Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում հոկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետություն - Եվրոպական Միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում գործող Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի առաջին նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստին մասնակցել է ՀՀ պատվիրակությունը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանի գլխավորությամբ:
Նիստի ընթացքում կողմերը ներկայացրել են աշխարհագրական նշումների օրենսդրությունների և համապատասխան քաղաքականությունների շրջանակներում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները: Ներկայացվել և քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի Հոդվածներ 230-240-ով ամրագրված դրույթների իրականացմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածություններին առնչվող հարցերը: Քննարկվել են նաև «շամպայն» և «կոնյակ» ապրանքային նշանների պաշտպանությանն առնչվող գործընթացները և այդ ուղղությամբ նախատեսվող հետագա աշխատանքները, ինչպես նաև աշխարհագրական նշումների և ծագման տեղանունների առնչությամբ երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր։
Նիստի ընթացքում կողմերը ընդունել են Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի Ընթացակարգային կանոնները և ձևավորել երկկողմ հարցման կետեր:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
2017թ. նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև կնքվել է «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագիրը, որի հիմնական դրույթները ժամանակավորապես ուժի մեջ են մտել 2018 թ. հունիսի 1-ից։
Համաձայնագրի 240-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտե։ Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի նիստերը կայանում են առնվազն տարին մեկ անգամ` երկկողմ նախնական պայմանավորվածության հիման վրա։

В Брюсселе состоялось первое заседание Подкомитета по географическим заметкам Армения–ЕС
В Брюсселе 16 октября в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским Союзом состоялось первое заседание Подкомитета по географическим заметкам.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью Министерства экономики Армении, в заседании приняла участие делегация Армении во главе с заместителем министра экономики Наирой Маргарян.
В ходе заседания стороны представили последние развития в рамках законодательства и соответствующей политики географических заметок. Были представлены и обсуждены вопросы, касающиеся реализации положений, закрепленных статьями 230 - 240 Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА–ЕС, и достигнутых договоренностей. Были обсуждены процессы, связанные с защитой товарных знаков  “Шампанское”  и “Коньяк”, и дальнейшие работы в этом направлении, также и другие вопросы, касающиеся двустороннего сотрудничества в связи с географическими заметками и наименованиями мест происхождения.
В ходе заседания стороны приняли Процедурные правила Подкомитета географических указаний и сформировали пункты двустороннего опроса.
Дополнительная информация
24 ноября 2017 года между Республикой Армения и Европейским Союзом было заключено соглашение “О всеобъемлющем и расширенном партнерстве", основные положения которого временно вступили в силу  с 1-го июня 2018 года.
В соответствии со статьей 240 Соглашения создан Подкомитет по географическим заметкам. Заседания Подкомитета географических заметок проводятся не реже одного раза в год на основании предварительной двусторонней договоренности.