Հայ ժողովուրդը թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ.ԱԳՆ խոսնակի արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
Հայ ժողովուրդը թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ.ԱԳՆ խոսնակի
արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման Մարաղայի տարբերակի խրախուսումը բացահայտում է Ադրբեջանի ղեկավարության իրական մտադրությունը՝ ժողովուրդներին նախապատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ ուրիշ ժողովուրդների նկատմամբ բռնության իրականացման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հոկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը:
«Ցանկանում եմ անդրադառնալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որը նա արել է մի քանի օր առաջ, մեջբերում եմ՝ «տարածքների ազատագրումից հետո դրանք կվերակառուցվեն, ինչպես եղավ ԼՂԻՄ-ի Շիխարխ բնակավայրի հետ»: Սա մեջբերում էր նրա ուղիղ խոսքից:  Շիխարխը Լեռնային Ղարաբաղի Մարաղա գյուղն է:  Ադրբեջանի նախագահը հիշատակում է Լեռնային Ղարաբաղի երբեմնի ծաղկուն, ամբողջությամբ հայկական, 5 հազար հայ բնակչություն ունեցող Մարաղա բնակավայրը, որի բնակչությունը 1992 թվականին ոչնչացվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, իսկ բնակավայրը մինչև այս պահը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ: Այժմ Ադրբեջանի նախագահը ի լուր աշխարհի նշում է, որ այդ բնակավայրը վերակառուցվել է և բնակեցվել է ադրբեջանցիներով: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից այս հայտարարությունն արվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ադրբեջանական մոտեցման համատեքստում և ներկայացվում է որպես լուծման լավագույն տարբերակ և տեսլական»,- նշեց Նաղդալյանը:
Նա շեշտեց, որ իրականում հենց այս տեսլականի ներկայացումը ի ցույց է դնում, որ Ադրբեջանի մոտեցումն այն է, որ նա ցանկանում է Արցախը առանց իր բնիկ ժողովրդի և բնակչության: «Խնդրի կարգավորման Մարաղայի տարբերակի խրախուսումը բացահայտում է Ադրբեջանի ղեկավարության իրական մտադրությունը՝ ժողովուրդներին նախապատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ ուրիշ ժողովուրդների նկատմամբ բռնության իրականացման: Սա առավել ընդգծում է Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական, էքզիստենցիալ  անվտանգության հարցի նկատմամբ մեր առաջնահերթությունը»,- ընդգծեց Աննա Նաղդալյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը երբևէ թույլ չի տա Արցախում նոր վայրագություններ, ցեղասպան նոր գործողություններ:  «Դրանց դիմակայումը համահայկական խնդիր է, որը լավագույնս ձևակերպվել է Ստեփանակերտում օգոստոսի 5-ին Արցախի ժողովրդի առջև Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների  ստանձնած հանձնառությամբ: Սա հստակ արձանագրենք»,- եզրափակեց ՀՀ ԱԳՆ  մամուլի խոսնակը:

Armenian people will not allow new atrocities in Artsakh: MFA spox comments on Aliyev’s statement
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Azerbaijan’s promotion of the Maragha version of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict reveals the real intention of that country’s leadership to prepare the populations not to peace, but to violence against other peoples, Armenian Foreign Ministry Spokeswoman Anna Naghdalyan told reporters at a press briefing, commenting on the recent statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“I would like to comment on the statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev which he made recently. Here is a quote from his speech: “the territories will be restored after their liberation as it happened with Shikharkh settlement of the Nagorno Karabakh Autonomous Region”. Shikharkh is the Maragha village of Nagorno Karabakh. The Azerbaijani President mentions the once prosperous, completely Armenian Maragha settlement populated by 5000 Armenians, the population of which was annihilated in 1992 by the Azerbaijani armed forces, and until this moment this settlement still remains under the Azerbaijani occupation. Now the Azerbaijani President announces that this settlement has been rebuilt and populated by Azerbaijanis. It is noteworthy that this statement of the Azerbaijani President is made in the context of the Azerbaijani approach to the NK conflict settlement and is presented as the best option and vision for the settlement”, Naghdalyan said.
Naghdalyan stated that in fact the presentation of this vision shows that Azerbaijan’s approach is that it wants Artsakh without its native people and population. “The promotion of the Maragha version of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict reveals the real intention of the Azerbaijani leadership to prepare the populations not to peace, but to violence against other peoples. This further highlights our priority towards the issue of the physical, existential security of the Artsakh people”, the MFA spokeswoman said.
She added that Armenia and the Armenian people will not allow new atrocities, new genocidal actions in Artsakh. “Resisting this is a pan-Armenian issue which has been formed at best by the commitment assumed by the Armenian authorities before the people of Artsakh on August 5 in Stepanakert. Let’s fix this”, she said.