Հարյուրավոր Էկոակտիվիստներ փակել են կամուրջները Բեռլինի կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Extinction Rebellion («Ապստամբություն բնաջնջման դեմ») բնապաշտպան շարժման ակտիվիստները շարունակում են արգելափակել Գերմանիայի մայրաքաղաքի փողոցները՝ պահանջելով ավելի վճռական միջոցներ ձեռնարկել կլիմայի պաշտպանության բնագավառում: Հոկտեմբերի 9-ի առավոտյան նրանք փակել են Բեռլինի Մարշալ-Բրյուկե կամուրջը, որը տանում Է դեպի Բունդեսթագի (խորհրդարանի), ֆեդերալ կանցլերի գերատեսչության շենքեր, ինչպես նաեւ դեպի «Շարիտե» կլինիկա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի ուշ նրանք արգելափակել են բանուկ փողոցի Մյուլենդամ կամուրջը, որը տանում Է դեպի Ալեքսանդերպլաց նշանավոր հրապարակ: Այդ մասին իրադարձությունների վայրից հայտնել Է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը: Նրանք նստել են ճանապարհի վրա եւ պլակատներ պարզել: Բեռլինում ընթացող բողոքի ակցիաների պատճառով հոկտեմբերի 9-ին սպասվում են տրանսպորտային հաղորդակցության հետ կապված զգալի խափանումներ: Այսօր ավելի վաղ ԳԴՀ-ի կառավարությունն օրինագծերի փաթեթ Է ընդունել կլիմայի պաշտպանության բնագավառում:
Իշխանությունները ձգտում են մինչեւ 2030 թվականը երկրի տարածքում ջերմոցային գազերի արտանետումները 1990 թվականի համեմատությամբ կրճատել 55 տոկոսով: Մինչեւ 2050 թվականը Գերմանիան, նախարարների կաբինետի պլանների համաձայն, պետք Է չեզոք դառնա երկրի կողմից ջերմոցային գազերի արտանետումների տեսակետից:

Сотни экоактивистов перекрыли мосты в центре Берлина
Активисты природозащитного движения Extinction Rebellion продолжают блокировать улицы в столице ФРГ, требуя принять более решительные меры в области защиты климата. Утром в среду они также перекрыли мост Маршалл-Брюке в Берлине, ведущий к зданиям Бундестага (парламента), Ведомства федерального канцлера, а также к клинике "Шарите", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Позже они заблокировали мост по оживленной улице Мюлендамм, которая ведет к знаменитой площади Александерплац, сообщает корреспондент ТАСС с места событий. Они сели на дорогу и развернули плакаты. Около них стоят примерно 20 полицейских фургонов. Из-за протестов в Берлине в среду ожидаются значительные перебои с транспортным сообщением.
Ранее сегодня правительство ФРГ приняло пакет законопроектов в области защиты климата. Власти стремятся сократить выбросы парниковых газов на территории страны до 2030 года на 55% по сравнению с 1990 годом. К 2050 году Германия, согласно планам кабмина, должна стать нейтральной с точки зрения выбросов парниковых газов страной.