Charlie Hebdo-ի խմբագրատան վրա հարձակման գործով դատը կսկսվի 2020 թվականի մայիսին. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2015 թվականի հունվարին Փարիզում եւ Մոնրուժ մայրաքաղաքային արվարձանում իրականացված մի շարք ահաբեկչական գործողությունների հետաքննության արդյունքների շուրջ դատական լսումները կանցկացվեն 2020 թվականի մայիսի 4-ից մինչեւ հուլիսի 10-ը՝ Փարիզում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 23-ին հայտնել Է AFP-ն:
Նրա տվյալներով՝ երդվյալները կքննեն 14 կասկածյալների գործերը: Նրանց մեղսագրվում Է ամենից առաջ նյութական աջակցությունը Կուաշի եղբայրներին, որոնք իրականացրել են Charlie Hebdo թերթի խմբագրության վրա հարձակումը, եւ նրանց հանցակից Ամեդի Քուլիբալիին, որը Մոնրուժում սպանել Է ոստիկանության աշխատակցին եւ Փարիզի արեւելքում գնդակահարել Hypercacher խանութի այցելուներին:
2015 թվականի հունվարի 7-ին Սայիդ եւ Շերիֆ Կուաշի եղբայրները հարձակվել են Charlie Hebdo թերթի խմբագրության վրա եւ սպանել 12 մարդու: Ավելի ուշ նրանք ոչնչացվել են ահաբեկչության դեմ պայքարի ժանդարմերիայի ստորաբաժանումների կողմից: Դրանից հետո նրանց հանցակից Ամեդի Քուլիբալին նախ ոստիկանության աշխատակցի Է գնդակահարել Փարիզի հարավային արվարձանում, իսկ այնուհետեւ Hypercacher խանութի զավթում Է իրականացրել ու գնդակահարել եւս չորս մարդու, ինչից հետո նրան վնասազերծել Է ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: суд по делу о нападении на редакцию Charlie Hebdo начнется в мае 2020 года
Судебные слушания по итогам расследования серии терактов, совершенных в январе 2015 года в Париже и столичном пригороде Монруж, пройдут с 4 мая по 10 июля 2020 года в Париже. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в среду AFP.
По его данным, присяжные рассмотрят дела 14 подозреваемых. Им вменяется прежде всего оказание материальной поддержки братьям Куаши, которые осуществили нападение на редакцию газеты Charlie Hebdo, и их сообщнику Амеди Кулибали, который убил сотрудника полиции в Монруже и расстрелял посетителей кошерного магазина Hypercacher на востоке Парижа.
7 января 2015 года братья Саид и Шериф Куаши напали на редакцию газеты Charlie Hebdo и убили 12 человек. В дальнейшем они были ликвидированы подразделениями жандармерии по борьбе с терроризмом. После этого их сообщник Амеди Кулибали сначала застрелил сотрудницу полиции на южной окраине Парижа, а затем совершил захват магазина Hypercacher и застрелил еще четверых человек, после чего был уничтожен спецподразделением полиции.