Վարչապետն ընդունել է WCIT 2019-ի պատվիրակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 7-ին կառավարությունում հյուրընկալել է WCIT 2019 համաժողովի պաշտոնական պատվիրակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ Բուլղարիայի փոխվարչապետ Մարիյանա Նիկոլովային, Աֆղանստանի հեռահաղորդակցության և ՏՏ նախարար Ֆահիմ Հաշիմիին, Իրանի հաղորդակցության և ՏՏ նախարար Մոհամմադ Ջահրոմիին,  Մոլդովայի ենթակառուցվածքների և էկոնոմիկայի նախարար Վադիմ Բրինզանին, Բրազիլիայի տեխնոլոգիաների, ինովացիաների և հեռահաղորդակցության փոխնախարար Խուլիո Նետոյին, Բանգլադեշի հաղորդակցության, փոստի և ՏՏ նախարար Զունաիդ Ահմեդ Պալակին, Եթովպիայի ինովացիաների և տեխնոլոգիաների նախարար Սիսայ Տոլա Յադետեին, Էստոնիայի ԱԳՆ թվային հարցերով դեսպան Տոնիս Նիրկին, Մալայզիայի Պենանգ նահանգի նահանգային նախարար Չոու Կո Յեուին և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քրիստիդեսին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի հյուրեր,
ուրախ եմ ողջունել ձեզ Հայաստանի կառավարությունում:
Մեր երկրի համար WCIT-ի նման կարևոր առիթը լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու մեր երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները: Ինչպես ես նշեցի իմ բացման խոսքում, տեխնոլոգիական ոլորտը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մեր գերակայությունների շարքում են, և ես հուսով եմ, որ այս շատ կարևոր միջոցառմանը կհաջորդի այս սեկտորի զարգացման ևս մի ալիք:
Մեր երկրի համար կարևոր է գործել ՏՏ ոլորտում միջազգային համագործակցության շրջանակում. գաղտնիք չէ, որ բարձր տեխնոլոգիաները կարևոր դեր են խաղում արդի միջազգային հարաբերություններում՝ առնչվելով անվտանգությանը, դիվանագիտությանը, մարդկանց միջև շփումներին: Ամբողջ աշխարհում ՏՏ-ն ամենադինամիկ զարգացող ուղղություններից է, և այստեղ ևս մեկ կարևոր նյուանս կա՝ հնարավոր չէ զարգացնել տեխնոլոգիական ոլորտն առանց միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության, այսինքն՝ այսօր հնարավոր չէ ունենալ զարգացած տեխնոլոգիաներ առանձին վերցրած մեկ երկրում, և մենք պետք է ստեղծենք միջազգային համագործակցության դաշտ։ Ուրախ եմ, որ դուք մասնակցում եք այս համաժողովին՝ իրականացնելով տարբեր երկրների, կառավարությունների, ընկերությունների հետ բազմակողմ գործակցության պլատֆորմ ստեղծելուն միտված ձեր առաքելությունը։ Եվ ես հուսով եմ, որ համաժողովը այնքան լավ է կազմակերպված, որ այն թույլ կտա ձեզ հասնել ձեր առջև դրված նպատակներին։
Եվս մեկ անգամ ուրախ եմ ողջունել ձեզ մեր երկրում: Հուսով եմ, որ դուք կվայելեք մեր հյուրընկալ երկրի և ժողովրդի ջերմությունը։ Հայերն ավանդաբար շատ լավ են վերաբերվում հյուրերին և աշխատում են անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի հյուրերը կարողանան լիարժեք վայելել իրենց կեցությունը մեր երկրում։ Հուսով եմ, որ դուք ձեզ շատ լավ կզգաք մեր երկրում, և մեր թիմը լավագույնս կատարել է իր առջև դրված խնդիրը։ Շնորհակալություն ուշադրության համար։
Ես պատրաստ եմ քննարկել ձեզ հետ օրակարգային հարցեր, ինչպես նաև պատասխանել ձեզ հետաքրքրող բոլոր հարցերին։ Անշուշտ, բազմաթիվ երկրների հետ մենք ունենք սերտ կապեր այս ոլորտում, և ես կցանկանայի օգտագործել պատեհությունը՝ խթանելու երկկողմ համագործակցությունն այդպիսի երկրների հետ, ինչպես նաև նախաձեռնելու գործարար կապեր այն երկրների հետ, որոնց հետ դեռևս չունենք ակտիվ շփումներ։ Կրկին շնորհակալ եմ։ Մեզ համար մեծ պատիվ և հաճույք է ձեզ այստեղ հյուրընկալելը»:
WCIT 2019 համաժողովի պաշտոնական պատվիրակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները շնորհավորել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին համաժողովի հաջող, տպավորիչ բացման և այն պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ: Նրանք իրենց գոհունակությունն են հայտնել Հայաստան այցելելու և Երևանում ՏՏ համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու կապակցությամբ, ինչը շատ լավ առիթ է և հնարավորություն՝ ինչպես համաժողովի մասնակից երկրների, ոլորտի առաջադեմ ընկերությունների, այնպես էլ Հայաստանի հետ փոխշահավետ երկկողմ գործակցության հեռանկարները քննարկելու համար:
Վարչապետը և WCIT 2019 համաժողովի պաշտոնական պատվիրակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի օրակարգի, ինչպես նաև թե՛ տեխնոլոգիական, թե՛ այլ ուղղություններով գործընկերային կապերը զարգացնելու հնարավորությունների շուրջ:

