Թուրքիայի ստերից հետո ժամանակն է հաստատել Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը․ Սմիթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի ստերից հետո ժամանակն է հաստատել Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը և հարգել զոհերի հիշատակը, վերապրածներին և նրանց ընտանիքներին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկմանը նման կարծիք հայտնեց պալատի հանրապետական անդամ Քրիս Սմիթը։
«Թուրքիայի կառավարությունը իրականացրել է ժխտողական քաղաքականություն և դա արել է տասնամյակներ շարունակ, օգտագործելով զանազան միջոցներ, ահաբեկելով և պատժելով Թուրքիայի քաղաքացիներին, ովքեր համարձակվում են ճանաչել Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված ցեղասպանությունը, որը սկսվել է 1915 թվականից»,- ասաց Նյու Ջերսին ներկայացնող Սմիթը։
Նրա խոսքով՝ Անկարան ձգտում է վախեցնել ազգերին, սակայն արդեն տասնյակ երկրներ ընդունել են Հայոց ցեղասպանության փաստը։
«Մենք այսօր պետք է անենք նույնը: Տարիների ընթացքում մի քանի նախագահներ ճանաչել են դաժանությունն ու սպանդը: Ռոնալդ Ռեյգանն էլ անվանեց այն Հայոց ցեղասպանություն: Նա ասել էր, որ ինչպես Հայոց ցեղասպանությունը, դրան հաջորդած՝ կամբոջացիների ցեղասպանությունը, այնպես էլ շատ ազգերի այլ հետապնդումներ, Հոլոքոստի դասերը, երբեք չպետք է մոռացվեն»,- նշեց Սմիթը։
Նա հորդորեց չվախենալ Թուրքիայից, Էրդողանից և ուրիշներից։
«Հատուկ երախտագիտություն եմ հայտնում Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբին, Հայկական համագումարին և հայկական սփյուռքին՝ հետևողական քննարկումների համար: Թուրքիայի ստերից հետո ժամանակն է հաստատել Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը և հարգել զոհերի, վերապրածների և նրանց ընտանիքների հիշատակը»,- եզրափակեց Սմիթը։

После лжи Турции пришло время подтвердить правду о Геноциде армян: Смит
После лжи Турции пришло время подтвердить правду о Геноциде армян и почтить память жертв, переживших геноцид и их семьи. Как передает Арменпресс, такое мнение в ходе обсуждения в Палате представителей США резолюции о признании Геноцида армян высказал член палаты республиканец Крис Смит.
“Правительство Турции проводило политику отрицания и делало это на протяжении десятилетий, используя различные средства, запугивая и наказывая граждан Турции, которые осмеливались признать геноцид, совершенный османским правительством, который начался с 1915 года”, - сказал Смит, представляющий Нью-Джерси. По его словам, Анкара стремится запугать нации, однако уже десятки стран признали факт Геноцида армян.
“Сегодня мы должны сделать то же самое. За эти годы несколько президентов признали жестокость и резню. Рональд Рейган назвал его Геноцидом армян. Он сказал, что Геноцид армян, последовавший за ним геноцид камбоджийцев, уроки Холокоста и другие преследования многих народов, никогда не должны быть забыты”, - отметил Смит.
Он призвал не бояться Турции, Эрдогана и других.
Выражаю особую признательность Комитету “Ай Дата” Америки, Армянской ассамблее и армянской диаспоре за последовательные обсуждения. После турецкой лжи пришло время подтвердить правду о Геноциде армян и почтить память жертв, выживших и их семей”, - заключил Смит.