Գործադիրն առաջարկում է հաշմանդամության կարգ տալ նաև զինվորական ծառայությունից 5 տարի անց
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է զինվորական պատճառական կապով հաշմանդամության կարգ տրամադրել նաև ծառայությունից 5 տարի անց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օրենքի նախագիծը կառավարության հոկտեմբերի 10-ի նիստում ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանը:
«Երբ զինվորական ծառայության ընթացքում ստացվել է վնասվածք, խեղում կամ հիվանդություն, և դրա հիմքով դիմել են ՊՆ-ի դեպքում կենտրոնական ռազմական հանձնաժողով, Ոստիկանության դեպքում՝ իր համապատասխան հանձնաժողովը, տրվել է այդ հիվանդության, վնասվածքի կամ խեղման հետ կապված զինվորական կապ, որը ներկայացվել է մեր բժշկասոցիալական հանձնաժողովին, որը և նշանակում է հաշմանդամության կարգը, բայց դա տրվել է ծառայությունից ազատումից հետո հինգ տարի ժամկետով: Մենք դեպք ենք ունեցել, որ 2000 թ. մարդը դուրս է եկել ծառայությունից, բայց 2018 թ. է դիմել հաշմանդամության կարգի հետ կապված, և պատճառական կապ է առաջացրել, և քանի որ օրենքում նշված է, որ հինգ տարուց հետո չենք կարող զինվորական պատճառական կապ տալ, և միայն աշխատանքային հաշմանդամության կենսաթոշակ ենք կարող նշանակել, ՍԴ-ն որոշել է, որ սա հակասում է Սահմանադրությանը, և մենք հանում ենք այդ կարգավորումը»,- ասաց Գասպարյանը:

Правительство предлагает выдавать категорию инвалидности и через 5 лет по окончани= военной службы
Правительство Армении предлагает по военной причинной связи предоставлять категорию инвалидности и через 5 лет после окончания службы.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 10 октября заявил первый заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Гемафин Гаспарян.
“При обращении в Центральную военную комиссию по поводу травм, увечья или болезней, полученных на военной службе, в случае с полицией - в соответствующую комиссию, предоставлялась военная причинная связь с этой болезнью, травмой или увечьем для представления в медико-социальную комиссию, которая и назначает категорию инвалидности, но она предоставлялась лишь сроком на пять лет после окончания службы.
Однако был следующий случай, в 2000 году человек окончил службу, в 2018 году обратился по поводу назначения категории инвалидности. Но поскольку в законе указано, что через пять лет мы не можем давать военную причинную связь, и можем назначить лишь пенсию по трудовой инвалидности, КС решил, что это противоречит Конституции, и мы снимаем это регулирование”, - сказал Гаспарян.
Первый заместитель министра отметил, что принятие проекта закона повлияет на государственный бюджет.