ԱՄՆ-ը Թուրքիայի Halkbank պետական բանկին մեղադրել Է խարդախության եւ փողերի լվացման մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը Թուրքիայի Halkbank պետական բանկին մեղադրել Է Իրանի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցների խախտման, խարդախության եւ փողերի լվացման մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է գերատեսչության հոկտեմբերի 15-ին հրապարակված հայտարարության մեջ:
Հայցը ներկայացված Է Նյու Յորքի նահանգի Հարավային օկրուգի ֆեդերալ դատարան: ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության պնդմամբ՝ ֆինանսական ինստիտուտը «մեղսակից Է Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները շրջանցող բազմամիլիարդանոց սխեմայի»:
«Թուրքիայի Halkbank պետական բանկը մեղադրվում Է այն բանում, որ մասնակցել Է հանցավոր նախահամաձայնությանը՝ նպատակ ունենալով վիժեցնել ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները իրանական ռեժիմի դեմ՝ Իրանին հնարավորություն ընձեռելով օգտվելու միլիարդավոր դոլարներից»,-հայտարարել Է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարի օգնական Ջոն Դեմերսը, որը տնօրինում Է ազգային անվտանգության հարցերը: Նրա վկայությամբ, խոսքը վերաբերում Է «Իրանի դեմ պատժամիջոցների ամենալուրջ խախտումներից մեկին»:
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության վարկածով՝ Halkbank-ը 2012 թվականից մինչեւ 2016 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում օժանդակել Է Իրանին «ԱՄՆ-ի ֆինանսական համակարգ մուտք ստանալու հարցում»: Բանկը նաեւ օգնել Է Թեհրանի իշխանություններին շահույթ ստանալ նավթի ու գազի վաճառքից, ինչպես նաեւ ոսկի գնել: Ինչպես ասված Է հայցադիմումի մեջ, այդ մասին իրազեկված Էին Թուրքիայի եւ Իրանի պաշտոնատարները:
ԱՄՆ-ի իշխանությունների տեղեկությունների համաձայն, իրանական իշխանությունները հաշիվներ են ունեցել Halkbank-ում, որոնցում պահվում Էին միլիարդավոր դոլարներ: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես պնդում Է ամերիկյան կողմը, Halkbank-ի միջոցով ի շահ Իրանի անցել Է մոտավորապես 20 մլրդ դոլար:
Ինչպես հայտնել Է Reuters գործակալությունը, Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանության ներկայացուցիչը հայտարարել Է, որ բանկին առաջադրված մեղադրանքները դրական ազդեցություն չեն գործում երկկողմ հարաբերությունների վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Минюст США обвинил турецкий банк Halkbank в нарушении санкций против Ирана
Министерство юстиции США предъявило обвинения турецкому государственному банку Halkbank в нарушении американских санкций против Ирана, мошенничестве и отмывании средств. Об этом говорится в опубликованном во вторник заявлении ведомства.
Иск подан в федеральный суд Южного округа штата Нью-Йорк. По утверждению Минюста США, финансовый институт "причастен к многомиллиардной схеме по обходу санкций США против Ирана", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Турецкий государственный банк Halkbank обвиняется в том, что участвовал в сговоре с целью подрыва санкций США против иранского режима путем предоставления Ирану доступа к миллиардам долларов, вводя в заблуждение регулирующие органы США относительно данной схемы", - заявил помощник министра юстиции США Джон Демерс, курирующий вопросы национальной безопасности. По его утверждению, речь идет "об одном из самых серьезных нарушений санкций против Ирана".
По версии Минюста США, Halkbank в период с 2012 года по 2016 год содействовал Ирану "в получении доступа к финансовой системе США". Банк также якобы помогал властям в Тегеране получать прибыль от продажи нефти и газа, а также приобретать золото. Как говорится в исковом заявлении, об этом были осведомлены официальные лица в Турции и Иране.
По сведениям властей США, иранские власти располагали счетами в Halkbank, на которых хранились миллиарды долларов. В общей сложности через Halkbank якобы в интересах Ирана прошли около $20 млрд. В этой деятельности, по данным ведомства, также были задействованы некие структуры в Объединенных Арабских Эмиратах.
Как сообщило агентство Reuters, представитель посольства Турции в Вашингтоне заявил, что предъявление обвинений банку не оказывает положительного влияния на двусторонние отношения.