Հայ ժողովուրդը թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ.ԱԳՆ խոսնակի արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
Հայ ժողովուրդը թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ.ԱԳՆ խոսնակի
արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման Մարաղայի տարբերակի խրախուսումը բացահայտում է Ադրբեջանի ղեկավարության իրական մտադրությունը՝ ժողովուրդներին նախապատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ ուրիշ ժողովուրդների նկատմամբ բռնության իրականացման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հոկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը:
«Ցանկանում եմ անդրադառնալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որը նա արել է մի քանի օր առաջ, մեջբերում եմ՝ «տարածքների ազատագրումից հետո դրանք կվերակառուցվեն, ինչպես եղավ ԼՂԻՄ-ի Շիխարխ բնակավայրի հետ»: Սա մեջբերում էր նրա ուղիղ խոսքից:  Շիխարխը Լեռնային Ղարաբաղի Մարաղա գյուղն է:  Ադրբեջանի նախագահը հիշատակում է Լեռնային Ղարաբաղի երբեմնի ծաղկուն, ամբողջությամբ հայկական, 5 հազար հայ բնակչություն ունեցող Մարաղա բնակավայրը, որի բնակչությունը 1992 թվականին ոչնչացվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, իսկ բնակավայրը մինչև այս պահը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ: Այժմ Ադրբեջանի նախագահը ի լուր աշխարհի նշում է, որ այդ բնակավայրը վերակառուցվել է և բնակեցվել է ադրբեջանցիներով: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից այս հայտարարությունն արվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ադրբեջանական մոտեցման համատեքստում և ներկայացվում է որպես լուծման լավագույն տարբերակ և տեսլական»,- նշեց Նաղդալյանը:
Նա շեշտեց, որ իրականում հենց այս տեսլականի ներկայացումը ի ցույց է դնում, որ Ադրբեջանի մոտեցումն այն է, որ նա ցանկանում է Արցախը առանց իր բնիկ ժողովրդի և բնակչության: «Խնդրի կարգավորման Մարաղայի տարբերակի խրախուսումը բացահայտում է Ադրբեջանի ղեկավարության իրական մտադրությունը՝ ժողովուրդներին նախապատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ ուրիշ ժողովուրդների նկատմամբ բռնության իրականացման: Սա առավել ընդգծում է Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական, էքզիստենցիալ  անվտանգության հարցի նկատմամբ մեր առաջնահերթությունը»,- ընդգծեց Աննա Նաղդալյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը երբևէ թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ, ցեղասպան նոր գործողություններ:  «Դրանց դիմակայումը համահայկական խնդիր է, որը լավագույնս ձևակերպվել է Ստեփանակերտում օգոստոսի 5-ին Արցախի ժողովրդի առջև Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների  ստանձնած հանձնառությամբ: Սա հստակ արձանագրենք»,- եզրափակեց ՀՀ ԱԳՆ  մամուլի խոսնակը:

Армянский народ не допустит новых зверств в Арцахе: ответ пресс-секретаря МИД на заявление Алиева
Поощрение Азербайджаном варианта урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подобного Марага, раскрывает истинное намерение руководства Азербайджана готовить народы не к миру, а к насилию в отношении других народов.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 14 октября сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, касаясь заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
“Хочу обратиться к заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева, которое он сделал несколько дней назад, цитирую: “После освобождения территорий они будут перестроены, как это было с населенным пунктом Шихарх НКАО”. Это его прямое высказывание. Шихарх - село Марага в Нагорном Карабахе. Президент Азербайджана упоминает некогда процветающий, полностью армянонаселенный пункт Нагорного Карабаха, население которого в 1992 году было уничтожено вооруженными силами Азербайджана, а населенный пункт до сих пор остается под оккупацией Азербайджана. Сейчас президент Азербайджана во всеуслышание отмечает, что этот населенный пункт был перестроен и заселен азербайджанцами. Примечательно, что данное заявление президента Азербайджана делается в контексте азербайджанского подхода к урегулированию нагорно-карабахского конфликта и представляется как лучший вариант и видение решения”, - отметила Нагдалян.
Он подчеркнул, что на самом деле представление именно этого видения показывает, что подход Азербайджана заключается в том, что он видит Арцах без его коренного народа и населения. Поощрение варианта Марага в качестве варианта урегулирования конфликта раскрывает истинное намерение руководства Азербайджана готовить народы не к миру, а к насилию в отношении других народов. Это еще более подчеркивает наш приоритет в вопросе физической, экзистенциальной безопасности народа Арцаха”, - подчеркнула Анна Нагдалян.
Она добавила, что Республика Армения, армянский народ никогда не допустят новых зверств в Арцахе, новых геноцидальных действий. Противостояние этим действиям - всеармянская задача, которая наилучшим образом была сформулирована в Степанакерте 5 августа обязательством властей Республики Армения перед народом Арцаха. Это подчеркнем четко”, - заключила пресс-секретарь МИД РА.