«Արմենպրես»-ը և Երևանի մետրոպոլիտենը բացառիկ ցուցահանդեսով շնորհավորեցին Կոմիտասի հոբելյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը և Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը հանրության լայն շրջանակին ներկայացրեցին հայ կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիրին նվիրված բացառիկ ցուցահանդես: Այն ընդգրկում է արխիվային հազվագյուտ լուսանկարներ, որոնցում պատկերված են ինչպես Կոմիտասը, այնպես էլ այն մեծերը, ովքեր երբևէ առնչություն են ունեցել նրա հետ:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որն իր ներկայությամբ պատվեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 17-ին՝ Երևանի մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանում: Բացումն ուղեկցվեց Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողների կոմիտասյան կատարումներով:
Նախագահը ծանոթացավ ցուցանմուշներին, ունկնդրեց Կոմիտասի ստեղծագործությունները:
Լրագրողների հետ զրույցում «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը հիշեցրեց, որ 2019-ը նշանավորվում է մեր երկու մեծերի՝ Հովհաննես Թումանյանի և Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյաններով,  և այս տարի գործակալությունը  վերականգնել է երկու ցուցադրություն, որոնք պատրաստվել են 50 տարի առաջ Հայկական հեռագրական գործակալության կողմից՝ նվիրված Կոմիտասի և Թումանյանի հարյուրամյակներին:
«Որոշեցինք կազմակերպել այդ ցուցահանդեսների հետահայաց ցուցադրությունը: Ուզում ենք ցույց տալ, թե որքան է կարևորվել նախկինում, թե որքան է կարևորվում հիմա և որքան է կարևորվելու ապագայում նրանց գրական ու երաժշտական ժառանգությունը: Սա յուրահատուկ հարգանքի տուրք էր նաև «Արմենպրես»-ի բոլոր սերունդների աշխատակիցներին, որոնք նպաստել են այդ ցուցահանդեսների կայացմանը: Այստեղ ներկայացված են եզակի լուսանկարներ, որոնք  պահպանվել էին մեր գզրոցում: Մենք նախաձեռնեցինք ու իրականացրեցինք  դրանց թվայնացման աշխատանքները»,-շեշտեց նա:
Անդրադառնալով ցուցահանդեսի վայրի ընտրությանը՝ Արամ Անանյանը նշեց, որ Առաջին  հայկական ֆոտոցուցահանդեսի շրջանակում արդեն իսկ համագործակցել են Մետրոպոլիտենի հետ: «Այստեղ մարդկանց ավելի լայն զանգված կարող է տեսնել այս բացառիկ արխիվային լուսանկարները: Հնարավոր է՝ ցուցահանդեսը ներկայացվի բազմաթիվ այլ հարթակներում: Տեղեկացնեմ, որ նախատեսում ենք Դսեղում կազմակերպել Թումանյանին նվիրված ցուցահանդես և Թբիլիսիում՝ Թումանյանի տանը, կյանքի կոչել մի ցուցահանդես, որի շրջանակում կհանդիպեն Թումանյանն ու Կոմիտասը: Այդ  տանիքի ներքո նրանք հաճախ են հանդիպել»,-եզրափակեց Արամ Անանյանը:
Ցուցահանդեսը կյանքի է կոչվել «Արմենպրես» լրատվական գործակալության, Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի,  Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համագործակցության արդյունքում: Ցուցահանդեսի աջակիցն է «Կոնվերս բանկը»։

ARMENPRESS,Yerevan Subway pay homage to Komitas with unique exhibition on 150th anniversary of birth
ARMENPRESS,Yerevan Subway pay homage to Komitas with unique exhibition on 150th
anniversary of birth
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. The ARMENPRESS News Agency and the Yerevan Subway teamed up to pay homage to Komitas by organizing an exclusive exhibition dedicated to the musicologist and composer’s 150th anniversary of birth.
The exhibition includes rare photos depicting Komitas himself, as well as other great figures that at any point in time had relation to him.
The exhibition was held at the Yeritasardakan metro station, and President Armen Sarkissian personally attended the inauguration. The opening ceremony was accompanied by Komitas State Conservatory students performing Komitas.
The president toured the exhibition and viewed the pictures.
ARMENPRESS director Aram Ananyan, speaking to reporters, reminded that 2019 is marked by the 150th anniversaries of birth of two greats – Hovhannes Tumanyan and Komitas, and this year ARMENPRESS has re-organized two exhibitions which were originally launched 50 years ago by the agency’s predecessor – the Armenian Telegraph Agency, dedicated to the two prominent Armenian figures.
“We decided to organize a retrospect exhibition of these exhibitions. We want to show how much their literary and musical legacy was valued before, how much it is valued now and how much it will be valued in the future. This was also a unique homage to all generations of ARMENPRESS employees who had contributed to the accomplishment of these exhibitions,” Ananyan said, adding that the unique photos on display have also been digitized.
Speaking about the selection of the venue, Ananyan said that ARMENPRESS has already collaborated with the Yerevan subway before as part of the First Armenian International Photo Festival.
“Here, a broader segment of people can see these unique archive photos. It is possible that the exhibition will be presented in many other platforms also. Let me inform that we plan to organize a Tumanyan exhibition in Dsegh and also realize an exhibition in Tbilisi’s Tumanyan House where Tumanyan and Komitas will meet. They’ve frequently met under this roof,” Ananyan said.
The exhibition has been organized as a result of collaboration between ARMENPRESS, the Karen Demirchyan Yerevan Metro and the Yerevan Komitas State Conservatory. Converse Bank sponsored the event.