«Երևանն ունի մեծ պատմություն, բայց նաև պետք է ունենա հզոր ներկա ու ապագա». Հայկ Մարության
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: կայացել են Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի դահլիճում կայացած «Էրեբունի-Երևան 2801» պաշտոնական միջոցառման ու գալա-համերգի ընթացքում քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մեկ անգամ ևս շնորհավորելով քաղաքի տոնի առթիվ, ամփոփել է քաղաքային վարչակազմի գործունեության մեկ տարին և համառոտ ներկայացրել տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, խոսելով կրթական ոլորտի, մասնավորապես մանկապարտեզների մասին, քաղաքապետն ընդգծել է, որ ապրիլից բոլոր մանկապարտեզների աշխատակիցների աշխատավարձը բարձրացել է 20%-ով: Մոտ 6500 քմ օտարված տարածքներն էլ վերադարձվել են նախակրթարաններին  և դրա հաշվին շուրջ 1000 երեխա ավել կարող է հաճախել մանկապարտեզ: Մանկապարտեզներում գործում է նաև հերթագրման էլեկտրոնային համակարգ:
«Սա նշանակում է, որ հերթագրումը թափանցիկ է և ոչ ոք չի կարող առաջ գցել իր հերթը: Ինչպես և բոլորը, այնպես էլ ես, իմ երեխային, որն այսօր 2 տարեկան է, հերթագրել եմ, որպեսզի, տարիքը լրանալուց հետո կարողանա հաճախել մանկապարտեզ»,-նշել է Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը նաև հավելել է, որ պոլիկլինիկաներում ևս ներդրվել է էլեկտրոնային հերթագրում և քաղաքացիներն այսօր կարող են տնից՝ զանգով հերթագրվել և   նախընտրած օրն ու ժամին այցելել բժշկի:
Նշվել է, որ բյուջեի սեփական մուտքերը 2018-ի համեմատ 2019-ին շուրջ 50%-ով ավելացել են՝ կազմելով 10 մլրդ դրամ:
«Մեր խոստումը ուղիղ ժողովրդավարության և հանրային բյուջեի մասին իրականացրել ենք: Այսօր արդեն գործում է https://activecitizen.yerevan.am/ կայքը: Դրա համար քաղաքային իշխանությունը տրամադրել է 500 մլն դրամ: Մուտք գործելով այդ կայք՝ յուրաքանչյուր երևանցի կարող էր առաջարկել իր նախագիծը, որի համար  կքվեարկեն հենց երևանցիները և, լավագույն ու  ամենաշատ ձայները հավաքած նախագծերը կիրականացվեն»,-նշել է Մարությանը:
Քաղաքապետը ներկայացրել է, որ պատմական և ճարտարապետական նշանակություն ունեցող շենքերի վրայից ապամոնտաժվում են գովազդները:
«2019 թվականին տրամադրվել է ավելի շատ շինթույլտվություն, նախագծման թույլտվություն և ավարտական ակտ, քան նախորդ առնվազն 3 տարիներին:  Ասֆալտապատել ենք 600 հազար քմ ճանապարհ, տնտեսումների հաշվին մինչև տարեվերջ կասֆալտապատվի ևս 100 հազար քմ»:
Քաղաքի կանաչապատման մասին խոսելով՝ քաղաքապետը նշել է, որ ստեղծվում է նոր համակարգ. Երևանը կունենա իր հիմնարկը, որն էլ կզբաղվի այդ աշխատանքներով:
Արդեն ավարտված է  20 վերելակի պիլոտային ծրագրի մրցույթը:  Աշխատանքները շուտով կմեկնարկեն: Պատրաստ է նաև տրանսպորտային նոր ցանցի ֆինանսական մոդելը: Մետրոյի նոր կայարանի հետ կապված էլ ներդրողի հետ կա էսքիզային նախագիծ, սկսվել են հաշվարկային աշխատանքներ:
«Ուզում եմ խոսել նաև թափառող կենդանիների խնդրից: Մեր թիմը հայտարարեց, որ այլևս կենդանիների սպանդ տեղի չի ունենալու և ստեղծվեց կենդանիների վնասազերծման ՀՈԱԿ-ը, որը միանգամից գործի անցավ ու համալրվեց լավագույն մասնագետներով: Այս պահին արդեն ստերջացրել ենք 2000 շուն: Սա մեծ արդյունք է: Մի քանի տարի անց այս խնդիրը լուծված կլինի»,-ասել է քաղաքապետը:
