Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մտահոգություն է հայտնել Սիրիայի վերջին զարգացումների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
«Վերջին ժամերին տագնապալի լուրեր ենք ստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժման վերաբերյալ։ Համայն հայության հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում Թուրքիայի կողմից միջազգային կարգի ու օրենքի դեմ գործողությունների վրա` ակնկալելով հրատապ ու գործնական քայլեր` հետագա արյունահեղությունը կանխելու համար:
Փոքրամասնությունների` այդ թվում սիրիահայ մեր զավակների դեմ վերջիններիս ազգային ինքնության պատճառով Թուրքիայի կողմից հարձակումների վտանգը արթնացնում է նույն պետության կողմից 1915-23թթ. իրագործված Հայոց Ցեղասպանության մասին հուշերը և պետք է խստագույն դատապարտության արժանանա միջազգային հանրության կողմից։
Կիսելով ցավն ու տառապանքը պատերազմի արհավիրքը ապրող Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի, մեր եղբայրների և քույրերի` աղոթք ենք բարձրացնում առ Աստված Սիրիայում և ողջ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության շուտափույթ վերահաստատման համար: Կատարվածը չունի որևէ արդարացում:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը պիտի շարունակի իր զորակցությունը բերել Սիրիայի ժողովրդին և մեր ազգի զավակներին», - ասել է Վեհափառ Հայրապետը:

YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Catholicos Garegin II of the Armenian Apostolic Church has expressed “deep concern” regarding the latest developments in Syria.
“In the last hours we are receiving alarming news regarding the military invasion carried out by Turkey in north-east of the Syrian Arab Republic. From the spiritual center of all-Armenians the Mother See of Holy Ejmiatsin we are drawing the international community’s attention on the Turkish actions against international order and law, expecting urgent and practical steps to prevent further bloodshed.
The threat of attacks by Turkey against minorities, including our Syrian-Armenian children because of the latter’s national identity awakens memories about the Armenian Genocide perpetrated by this same state in 1915-1923 and must receive condemnation in strongest terms by the international community.
Sharing the pain and sufferings of the friendly people of Syria, our brothers and sisters, living through the calamity of war, we pray to God for the speedy restoration of peace in Syria and the entire Middle East. The happening has no justification.
The Mother See of Holy Ejmiatsin must continue bringing its support to the Syrian people and the children of our nation,” the Catholicos said in a statement.