Արմեն Սարգսյանն ընդունել է IEEE Computer Society-ի և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է IEEE Computer Society-ի նախագահ, Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Սեսիլյա Մետրայի և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահ Երվանդ Զորյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացված և իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև ծրագրավորման և հաշվարկային համակարգերի արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը ՏՏ ոլորտում կարող է անել ավելին՝ հաշվի առնելով առկա ներուժը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել իր աջակցությունը ցուցաբերել ոլորտում իրականացվող ծրագրերին ու նորարարական նախաձեռնություններին՝ նշելով, որ ապագան կապված է դրանց հետ:
IEEE Computer Society-ն համակարգչային ինժեներիայի և ծրագրավորողների համաշխարհային կազմակերպություն է, որն ունի ավելի քան 81 հազար անդամ ողջ աշխարհում: Ամեն տարի այն կազմակերպում է համաժողովներ, իրականացնում կրթական ծրագրեր, հրատարակում ոլորտին առնչվող տարբեր նյութեր:

Армен Саркисян принял президентов IEEE Computer Society и “Синопсис Армения”
Президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с президентом IEEE Computer Society, профессором Болонского университета Сесилией Метрой и президентом “Синопсис Армения” Ервандом Зоряном.
В ходе встречи были затронуты реализованные и реализуемые в Армении программы в сфере информационных и высоких технологий, а также актуальные проблемы и вызовы программирования и расчетных систем.
Президент Армен Саркисян отметил, что Армения в сфере ИТ, учитывая имеющийся потенциал, может сделать и больше.
Он выразил готовность оказать содействие реализуемым в сфере программам и инновационным инициативам, отметив, что будущее связано именно с ними.
IEEE Computer Society - Всемирная организация компьютерной инженерии и программистов, насчитывающая более 81 тысяч членов во всем мире. Ежегодно она организует форумы, осуществляет образовательные программы, издает различные материалы, касающиеся этой сфер.