Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հայաստան այցելելու Լուիզ Մուշիկիվաբոյի նախաձեռնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հատուկ խորհրդական Դեզիրե Նյարուհիրիրային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Դեզիրե Նյարուհիրիրան վարչապետին է փոխանցել Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի ջերմ ողջույններն ու նշել, որ տիկին Մուշիկիվաբոն նախատեսում է գալիք տարեսկզբին այցելել Երևան՝ հանդիպելու կազմակերպությունում նախագահող երկրի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, քննարկելու կազմակերպության գործունեությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Դեզիրե Նյարուհիրիրան վարչապետին է ներկայացրել 2020 թվականին Թունիսում նախատեսվող ՖՄԿ գագաթնաժողովի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի՝ ՀՀ այցելելու նախաձեռնությունը և նշել, որ բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը՝ կստանան հայկական կողմի աջակցությունը:
Հանդիպման շրջանակում վերաստորագրվել է Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունների ստանձնման առնչությամբ աշխատանքային՝ նախկինում արդեն իսկ ստորագրված պայմանագիրը՝ որոշակի փոփոխություններով:

Премьер-министр принял специального советника генсекa МОФ Дезире Ньярухириру
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального советника генерального секретаря Международной организации Франкофонии Дезире Ньярухириру.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Дезире Ньярухирира передал премьер-министру теплые приветствия генерального секретаря Международной организации Франкофонии, отметив, что г-жа Луиз Мушикивабо планирует посетить Ереван в начале следующего года, чтобы встретиться с премьер-министром председательствующей в организации Армении Николом Пашиняном для обсуждения ряда вопросов, касающихся деятельности организации. Дезире Ньярухирира представил премьер-министру процесс подготовки к организации саммита МОФ в Тунисе в 2020 году.
Никол Пашинян приветствовал инициативу генерального секретаря МОФ Луиз Мушикивабо посетить Армению и отметил, что все инициативы, направленные на повышение эффективности деятельности организации, получат поддержку армянской стороны.
В рамках встречи было вновь подписано ранее подписанное трудовое соглашение о выполнении обязанностей генерального секретаря Международной организации Франкофонии с некоторыми изменениями.