Հնդկաստանում գործադուլ են անում պետական բանկերի 300 հազար աշխատողներ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում պետական բանկերի շուրջ 300 հազար աշխատողներ են մասնակցում բանկային համակարգի վերակազմման կառավարության պլանների դեմ գործադուլին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը: Նրա տեղեկատվության համաձայն, դժգոհության պատճառ են դարձել պետական տասը բանկեր չորսի մեջ միաձուլելու կառավարության ծրագրերը, ինչը բանկային աշխատողների շրջանում զանգվածային կրճատումների երկյուղներ Է ծնել: Նման բարեփոխում անցկացնելու մասին 2019 թվականի օգոստոսին հայտնել Էր Հնդկաստանի ֆինանսների նախարար Նիրմալա Սիտարամանը:
«Կառավարությունը դա կարող Է միաձուլում անվանել, բայց իրականում դա կավարտվի վեց բանկի փակմամբ»,- գործակալությունը մեջբերել Է բանկային ծառայողների արհմիության ներկայացուցիչ խոսքը: Ամբողջ Հնդկաստանում գործադուլին մասնակցող բանկային աշխատողները դուրս չեն եկել աշխատանքի եւ միացել են բողոքի երթերին: Ակցիաների պատճառով բանկերը դադարեցրել են մի շարք ծառայությունների տրամադրումը, ընդհատումներով են աշխատում բանկոմատները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: 300 тыс. работников государственных банков бастуют в Индии
Около 300 тыс. работников государственных банков участвуют в забастовке в Индии против планов правительства по реорганизации банковской системы. Об этом во вторник сообщило агентство Reuters.
По его информации, поводом для недовольства стали планы правительства по слиянию 10 государственных банков в четыре, что породило страхи о массовых сокращениях среди банковских работников. О проведении такой реформы в августе 2019 года сообщила министр финансов Индии Нирмала Ситараман,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Правительство может называть это слиянием, но на самом деле это закончится закрытием шести банков", - цитирует агентство представителя профсоюза банковских служащих.
По всей Индии банковские работники, принявшие участие в забастовке, не вышли на работу и присоединились к маршам протеста. Из-за акции банки приостановили предоставление ряда услуг, таких как выдача наличных и чековые операции, с перебоями работают банкоматы.