Խոսելով աղբահանության մասին քաղաքապետն ընդգծել է. «Գիտեք, որ այսուհետ Երևան քաղաքի աղբահանությունն իրականացնում է մեր քաղաքային հիմնարկը, որն այս պահին ունի ավելի քան 50 մեքենաներ, ձեռք ենք բերում նաև ձնամաքրման մեքենաներ, փոշեկուլներ, որպեսզի քաղաքը աղբի հետ կապված խնդիր չունենա: Այստեղ պետք է շնորհակալություն հայտնեմ մեր բնակիչներին՝ խնդրի լուծմանը համբերատար սպասելու համար»,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել նաև քաղաքապետարանի աշխատակազմին և ավագանու անդամներին՝ միասնական աշխատանքի համար, ինչպես նաև՝ կառավարությանը և վարչապետին՝ աջակցության համար:
Այնուհետև քաղաքապետը խոսել է քաղաքի ապագայի խնդիրներից։ «Այսօր աշխատավայրում ձեռքիս այս տարվա պաստառներն էին, որոնցում պատկերված են Երևանի տարբեր վայրերը՝ Օպերան, Կասկադը, Կայարանը, Մայր Հայաստանը, Մատենադարանը: Հասկացա, որ մեր պաստառներում չկա պատկերված մի վայր, որ մենք կառուցել ենք վերջին 25 տարում: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որ մենք սկսենք այդ աշխատանքը: Մեր քաղաքն ունի ահռելի մեծ պատմություն, բայց նաև պետք է ունենա հզոր ներկա ու ապագա: Շնորհավորում եմ քեզ՛, Երևա՛ն» ,-նշել է քաղաքապետը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում մասնավորապես, նշել է.
«Սա իսկապես հրաշալի տոն է բոլորիս համար և սա տոն է, որն արդեն շատ երկար տարիներ ուղեկցում է մեզ: Էրեբունի-Երևան տոնակատարությունը, Երևանի հոբելյանը մեր ժողովրդի ամենասիրելի տոներից մեկն է և երևի սխալված չեմ լինի ասել, որ Երևանը մեր ամենասիրելի քաղաքն է: Սա ունի շատ կոնկրետ պատճառ, որովհետև Երևանի ամեն շենքի ամեն քար իր մեջ ներառում է, պարունակում է մեր ազգային երազանքների մի կտոր: Մենք բոլորս սիրում ենք Երևանը և Երևանը սիրում է մեզ: Այս է պատճառը, որ մենք ուր էլ գնանք, ուր էլ լինենք՝ մեր առաջին ձգտումն ու ցանկությունն է՝ վերադառնալ այստեղ, վերադառնալ մայրաքաղաք, վերադառնալ Երևան, վերադառնալ և կրկին քայլել այն ճանապարհով, որ սկսվել է դեռևս 2801 տարի առաջ և դեռ պետք է շարունակվի հազարամյակներ»,-ընդգծել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկոյին ներկա է եղել տիկնոջ հետ, ներկա են եղել նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Կաթողիկոսը, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Երևանի ավագանու անդամներ, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր:
Երեկոյի ընթացքում Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Ազգային ակադեմիական երգչախումբն ու Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, հանդես են եկել համատեղ համերգային ծրագրով: Երաժշտացանկում ներկայացվել են Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Մանսուրյանի և այլ ստեղծագործողների  երկերը։

У Еревана великая история, но  должно быть и мощное настоящее и будущее — Айк Марутян
В рамках праздничных мероприятий ''Эребуни-Ереван 2801'', в ходе официального мероприятия и гала-концерта, проведенного в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.  Спендиаряна, мэр Еревана Айк Марутян еще раз поздравил с праздником города, подвел итоги года деятельности администрации города и кратко представил реальную работу в разных областях.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связям с общественностью мэрии Еревана, говоря об образовательном секторе, в частности о детских садах, мэр подчеркнул, что с апреля зарплата сотрудников  всех детских садов увеличилась на 20%. Почти 6500 кв/м  отчужденных территорий были возвращены дошкольным учреждениям, и в результате еще около 1000 детей могут посещать детский сад. В детских садах также  действует онлайн-система регистрации.
