Իրական առաջնորդ լինելու համար կարևոր է, որ մարդ ճանաչի ինքն իրեն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցի ամենամյա համաժողովի շրջանակում պատասխանել է Ստեփանավանից 11-րդ դասարանցի Էդիկ Նազարյանի՝ «առաջնորդ ծնվո՞ւմ են, թե դառնում» հարցին:
«Յուրաքանչյուր մարդ էլ առաջնորդ է, քանի որ ամեն պահի ինքն իրեն է առաջնորդում: Ամեն մարդ ինքն է իր համար որոշում, թե ինչ է պետք անել, առավոտյան արթնանա՝ ուր գնա, բացի այն դեպքերից, երբ պայմանավորվածություններ ունի: Սովորաբար առաջնորդ ասելիս, մարդիկ հասկանում են քաղաքական կամ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող առաջնորդ, բայց կան առաջնորդներ կրթության, գիտության, շրջակա միջավայրը մաքուր պահելու ոլորտներում: Քաղաքական առաջնորդությունը պայմանականություն է: Իրական առաջնորդ լինելու համար ամենակարևորն է, որ մարդ ճանաչի ինքն իրեն: Համոզված եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ տաղանդավոր է, այլ խնդիր է, թե մենք որքանով ենք պայմաններ ստեղծում, որպեսզի քաղաքացին բացահայտի իր տաղանդները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ մարդու ամենամեծ տաղանդը՝ ինքն իրեն ճանաչել ու սեփական անձն առաջնորդել կարողանալն է:
Երևանում հոկտեմբերի 21-ին մեկնարկել է «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցի ամենամյա համաժողովը, որն ավարտվելու է հոկտեմբերի 23-ին: Համաժողովը հյուրընկալել են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը և «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցը և միավորել այդ ցանցի համայնքի ավելի քան 450 անդամի: Համաժողովի հիմնական նպատակն է՝ նախապատրաստել աշակերտներին հարափոփոխ աշխարհի կերտմանը:

Для того, чтобы быть реальным лидером, важно, чтобы человек познал себя: Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в рамках ежегодной конференции международной сети “Образование для всех” ответил на вопрос учащегося 11-го классса из Степанавана Эдика Назаряна “Лидеры рождаются, или ими становятся?”
“Каждый человек - лидер, поскольку он сам ведет себя. Каждый человек сам решает, что нужно делать проснувшись утром, куда идти, кроме тех случаев, когда у него есть договоренности. Обычно, говоря лидер, люди подразумевают человека, занимающего политическую или руководящую должность, но есть лидеры и в сферах образования, науки, охраны окружающей среды. Политическое лидерство - это условность. Уверен, что каждый человек талантлив, другая проблема, создаем ли мы условия для того, чтобы гражданин раскрыл свои таланты”, - сказал премьер.
Как сообщает Арменпресс, по его словам, самый большой талант человека –э то умение познавать себя и руководить своей личностью.
В Ереване 21 октября началась ежегодная конференция международной сети “Образование для всех”, которая завершится 23 октября. ЕЕ организовали образовательный фонд “Преподавай, Армения” и международная сеть “Образование для всех”. Конференция объединила более 450 членов этой сети. Основная цель конференции - готовить учащихся к быстроменяющемуся миру.