Հայաստանից առկա է արտարժույթի ոչ թե արտահոսք, այլ ներհոսք. Արթուր Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի գնման ռեզերվների ծավալները հասել են 487,7 մլն դոլարի: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Սա շատ կարևոր ցուցանիշ է, որովհետև մենք սպասում էինք, ենթադրում էինք, որ տուրիզմի սեզոնի ավարտին այս միտումը անկում կապրի, բայց մենք ստանում ենք նախանշաններ, որ մեզ մոտ տուրիզմի սեզոն կարող է լինել տարին 12 ամիս»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք կա՞ խնդիր, որ մեր երկրում այսքան արտարժույթ է հայտնվել: Ի պատասխան Ջավադյանն ասաց, որ սա իսկապես նախադեպ չունի: «Նույնիսկ 2004-2006 թվականներին, երբ ունեինք ազգային արժույթի կտրուկ ուժեղացում, մենք այս ծավալի արտարժույթ չենք գնել: Դա խոսում է այն մասին, որ մենք ոչ թե արտարժույթի արտահոսք ունենք, որի մասին խոսում են մեր ընդդիմախոսները, այլ ունենք ներհոսք: Մենք ստերիլիզացնում ենք այդ հոսքը, գնում ենք այդ արտարժույթը և այդ ծավալի գումար էլ մտնում է տնտեսության մեջ: Այստեղ երկակի էֆեկտ ունենք, մի կողմից պայքարում ենք դոլարիզացիայի դեմ, մյուս կողմից տնտեսություն ենք ներարկում դրամական միջոցներ: Այդ առումով վստահ եմ, որ այս տարի կունենանք աննախադեպ ռեզերվների ծավալ»,- ասաց ԿԲ նախագահը:
Արթուր Ջավադյանն ավելացրեց, որ այս տարվա սեպտեմբերին այդ ռեզերվները մոտ 200 մլն դոլարով ավելի են,  իսկ հոկտեմբերին ու տարեվերջին կունենանք ավելի լավ ցուցանիշներ:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The volumes of acquisition reserves of foreign currency bought by Armenia’s Central Bank have reached 487,7 million dollars, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
“This is a very important indicator, because we were expecting, assuming, that at the end of the tourism season this trend will drop, but we are getting signs that tourism season in Armenia can be 12 months a year,” the prime minister said.
He asked cenbank chief Artur Javadyan to elaborate whether or not there is a problem that so much foreign currency has appeared in the country. Javadyan confirmed that the numbers are unprecedented. “Even in 2004-2006 when we had an abrupt strengthening of national currency we didn’t buy this much foreign currency. This speaks about the fact that we do not have outflow of foreign currency – as our opponents claim – but on the contrary we have inflow. We have a double effect here, on one hand we are fighting against dollarization, on the other hand we are injecting monetary resources into the economy. In this context I am sure that this year we will have an unprecedented reserve volume,” Javadyan said.