Մնացականյանը Լավրովի հետ հանդիպմանը նշել Է ՌԴ-ի եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցության բարձր մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Սերգեյ Լավրովը հոկտեմբերի 10-ին Աշգաբադում ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են երկու երկրների ղեկավարների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք այսօր լավ հնարավորություն ունենք Աշգաբադում ԱՊՀ ԱԳՆԽ-ի շրջանակում անցկացնել երկկողմ հանդիպում եւ տեսնել, թե ինչպես ենք մենք կատարում մեր ղեկավարների՝ ՌԴ նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի պայմանավորվածությունները»,-ասել Է Լավրովը հանդիպման սկզբում:
Նրա խոսքով՝ երկրների միջեւ շատ ինտենսիվ երկխոսություն Է ընթանում թե՛ առաջին դեմքերի, թե՛ արտաքին գործերի նախարարների, թե՛ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների աշխատակիցների մակարդակով՝ չխոսելով արդեն շատ ինտենսիվ տնտեսական փոխգործակցության մասին: «Այնպես որ մենք այսօր կկարողանանք պարզել՝ Էլի ինչ Է անհրաժեշտ անել, որպեսզի ամեն ինչ ընթանա առանց որեւԷ խափանման»,-նշել Է Լավրովը:
«Անշուշտ, սա շատ լավ հնարավորություն Է՝ քննարկելու մեր գործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում՝ ԵԱՀԿ-ում, Եվրախորհրդում, ՄԱԿ-ում եւ, իհարկե, հետխորհրդային տարածքի ինտեգրացիոն միավորումներում»,-հավելել Է ՌԴ ԱԳ նախարարը: Իր հերթին Զոհրաբ Մնացականյանը նույնպես նշել Է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցության մեծ ինտենսիվությունը: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ «կարծիքների դրական փոխանակում Է ընթանում միջազգային օրակարգի, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների բոլոր հարցերի շուրջ»:

FM Mnatsakanyan highlights high level of Armenia-Russia mutual partnership at meeting with Lavrov
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov met today in Ashgabat on the sidelines of the session of the CIS Council of Foreign Ministers during which they discussed the implementation of the agreements reached between the Armenian and Russian leaders, RIA Novosti reported.
“Today we have a good opportunity to hold a bilateral meeting on the sidelines of the session of the CIS Council of FMs and see how we are fulfilling the agreements reached between the Russian President and the Prime Minister of Armenia”, the Russian FM said.
FM Lavrov said both countries hold a very intense dialogue both at the leaders, the FMs level, as well as at the level of the staffs of the foreign ministries. “Today we will be able to know what else is needed to do for everything to pass without any obstruction”, Lavrov said.
“Of course, this is a very good occasion to discuss our partnership within the international organizations, such as the OSCE, the Council of Europe, UN, and of course in the integration unions of the post-Soviet space”, the Russian minister noted.
In his turn the Armenian FM also highlighted the great intensity of the mutual cooperation between Armenia and Russia. He said the two countries carry out a positive exchange of views on all issues relating to the international agenda, as well as the bilateral relations.