Բնապահպան ակտիվիստներն արգելափակել են երթեւեկությունը Լոնդոնի կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Extinction Rebellion («Ապաստամբություն ըննդեմ բնաջնջման») բնապաշտպան ակտիվիստները հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան արգելափակել են տրանսպորտային գլխավոր հանգույցը Լոնդոնի կենտրոնական շրջանում՝ Սիթիում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը:
Նրա տվյալներով՝ Էկոակտիվիստները նստացույց են կազմակերպել Անգլիայի Բանկի մերձակա երթեւեկելի մասում: Ինչպես ճշտում Է գործակալությունը, ցուցարարները թիրախավորել են խոշոր ֆինանսական ինստիտուտները, որոնք, նրանց կարծիքով, ֆինանսավորում են ածխաջրածինների հետախուզումը: «Ներկայում ցուցարարները արգելափակել են Բանկ-ջանքշընի շրջակա ճանապարհները»,-հայտնել Է Լոնդոնի ոստիկանությունը Twitter-ում:
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում Extinction Rebellion-ի ակցիաներն ընթանում են արդեն ութերորդ օրը: Մասնակիցները փակում են փողոցները եւ տարերային պիկետներ կազմակերպում Լոնդոնի տարբեր շրջաններում: Ըստ վերջին տվյալների, անցած շաբաթվա ընթացքում բերման Է ենթարկվել ավելի քան 1,3 հազար ցուցարար, կարգուկանոնը պահպանելու համար լրացուցիչ ժամանել Է ոստիկանության 500 աշխատակից:
Extinction Rebellion շարժումը, որը 2018 թվականին հիմնվել Է Մեծ Բրիտանիայում, իր նպատակ Է հռչակել բողոքի միջոցով գրավել քաղաքական գործիչների ուշադրությունը եւ նրանց դրդել միջոցներ ձեռնարկելու կլիմայի փոփոխության դեմ: Extinction Rebellion-ի ակցիաներն անցկացվում են աշխարհի 60 քաղաքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Экологические активисты заблокировали движение в центре Лондона
Активисты природозащитного движения Extinction Rebellion ("Восстание против вымирания") в понедельник утром заблокировали главную транспортную развязку в центральном районе Лондона - Сити. Об этом сообщило агентство Reuters.
По его данным, экоактивисты устроили сидячую демонстрацию на проезжей части возле Банка Англии. Как уточняет агентство, протестующие нацелились на крупные финансовые институты, которые, по их мнению, финансируют разведку углеводоров. "В настоящее время протестующие блокируют дороги вокруг Банк-джанкшн (Bank Junction). Пожалуйста, используйте альтернативные маршруты, если это возможно", - сообщила полиция Лондона в Twitter.
Акции Extinction Rebellion в британской столице идут уже восьмой день. Участники перекрывают улицы и устраивают стихийные пикеты в разных районах Лондона. По последним данным, за минувшую неделю задержано более 1,3 тыс. манифестантов, для поддержания порядка дополнительно прибыли 500 сотрудников полиции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Движение Extinction Rebellion, основанное в Великобритании в 2018 году, провозгласило своей целью посредством протеста привлечь внимание политиков и подтолкнуть их к принятию мер против изменения климата. Акции Extinction Rebellion проходят в 60 городах мира.