Դավիթ Բեկ բնակավայրի մայրուղու հարևանությամբ գտնվող անտառում այլևս ականներ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ բնակավայրի  անմիջապես մայրուղու հարևանությամբ գտնվող անտառից հանվում են ականների վտանգի մասին հուշող ցուցանակներն ու ժապավենները, նշված վայրում այլևս ականներ չկան։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նազելի Էլբակյանը, հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի ու Ականազերծման և ուտիլիզացիայի հիմնադրամի գործակցությամբ՝ այս տարի կենտրոնի ականազերծողները 16180 քառակուսի մետր տարածք են մաքրել։
Նախորդ տարվա աշխատանքների հանրագումարում՝ համայնքային իշխանություններին է հանձնվել ընդհանուր առմամբ 25 հազար քառակուսի մետր ականազերծված տարածք։ Ականազերծման ընթացքում հայտնաբերվել է 7 միավոր չպայթած զինամթերք, այդ թվում՝ հակահետևակային ականներ, 125 մմ արկ, Ֆ1 տեսակի ձեռքի նռնակ։ Այս տարի ականազերծում է իրականացվում նաև Տեղ համայնքի Կոռնիձոր բնակավայրում։
Հայաստանում ականապատ մարզերը 4 են՝ Սյունիք, Տավուշ, Գեղարքունիք, Վայոց ձոր։ Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի մասնագետները ականազերծումից բացի պարբերաբար նաև ականների վտանգի իրազեկման դասընթացներ են անցկացնում Հայաստանի մարզերի և Երևանի դպրոցականների ու ուսանողների համար՝ սովորեցնելով անվտանգ վարքագծի կանոններ։

В лесу, находящемся по соседству с населенным пунктом Давид Бек, мин больше нет
В лесу, находящемся в непосредственном соседстве с дорогой к населенному пункту Давид Бек общины Капан Сюникской области, снимаются таблички и ленты, указывающие об опасности мин, в этом месте мин уже нет.
Как сообщила «Арменпресс» пресс-секретарь Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Назели Элбакян, при взаимодействии Центра гуманитарного разминирования и экспертного центра и Фонда разминирования и утилизации, саперы центра в этом году очистили 16 180 кв. метров этой территории. По итогам прошлогодних работ, муниципальным властям было передано в общей сложности 25 тысяч квадратных метров разминированной территории. В ходе разминирования было обнаружено 7 единиц неразорвавшихся боеприпасов, в том числе противопехотные мины, 125 мм снаряды, ручная граната F1.
В этом году разминирование осуществляется также и в населенном пункте Корнидзор общины Тех.
В Армении есть 4 заминированные области: Сюник, Тавуш, Гегаркуник, Вайоц Дзор. Специалисты Центра гуманитарного разминирования и экспертизы, помимо разминирования, периодически проводят курсы по информированию о минной опасности для школьников и студентов из областей Армении и Еревана, обучая их правилам безопасного поведения.