Никол Пашинян принял глав принимающих в WCIT 2019 участие официальных делегаций
Премьер-министр Никол Пашинян в правительстве принял сегодня глав принимающих в WCIT 2019 участие официальных делегаций и международных организаций - вице-премьера Болгарии Марианну Николову, министра телекоммуникаций и информационных технологий Афганистана Фахима Хашими, министра коммуникаций и информационных технологий Ирана Мохаммада Джахроми, министра инфраструктур и экономики Молдовы Вадима Бринзана, замминистра технологий, инноваций и телекоммуникации Бразилии Хулио Нетто, министра связи, почты и информационных технологий Бангладеш Зунаида Ахмеда Палака, министра инноваций и технологий Эфиопии Сисая Тола Ядете, посла МИД Эстонии по цифровым вопросам Тониса Нирка, министра малайзийского штата Пенанг Чоу Ко Йеуна и генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества Майкла Кристидеса.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя гостей, Никол Пашинян отметил:
Рад приветствовать вас в правительстве Армении.
Такой важный повод, как WCIT, является хорошей возможностью для нашей страны обсудить перспективы сотрудничества между нашими странами. Как я уже отметил в своем вступительном слове, технологический сектор и информационные технологии в числе наших приоритетов, и я надеюсь, что за этим важным событием последует еще одна волна развития этой сферы.
Для нашей страны важно действовать в рамках международного сотрудничества в сфере информационных технологий. Не секрет, что высокие технологии играют важную роль в современных международных отношениях и связаны со сферами безопасности, дипломатии и контактов между людьми. ИТ - одна из самых динамично развивающихся областей в мире, и есть еще один важный нюанс: невозможно развивать технологическую сферу без эффективного сотрудничества с международными партнерами, то есть сегодня невозможно иметь развитые технологии в отдельно взятой стране, и мы должны создать атмосферу международного сотрудничества. Я рад, что вы участвуете в этом конгрессе, выполняя свою миссию по созданию платформы для многосторонних партнерских отношений с разными странами, правительствами и компаниями. И я надеюсь, что конгресс настолько хорошо организован, что позволит вам достичь поставленных целей.
Еще раз рад приветствовать вас в нашей стране. Надеюсь, вам понравится тепло нашей гостеприимной страны и народа. Армяне традиционно очень хорошо относятся к гостям и делают все возможное, чтобы гости могли наслаждаться своим пребыванием в нашей стране. Надеюсь, вы будете хорошо чувствовать себя в нашей стране, и наша команда сделала все возможное, чтобы выполнить поставленную перед ней задачу. Спасибо за внимание.
Я готов обсудить с вами вопросы повестки дня, а также ответить на интересующие вас вопросы. Конечно, у нас есть тесные связи со многими странами в этой области, и я хотел бы использовать эту возможность для развития двустороннего сотрудничества с такими странами, а также для налаживания деловых отношений со странами, с которыми у нас пока нет активных контактов. Еще раз спасибо. Для нас большая честь и удовольствие принимать вас здесь”.
Главы принимающих в WCIT 2019 официальных делегаций и международных организаций поздравили премьер-министра Никола Пашиняна с успешным, впечатляющим открытием конгресса и организацией на должном уровне. Они выразили удовлетворение визитом в Армению и участием в ИТ-конгрессе в Ереване, который является прекрасной возможностью обсудить перспективы взаимовыгодного двустороннего сотрудничества Армении как со странами-участниками конгресса, так и ведущими компаниями в этой области.
Премьер-министр и гости обменялись мнениями по повестке дня 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям, а также возможностям развития партнерских отношений как в области технологий, так и других отраслях.