Էվո Մորալեսն առաջատարն Է Բոլիվիայի նախագահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսն առաջատարն Է պետության ղեկավարի ընտրություններում, բայց առայժմ անհրաժեշտ թվով ձայներ չի հավաքում առաջին փուլում հաղթելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են այն տվյալները, որոնք հրապարակել Է հանրապետության Բարձրագույն ընտրական դատարանը ձայների 95 տոկոսի հաշվումից հետո:
Այդ տվյալների համաձայն՝ Մորալեսի օգտին քվեարկել Է ընտրողների 45,28 տոկոսը, նրա հիմնական մրցակցին՝ նախկին նախագահ Կառլոս Մեսային, պաշտպանել Է ընտրողների 38,16 տոկոսը:
Երրորդ տեղն զբաղեցնում Է Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Չի Յուն Չունգը՝ 8,77 տոկոս ձայներով:
Բոլիվիայում գործող օրենքների համաձայն՝ առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ Է հավաքել ձայների 50 տոկոսից ավելին կամ 40 տոկոսից ավելին պայմանով, որ մոտակա մրցակցի նկատմամբ առավելությունը կազմի ոչ պակաս քան 10 տոկոս: Եթե բարձրագույն պաշտոնի հավակնորդներից ոչ մեկը չհասնի այդ արդյունքին, քվեարկության երկրորդ փուլը կկայանա դեկտեմբերին 15-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Моралес лидирует на выборах президента Боливии
Президент Боливии Эво Моралес лидирует на выборах главы государства, но пока не набирает необходимого количества голосов для победы в первом туре. Об этом свидетельствуют данные, которые обнародовал в воскресенье Высший избирательный суд республики после подсчета 95% голосов.
Согласно этим данным, за Моралеса проголосовали 45,28%. Его основного соперника - экс-президента Карлоса Месу - поддержали 38,16% избирателей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Третье место занимает кандидат от Христианско-демократической партии Чи Юн Чунг с 8,77% голосов.
По действующим в Боливии законам, для победы в первом туре кандидату, заручившемуся наибольшей поддержкой населения, необходимо набрать более 50% голосов или 40% при условии, что отрыв от его ближайшего соперника составляет не менее 10%. Если никто из претендентов на высший пост не добьется этого результата, второй тур голосования пройдет 15 декабря.