Ռումինիայի խորհրդարանը անվստահություն Է հայտնել Վիորիկա Դենչելեի գլխավորած կառավարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի խորհրդարանը հոկտեմբերի 10-ին անվստահություն Է հայտնել երկրի սոցիալ-դեմոկրատական կառավարությանը՝ Վիորիկա Դենչելեի գլխավորությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախարարների կաբինետի արձակման օգտին խորհրդարանի երկու պալատների համատեղ նիստում, որն ուղիղ եթերով հեռարձակվել Է Ռումինիայի հիմնական հեռուստաալիքների կողմից, արտահատվել Է 238 պատգամավոր եւ սենատոր: Կառավարությանը պաշտոնաթող անելու համար պահանջվում Էր առնվազն 233 ձայն: Այսպիսով, այժմ ընդդիմադիր կուսակցությունները պետք Է նոր կաբինետ ձեւավորեն այն վարչապետի գլխավորությամբ, որին կնշանակ նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Парламент Румынии вынес вотум недоверия правительству во главе с Виорикой Дэнчилэ
Парламент Румынии вынес в четверг вотум недоверия социал-демократическому правительству страны во главе с Виорикой Дэнчилэ, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За отставку кабинета на совместном заседании его обеих палат, которое транслировалось основными румынскими телеканалами в прямом эфире, высказались 238 депутатов и сенаторов. Для того, чтобы отправить правительство в отставку, требовалось минимум 233 голоса.
Таким образом, теперь оппозиционным партиям предстоит образовать новый кабинет во главе с премьером, которого назначит президент Клаус Йоханнис.