Սիրիայից հեռացող ամերիկյան ուժերը Իրաքից դուրս կբերվեն չորս շաբաթվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի պաշտպանության նախարար Նաջահ աշ Շամրին ԱՄՆ-ի իր պաշտոնակից Մարկ Էսփերի հետ կայացած հանդիպումից հետո հայտարարել Է, որ Սիրիայից հեռացող ամերիկյան ուժերը Իրաքի տարածքից դուրս կբերվեն չորս շաբաթվա ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը:
Ինչպես գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել Է նախարարը, Սիրիայից հեռացող ամերիկացի զինվորականներն Իրաքից հետո կուղեւորվեն Քուվեյթ, Կատար կամ ԱՄՆ:
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Մարկ Էսփերը հոկտեմբերի 23-ին վաղօրոք չհայտարարված այցով ժամանել Է Բաղդադ, որտեղ պլանավորված են նրա հանդիպումները Իրաքի իր պաշտոնակցի եւ երկրի վարչապետ Ադել Աբդ ալ Մահդիի հետ: Հանդիպումների ընթացքում, ինչպես սպասվում Էր, կողմերը կքննարկեն ամերիկացի զինվորականների թվի կրճատումը Սիրիայում եւ այն, թե «դրանում ինչ դեր Է խաղալու Իրաքը», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Ираке назвали сроки вывода американских военных, уходящих из Сирии
Министр обороны Ирака Наджах аш-Шамри после встречи с коллегой из США Марком Эспером заявил, что американские силы, уходящие из Сирии, покинут иракскую территорию в течение четырех недель, сообщает агентство Ассошиэйтед Пресс.
Как заявил министр в интервью агентству, американские военные, уходящие из САР, после Ирака направятся в Кувейт, Катар или в США,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду глава Минобороны США Марк Эспер прибыл с необъявленным визитом в Багдад. Как сообщалось, он планирует встретиться с иракским коллегой и премьер-министром Ирака Аделем Абд аль-Махди. В ходе встреч, как ожидалось, стороны обсудят сокращение числа американских военных в Сирии и то, "какую роль будет играть в этом Ирак".