Իրական առաջնորդ լինելու համար կարևոր է, որ մարդ ճանաչի ինքն իրեն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցի ամենամյա համաժողովի շրջանակում պատասխանել է Ստեփանավանից 11-րդ դասարանցի Էդիկ Նազարյանի՝ «առաջնորդ ծնվո՞ւմ են, թե դառնում» հարցին:
«Յուրաքանչյուր մարդ էլ առաջնորդ է, քանի որ ամեն պահի ինքն իրեն է առաջնորդում: Ամեն մարդ ինքն է իր համար որոշում, թե ինչ է պետք անել, առավոտյան արթնանա՝ ուր գնա, բացի այն դեպքերից, երբ պայմանավորվածություններ ունի: Սովորաբար առաջնորդ ասելիս, մարդիկ հասկանում են քաղաքական կամ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող առաջնորդ, բայց կան առաջնորդներ կրթության, գիտության, շրջակա միջավայրը մաքուր պահելու ոլորտներում: Քաղաքական առաջնորդությունը պայմանականություն է: Իրական առաջնորդ լինելու համար ամենակարևորն է, որ մարդ ճանաչի ինքն իրեն: Համոզված եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ տաղանդավոր է, այլ խնդիր է, թե մենք որքանով ենք պայմաններ ստեղծում, որպեսզի քաղաքացին բացահայտի իր տաղանդները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ մարդու ամենամեծ տաղանդը՝ ինքն իրեն ճանաչել ու սեփական անձն առաջնորդել կարողանալն է:
Երևանում հոկտեմբերի 21-ին մեկնարկել է «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցի ամենամյա համաժողովը, որն ավարտվելու է հոկտեմբերի 23-ին: Համաժողովը հյուրընկալել են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը և «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցը և միավորել այդ ցանցի համայնքի ավելի քան 450 անդամի: Համաժողովի հիմնական նպատակն է՝ նախապատրաստել աշակերտներին հարափոփոխ աշխարհի կերտմանը:

‘In order to be real leader it’s important for the person to know himself’ – Armenian PM
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. During the annual conference of the international network “Education For All” Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan answered to the question of 11th grader from Stepanavan Edik Nazaryan whether “a person is born as a leader or becomes a leader”.
“Every person is a leader because it leads himself at any moment. Everyone decides by himself what he should do, such as to wake up in the morning, where to go, except from the cases when there are arrangements. Usually by saying a leader people understand the political leader, but there are also leaders in education, science and environment spheres. Political leadership is conditionality. For being a real leader the most important for the person is to know himself. I am convinced that every person is talented, it’s another matter to what extent we provide conditions for the citizen to reveal his talents”, the PM said.
According to him, the person’s greatest talent is to be able to know himself and guide his own personality.