Հայաստանը կանի առավելագույնը Սիրիայի հայ համայնքի անվտանգությունն ապահովելու համար. Զարեհ Սինանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կողմից հոկտեմբերի 9-ից  ձեռնարկված ռազմական գործողությունները Սիրիայի Արաբական Հանրապետության  տարածքում ոչ միայն անօրինական են և դատապարտելի որպես միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում, այլև դրանք ուղղակի հարվածի տակ են դնում տվյալ տարածքների մի շարք բնակավայրերի հայ համայնքների անվտանգությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ռմբակոծությունների և ցամաքային գործողությունների արդյունքում Սիրիայի հյուսիսարևելյան Հասակա նահանգի հայ համայնքների գոյատևումը վտանգված է: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը լծված է Սիրիայում բնակվող ազգությամբ հայերի և հայ համայնքների անվտանգությունը ապահովելու աշխատանքներին: Հայաստանը և ողջ հայ ժողովուրդը կանգնած է իր հայրենակիցների կողքին և կանի առավելագույնը նրանց անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia will do the utmost to ensure security of Armenian community in Syria – Zareh Sinanyan
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Turkey’s military operations in Syria launched on October 9 are not only illegal and should be condemned as a gross violation of the international law, but they also directly affect the security of the Armenian communities of several settlements, Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said in a statement.
“Due to the bombings and land offensive the existence of the Armenian communities in Syria’s north-eastern Hasakah district is under danger. The Armenian government is engaged in the works to ensure the safety of ethnic Armenians and Armenian communities in Syria. Armenia and its people stand together with their compatriots and will do the utmost to ensure their security”, the statement said.