Բազումի լեռնաշղթայում հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած փրկարարի առողջական վիճակը կայուն ծանր է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բազումի լեռնաշղթայի անտառներում հոկտեմբերի 25-ին բռնկված հրդեհը մարելու ժամանակ այրվածքներ ստացած փրկարարի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Հոկտեմբերի 25-ին, ժամը 11:37-ին Լոռու մարզային փրկարարական վարչությունից հրդեհ են նկատել Վանաձոր քաղաքի հյուսիսային հատվածում՝ Բազումի լեռնաշղթայում:
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ և օպերատիվ խումբը:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներ իրականացնելիս 2 հրշեջ-փրկարար ստացել են տարբեր աստիճանի այրվածքներ:
ԱԻ նախարար Ֆ. Ցոլակյանն ընդհատել է Տավուշի մարզ այցելությունը և այժմ գտնվում է Լոռու մարզում:
Հրշեջ-փրկարար Սամվել Վարդանի Դևելյանը (ծնված 1997 թ.) տեղում մահացել է, իսկ Էդգար Իշխանի Գրիգորյանը (ծնված 1992 թ.) տեղափոխվել է Վանաձորի ԲԿ, այնուհետև՝ ԱՆ կողմից տրամադրած սանավիացիայի ուղղաթիռով վայրէջք կատարել ԱԻՆ շարահրապարակում, որտեղից էլ Աղետների բժշկության կենտրոնի շտապօգնության ավտոմեքենայով՝ Երևանի Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների հանրապետական գիտական կենտրոն:

Состояние  спасателя, получившего ожоги при  тушении пожара на Базумском хребте, стабильно тяжелое
Состояние  спасателя, получившего ожоги при  тушении пожара на Базумском хребте, вспыхнувшего 25 октября, стабильно тяжелое.
«25 октября, в 11:37 часов, из Лорийского районного отделения МЧС  заметили пожар в северной части города Ванадзор, в  районе горного  хребта  Базум.
На место выехал боевой расчет пожарно-спасательного отряда Спасательной  службы  МЧС РА и оперативная группа  Национального центра  кризисного управления Спасательной службы МЧС РА
Два пожарных-спасателя при проведении противопожарных  действий  получили ожоги различной степени.
Министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян прервал свой визит в Тавушскую область и в настоящее время находится в Лорийской области.
Пожарный-спасатель Самвел Варданович  Девелян (1997 г/р) скончался на месте, а Эдгар Ишханович  Григорян (1992 г/р) был доставлен в Ванадзорский медицинский центр, а затем на вертолете МЗ  приземлился на строевой  площадке  МЧС, откуда его   доставили в Ереванский республиканский научный центр радиационной медицины и ожогов.