Էվո Մորալեսն առաջատարն Է Բոլիվիայի նախագահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսն առաջատարն Է պետության ղեկավարի ընտրություններում, բայց առայժմ անհրաժեշտ թվով ձայներ չի հավաքում առաջին փուլում հաղթելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են այն տվյալները, որոնք հրապարակել Է հանրապետության Բարձրագույն ընտրական դատարանը ձայների 95 տոկոսի հաշվումից հետո:
Այդ տվյալների համաձայն՝ Մորալեսի օգտին քվեարկել Է ընտրողների 45,28 տոկոսը, նրա հիմնական մրցակցին՝ նախկին նախագահ Կառլոս Մեսային, պաշտպանել Է ընտրողների 38,16 տոկոսը:
Երրորդ տեղն զբաղեցնում Է Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Չի Յուն Չունգը՝ 8,77 տոկոս ձայներով:
Բոլիվիայում գործող օրենքների համաձայն՝ առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ Է հավաքել ձայների 50 տոկոսից ավելին կամ 40 տոկոսից ավելին պայմանով, որ մոտակա մրցակցի նկատմամբ առավելությունը կազմի ոչ պակաս քան 10 տոկոս: Եթե բարձրագույն պաշտոնի հավակնորդներից ոչ մեկը չհասնի այդ արդյունքին, քվեարկության երկրորդ փուլը կկայանա դեկտեմբերին 15-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bolivian president frontrunner in election, heads for runoff
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Bolivian President Evo Morales is leading in the first round of presidential elections but is likely to fail to rack up enough votes to secure victory straight away, Bolivia’s Plurinational Electoral Organ published the election breakdown with 83% of the votes counted, reports TASS.
According to the electoral data, 45.71% of Bolivians cast their votes for Morales, while 37.84% supported his primary rival, ex-President Carlos Mesa.
The Christian Democratic party candidate - Chi Hyun Chung - is in third place with 8.77% of the votes.
Bolivia’s national legislation stipulates that to secure victory in first round candidates need to rack up more than 50% of the votes or 40% but on the condition that the gap between that candidate and their closest opponent is at least 10%. Should no candidate achieve this result, the runoff will take place on December 15.