմաբանը ողջունում է նաև այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն այդ որոշումն ընդունեց Թուրքիայի Հանրապետության օրը` հոկտեմբերի 29-ին:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել 405-ը, դեմ՝ 11-ը:

Историк считает принятие резолюции Палаты представителей США беспрецедентным
Декан исторического факультета Ереванского государственного университета, историк Эдик Минасян принятие Палатой представителей Конгресса США резолюции о Геноциде армян считает беспрецедентным. Как передает «Арменпресс», об этом Минасян сказал на пресс-конференции 31 октября.
“Уже бывали случаи, когда в Палате представителей США вопрос не обсуждался в результате прямого вмешательства президентов. На этот раз Трамп не вмешался, это означает, что заранее было достигнуто политическое соглашение, в результате чего республиканцы согласованно проголосовали с демократами”, - сказал Минасян.
Историк также приветствует и то обстоятельство, что Палата представителей США приняла это решение в день Национального праздника Турецкой Республики - 29 октября.
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против – 11.