Թուրքիան 2020 թվականին ռազմական ծախսերը կավելացնի 5 մլրդ դոլարով՝ մինչեւ 23,9 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի 2020 թվականի պետբյուջեի նախագիծը պաշտպանության եւ անվտանգության ծախսերի ավելացում Է նախատեսում 5 մլրդ դոլարով: Այս տվյալները հոկտեմբերի 17-ին հրապարակել Է «Խաբեր թյուրք» հեռուստաալիքը երկրի նախագահի վարչակազմի Ռազմավարական եւ բյուջետային վարչության ղեկավար Նաջի Ագբալի կողմից համապատասխան օրինագծի ներկայացման կապակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
2020 թվականին ենթադրվում Է պաշտպանության ու անվտանգության հետ կապված բոլոր կառույցների ֆինանսավորմանն ուղղորդել 141 մլրդ լիր, ինչն ընթացիկ փոխարժեքով կազմում Է 23,9 մլրդ դոլար: Կենտրոնական կառավարության 2019 թվականի բյուջեում ուժային գերատեսչությունների համար հատկացվել Էր 18,8 մլրդ դոլար: Ընդսմին Ագբալը հասկանալ Է տվել, որ ռազմական ծախսերի ավելացումը կապված Է, մասնավորապես, Սիրիայում իրականացվող ռազմական գործողության հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Турция увеличит расходы на оборону в 2020 году на $5 млрд
Проект госбюджета Турции на 2020 год предусматривает увеличение на $5 млрд расходов на оборону и безопасность. Такие данные приводит в четверг телеканал "Хабер тюрк" в связи с презентацией соответствующего законопроекта главой Стратегического и бюджетного управления администрации президента страны Наджи Агбалом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В 2020 году предлагается направить на финансирование всех связанных с обороной и безопасностью структур 141 млрд лир, что по актуальному курсу составляет $23,9 млрд. В бюджете центрального правительства на 2019 год на содержание силовых ведомств выделялось $18,8 млрд. Однако в соответствии с дальнейшими корректировками властям пришлось дофинансировать силовиков еще на 3-4% от изначальной суммы.
Агбал при этом дал понять, что увеличение оборонных расходов связано в частности с военной операцией Турции в Сирии.