ՀՀ-ն ողջունում է ԱՊՀ-ում տնտեսական համագործակցության խորացման ցանկացած նախաձեռնություն. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ողջունում է ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է ԱՊՀ երկրների շրջանում տնտեսական համագործակցության խորացմանը, ինտեգրացիոն գործընթացներին ընդլայնմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Թուրքմենստանի՝ մայրաքաղաք Աշխաբադում հոկտեմբերի 11-ին կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին և թուրքմեն գործընկերներին նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու, ջերմ ընդունելության համար:
«Չեմ կարող չնշել, որ շատ տպավորված եմ Աշխաբադով, հրաշալի ճարտարապետությամբ, ի դեպ ես առաջին անգամ եմ այստեղ: Ցանկանում եմ նաև իմ երախտագիտությունը հայտնել Թուրքմենստանին ԱՊՀ նախագահության ընթացքում կատարած աշխատանքի համար, որն ուղղված է ԱՊՀ զարգացմանը: Ձեր արդյունավետ աշխատանքն իր արտացոլումն է գտել մեր համագործակցության օրակարգային հարցերի վրա»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է տնտեսական, ռազմավարական համագործակցության մասին հռչակագիրը և աջակցում է ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է տնտեսական համագործակցության խորացմանը, ինտեգրացիոն գործընթացների ընդլայնմանը ԱՊՀ երկրների շրջանում: Փաստաթուղթը նախանշում է համագործակցության համար ռազմավարական նշանակության կարևոր նպատակներ, որոնց հասնելու համար, անհրաժեշտ է համակարգված և հետևողական աշխատանք ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով:
Օրակարգային հարցերից Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր համարեց համատեղ ուղերձը ԱՊՀ ժողովուրդներին, միջազգային հանրությանը Հայրենական մեծ հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ:
«Շատ կարևոր է մեր երիտասարդներին ինֆորմացնելը մեր երկրներում ինչպես, նաև այլ պետություններում այն կարևոր դերի մասին, որը խաղացել են մեր ժողովուրդները ֆաշիզմի դեմ պայքարում: Տարբեր գնահատականներով այդ տարիներին սպանվել է մոտ 300 հազար հայ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ մեր ազգի ներկայացուցիչները պայքարել են խորհրդային բանակի շարքերում: Նրա խոսքով, Հայաստանը աջակցում է յուրաքանչյուր կառուցողական քայլի՝ ուղղված  այդ տարիների պատմական իրադարձությունների օբյեկտիվ լուսաբանմանը, ինչպես նաև դեմ է հանդես գալիս, այն բոլոր փորձերին, որոնցով փորձ է արվում անել սուբյեկտիվ մեկնաբանություն:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Թուրքմենստանում է: Նա մասնակցում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն հանդիպել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ:

Armenia welcomes any initiative aimed at deepening economic cooperation in CIS – PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Armenia welcomes any initiative which is directed for deepening the economic cooperation within the CIS states, as well as expanding the integration processes, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the session of the CIS Council of Heads of State in Ashgabat, Turkmenistan on October 11.
The PM thanked the President of Turkmenistan and the Turkmen partners for organizing the session at a high level and for the warm welcome.
“I am very impressed with Ashgabat, with its wonderful architecture. I am visiting here for the first time. I want to express my gratitude to Turkmenistan for the work carried out during the chairmanship in the CIS aimed at the development of the organization. Your productive work has been reflected in the agenda issues of our cooperation”, Pashinyan said.
He said Armenia welcomes the declaration on economic, strategic cooperation and supports any initiative aimed at deepening the economic partnership, expanding the integration processes within the CIS states. The document outlines key strategic goals for the cooperation which can be achieved through a coordinated and consistent work both at the bilateral and multilateral formats.
Among the agenda issues Pashinyan highlighted the joint address to the CIS peoples, the international community on the 75th anniversary of the Great Patriotic Victory.
“It’s very important to inform our youth in our countries and elsewhere about the key role our peoples have played in the fight against fascism. According to various estimates, nearly 300.000 Armenians were killed during that years”, Pashinyan said. He noted that Armenia supports any constructive step aimed at objective coverage of these historical events, as well as opposes all those attempts of subjective interpretation.