Արմեն Սարգսյանն ընդունել է IEEE Computer Society-ի և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է IEEE Computer Society-ի նախագահ, Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Սեսիլյա Մետրայի և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահ Երվանդ Զորյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացված և իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև ծրագրավորման և հաշվարկային համակարգերի արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը ՏՏ ոլորտում կարող է անել ավելին՝ հաշվի առնելով առկա ներուժը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել իր աջակցությունը ցուցաբերել ոլորտում իրականացվող ծրագրերին ու նորարարական նախաձեռնություններին՝ նշելով, որ ապագան կապված է դրանց հետ:
IEEE Computer Society-ն համակարգչային ինժեներիայի և ծրագրավորողների համաշխարհային կազմակերպություն է, որն ունի ավելի քան 81 հազար անդամ ողջ աշխարհում: Ամեն տարի այն կազմակերպում է համաժողովներ, իրականացնում կրթական ծրագրեր, հրատարակում ոլորտին առնչվող տարբեր նյութեր:

President Sarkissian receives chairs of IEEE Computer Society and Synopsis Armenia
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received IEEE Computer Society President, Professor at the Bologna University Cecilia Metra and President of Synopsis Armenia Yervant Zorian, the President’s Office told Armenpress.
The meeting touched upon the past and ongoing projects in Armenia in the IT field, as well as the current issues and challenges of programming and calculating systems.
President Sarkissian said Armenia can do more in the IT sector, given the existing potential. He expressed readiness to provide assistance for the projects implemented in the field and the innovative initiatives, adding that the future is linked with them.
IEEE Computer Society is a professional society of the Institute of Electrical and Electronics Engineers. Its purpose and scope is "to advance the theory, practice, and application of computer and information processing science and technology" and the "professional standing of its members."