«Это означает, что регистрация прозрачна, и никто не может обойти очередь. Как и все остальные, я записал своего  2-летнего ребенка, чтобы по достижении определенного возраста  он мог посещать детский сад», - сказал Айк Марутян.
Мэр также добавил, что в поликлиниках также установлены онлайн-системы регистрации, и теперь граждане могут звонить из дома и обращаться к врачу в любое время и в любой день.
Было отмечено, что собственные доходы бюджета увеличились на 50% по сравнению с 2018 годом, составив 10 млрд  драмов.
«Мы выполнили наше обещание прямой демократии и государственного бюджета. Сайт https://activecitizen.yerevan.am/ сегодня уже работает. На эти цели правительство города выделило 500 миллионов драмов. Зайдя на этот сайт, любой в Ереване может представить свой проект, за который проголосовали бы жители Еревана, и проекты, набравшие наибольшее количество голосов, будут реализованы», - отметил Марутян.
Мэр сообщил, что реклама на зданиях исторического и архитектурного значения  демонтируется.
«В 2019 году было выдано больше разрешений на строительство и проектирование и заключительных работ, чем как минимум 3 года назад. Мы асфальтировали 600 000 кв/м  дорог, и к концу года будут асфальтированы еще 100 000 кв/м».
Говоря об озеленении города, мэр отметил, что создается новая система. У Еревана будет свое  ведомство, которое будет заниматься этими работами.
Завершился конкурс пилотных проектов   20 лифтов. Работа скоро начнется. Финансовая модель новой транспортной сети также готова. Готов   также эскизный проект с инвестором в отношении новой станции метро, начались расчетные работы.
«Я также хочу поговорить о проблеме бездомных животных. Наша команда объявила, что не будет больше убоя животных, и была создана общественная организация по и х обезвреживанию, которая  укомплектована лучшими специалистами и немедленно приступила к делу. Мы уже стерилизовали 2000 собак. Это отличный результат. Через несколько лет эта проблема будет решена», - сказал мэр.
Говоря об  утилизации и вывозе  мусора, мэр подчеркнул:
«Вы знаете, что отныне вывоз мусора осуществляет городское учреждение, у которого на данный момент   более 50 автомобилей, мы также покупаем снегоочистительные  машины, пылесосы, чтобы в городе не было мусора. Здесь я должен поблагодарить наших жителей за то, что они терпеливо ждали решения проблемы», - подчеркнул Айк Марутян.
Мэр также поблагодарил сотрудников мэрии и Совета старейшин за их совместную работу, а также правительство и премьер-министра за их поддержку.
Затем мэр рассказал о будущем города.
«Сегодня на моем рабочем месте лежали  плакаты из разных мест Еревана: Оперный театр, Каскад, Вокзал, Мать-Армения, Матенадаран. Я понял, что в наших плакатах нет изображения  объекта, который бы мы построили за последние 25 лет. Я думаю, что пришло время   начать эту работу. У нашего города великая история, но он также должен иметь мощное настоящее и будущее. С праздником, Ереван ", - сказал мэр.
Премьер-министр РА Никол Пашинян также выступил с   речью, в которой, в частности, отметил:
«Сегодня действительно замечательный праздник для всех нас,   это праздник, который сопровождает нас на протяжении многих лет. Празднование Эребуни-Ереван, годовщина Еревана - один из самых любимых праздников нашего народа, и я не ошибусь, если скажу, что Ереван - наш самый любимый город. Это имеет под собой вполне  конкретную причину, потому что каждый камень каждого здания в Ереване  содержит часть наших национальных мечтаний. Мы все любим Ереван, а Ереван любит нас. Вот почему, где  бы  мы ни были,   наше первое стремление и желание - вернуться сюда, вернуться в столицу, вернуться в Ереван, вернуться и снова идти по пути, который начался 2801 год назад, прошел через тысячелетия и будет продолжаться тысячелетия», - подчеркнул Никол Пашинян.
Вечером премьер-министр РА Никол Пашинян со своей супругой присутствовал на мероприятии, присутствовали также Его Святейшество  Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II,   председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян и члены Совета старейшин Еревана, другие официальные лица, гости.
В ходе вечернего мероприятия выступили  Национальный академический хор под руководством Ованнеса Чекиджяна и Государственный симфонический оркестр Армении под управлением дирижера Сергея Смбатяна. В программе были  произведения Хачатуряна, Бабаджаняна, Мансуряна и др.