Աշխարհահռչակ հայ գործիչները նախաձեռնում են ողջ աշխարհի հայերին կապող առցանց պլատֆորմ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ հայ գործիչներ՝ «Reddit» կայքի և «Initialized Capital» վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը, «System of a Down» խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը, «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Իսրայելյանը, «Synopsys» ընկերության հայկական մասնաճյուղի նախագահ Երվանտ Զորյանը մշակել են գաղափար՝ ստեղծելու նոր առցանց պլատֆորմ՝ Hyeconnect անվանմամբ, որը միմյանց կկապի ողջ աշխարհի հայերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գաղափարի հեղինակներն այս մասին հայտնեցին Հայաստանում անցկացվող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի շրջանակում անցկացված ասուլիսում:
«Կստեղծենք համահայկական առցանց պլատֆորմ` «Հայքոնեքթ»-ը, որը թույլ կտա ամբողջ աշխարհում տարբեր հետաքրքրությունների տեր հայերին կապել»,-ասաց Սերժ Թանկյանը:
Սերժ Թանկյանը նշեց, որ աշխատանքի ընթացքը, որպես այդպիսին, դեռ չեն պլանավորել, ընդհանուր գաղափարն են զարգացրել: «Տարիների ընթացքում մտածել ենք՝ ինչպես անել, որ Հայաստանը գրավիչ լինի ոչ միայն հայերի, այլ նաև մյուսների համար: Մենք մտածում էինք՝ ինչպես ամբողջ աշխարհի հայերին կապել: Եվ շատ մտածելուց, խոսելուց հետո եկանք այն եզրակացության, որ կօգտագործենք մեր համատեղ հետաքրքրությունները՝ ստեղծելու փոքր հանրություններ»,-ներկայացրեց Թանկյանը:
Նա օրինակ բերեց՝ հայ լրագրողը կարող է գտնել աշխարհի տարբեր վայրերում գտնվող հայ լրագրողներին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նշեց՝ անվանումը շատ լավն է՝ նկատելով, որ դրա մեջ կա «հայ» բառը:
Ալեքսիս Օհանյանը նշեց՝  իրենք հասկացել են, թե ինչքան բախտավոր են, որ այսքան հնարավորություններ ունեն: «Մենք մեր կարիերաներից պետք է քաղենք մեր դասերը և դրանք օգտագործենք այս պլատֆորմի համար, որպեսզի հայերն ամբողջ աշխարհում, սփյուռքում կարողանան օգտվել այդ կապից ու բարգավաճեն»,-նշեց Օհանյանն ու նշեց՝ ընդհանուր տեսլականը միավորում է իրենց:
Նա նկատեց՝ կան ցանցեր, որտեղ հայերն, այսպես թե այնպես, կարող են կապվել միմյանց հետ, բայց իրենք ուզում են հատուկ տարածք ստեղծել, որտեղ կլինեն մարդիկ, ովքեր գիտեն, թե ինչ են փնտրում, ինչ ասելիք ունեն: Օհանյանը շեշտեց՝ այս նախաձեռնությունը բոլորի համար է, սրանով ուզում են հեշտացնել հաղորդակցությունը, այն շահույթ չի հետապնդում:
Էրիկ Իսրայելյանը նշեց, որ գաղափարը քննարկել են գրեթե 1 տարի, սակայն այդ մասին մտածել են ավելի երկար:«Իրոք հիանալի կլինի նման կապի պլատֆորմ ունենալ, Հայաստանում ոչ միայն տեխնոլոգիան կզարգանա, այլ նաև կապահովվի կապը Հայաստանի և վայրերի հայերի միջև: Շատ նվիրված ենք այս գաղափարին, մեր ամբողջ փորձը կներդնեք»,-ասաց Իսրայելյանը:
Նա նկատեց՝ հայերը սփռված են շատ երկրներում, պետք է կապ, և այդ առցանց պլատֆորմը թույլ կտա բոլորին կապել միմյանց, ինչու չէ՝ նաև համագործակցել:

YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. World famous Armenian figures like Co-founder of Reddit and Initialized Capital venture company Alexis Ohanian, soloist of System of a Down group Serj Tankian, producer of the film ''The Promise'' Eric Esrailian and President of Synopsis Armenia Yervant Zorian have developed an idea to create a new online platform named ''High connect'' that will link the Armenians of the world, ARMENPRESS reports the authors of the idea announced that in a press conference in the sidelines of the World Congress on Information Technologies.
''We will create a pan-Armenian online platform ''High connect'', that will give an opportunity to the Armenians throughout the world with various preferences to be linked'', Serj Tankian said.
Serj Tankian noted that they have not planned the process of the work yet, they are still general ideas. ''For years we were thinking what to do to make Armenia attractive not only for Armenians, but also for others. We were thinking how to connect world-spread Armenians. And after thinking and discussing for a long period we came to the conclusion that we will use our shared interests to create small communities'', Tankian said.
He brought an example that an Armenian journalist can find different Armenian journalists in other countries.
Alexis Ohanian noted that they have understood how fortunate they are to have so much opportunities. ''We must take lessons from our careers and use them for this platform, so as Armenians throughout the world, in the Diaspora can use it and prosper'', Ohanian said, emphasizing that the common idea has joint them.
He noted that there are networks where Armenians can keep in touch anyway, but they want to create a special zone where the people will know what they are looking for. Ohanian added that the project does not pursue profit.
Eric Esrailian said that they have been discussing the idea for nearly one year, but they started thinking about that much earlier. ''It will be really a great thing to have such a platform for connection. Not only technology will develop in Armenia, but it will ensure the link between Armenia and Armenians abroad. We are very devoted to this idea and will invest all our experience'', Eric Esrailian said.