ԱԺ պատգամավորները կարևոր քայլ են համարում ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի ընդունած բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը կարևոր քայլ է համարում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մանուկյանն ասաց հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020-ի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում:
«Մինչ քննարկմանն անցնելը, ես կցանկանայի գոհունակությունս հայտնել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում վաղ առավոտյան ընդունված բանաձևի կապակցությամբ: Սա շատ կարևոր քայլ է, և պետք է նպաստի ցեղասպանության հարցերի միջազգայնացմանը»,- ասաց Մանուկյանը:
ՀՀ ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ,  այս բանաձևի ընդունումը, հավանաբար, ուշացած, բայց անհրաժեշտ քայլ էր Միացյալ Նահանգների կողմից:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ քվեարկեց 405-ը, դեմ՝ 11-ը։

Депутаты НС резолюцию, принятую Палатой представителей США, считают важным шагом
Депутат Национального собрания Армении от фракции “Мой шаг” Артак Манукян принятие Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян считает важным шагом. Как передает Арменпресс, об этом Манукян сказал 30 октября на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении в ходе обсуждения проекта Закона “О государственном бюджете на 2020 год”.
“Прежде чем перейти к обсуждению, я хотел бы выразить удовлетворение резолюцией, принятой ранним утром в Палате представителей США. Это очень важный шаг, и он должен способствовать международному признанию вопросов геноцида”, - сказал Манукян.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС РА, депутат фракции “Мой шаг” Владимир Варданян отметил, что принятие данной резолюции, вероятно, было запоздалым, но необходимым шагом со стороны США.
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против – 11, воздержались – 3, 14 конгрессменов не голосовали.