WCIT 2019-ի շրջանակում վարչապետը հանդիպել է ՏՏ հեղինակավոր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն հոկտեմբերի 7-ին մասնակցել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) պաշտոնական բացման արարողությանը և հանդես եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պաշտոնական բացումից հետո վարչապետը հանդիպումներ է ունեցել WCIT 2019 մասնակից ՏՏ ոլորտի առաջատար մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը WCIT 2019 մասնակից, «Infosys» կորպորացիայի համահիմնադիր, հնդկաստանցի հայտնի գործարար Նարայանա Մուրտիի հետ էր: «Infosys» ընկերությունն զբաղվում է էլեկտրոնային առևտրի և հեռահաղորդակցության ոլորտի կազմակերպությունների համար ծրագրային ապահովման մշակմամբ և խորհրդատվության տրամադրմամբ:
Կառավարության ղեկավարը ողջունել է Նարայանա Մուրտիին Հայաստանում և կարևորել ՏՏ ոլորտի նման հեղինակավոր կազմակերպության ղեկավարի մասնակցությունը Երևանում ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսին, ինչը երկկողմանի լավ հնարավորություն է՝ համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու համար:
«Infosys» կորպորացիայի համահիմնադիր Նարայանա Մուրտին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հրավերի համար և նշել, որ ուրախ է այցելել Հայաստան, որտեղ անցկացվում է ՏՏ ոլորտի՝ միջազգային նշանակության կարևորագույն միջոցառումը և քննարկել տեխնոլոգիական բնագավառի զարգացմանը վերաբերող, ինչպես նաև փոխգործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը խոսել է Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը տրվող կարևորության մասին և ընդգծել՝ ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է առաջնահերթություն և հետևողական քաղաքականություն է իրականացնում Հայաստանը տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու, մասնավորապես, կրթական ենթակառուցվածքները զարգացնելու և տաղանդավոր մարդկանց համար համապատասխան էկոհամակարգ ստեղծելու ուղղությամբ: «Մենք կրթությունը համարում ենք մեր երկրի զարգացման կարևորագույն շարժիչներից մեկը և ներկայում առաջ ենք շարժվում կրթական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհով: Մեր ՏՏ ոլորտը կայուն զարգանում է՝ տարեկան 20-25 տոկոսանոց աճ գրանցելով և մեծացնելով մեր երկրի գրավչությունը: Նաև հարկային լայն արտոնություններ ենք նախատեսել Հայաստանում նոր ստեղծվող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել WCIT 2019 մասնակից, ԱՄԷ «Mubadala Investment» ընկերության ավիացիայի ու ինժեներական ծառայությունների ստորաբաժանման տնօրեն Հոմեյդ Ալ Շիմմարիի հետ: «Mubadala Investment»-ը միջազգային ներդրումային կազմակերպություն է, որը գործունեություն է ծավալում աշխարհի ավելի քան 50 երկրում և ներդրումային ծրագրեր իրականացնում տարբեր ոլորտներում:
Վարչապետը ողջունել է «Mubadala Investment» ընկերության պատվիրակության մասնակցությունը նման կարևոր միջոցառմանը, ինչը գործընկերության հեռանկարները քննարկելու լավ առիթ է: Կառավարության ղեկավարը խոսել է Հայաստանում իրականացված քաղաքական փոփոխությունների մասին, նշել, որ լուրջ քայլեր են իրականացվել համակարգային կոռուպցիան հաղթահարելու ուղղությամբ, ինչը մեծ կարևորություն ունի ներդրումային միջավայրը գրավիչ դարձնելու առումով: «Մեր ռազմավարությունն է՝ Հայաստանում զարգացնել տեխնոլոգիական ոլորտը, որտեղ հսկայական ներուժ կա: ՏՏ ոլորտը մեր երկրում դինամիկ զարգանում է, մենք ստեղծել ենք Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, և ձեր ընկերության հետ հնարավոր համագործակցությունը ևս հետաքրքիր է մեզ համար», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հոմեյդ Ալ Շիմմարին շնորհավորել է ՏՏ 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսը բարձր մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Նա ներկայացրել է ընկերության գործունեության ուղղությունները, նշել, որ «Mubadala Investment»-ը աշխարհի ավելի քան 50 երկրներում տարբեր ոլորտներում կայուն և եկամտաբեր ներդրումներ է կատարում՝ նպատակ ունենալով նպաստել ինտեգրված և դիվերսիֆիկացված միջազգային տնտեսության զարգացմանը: «Մենք լավ տպավորություն ունենք Հայաստանում տեխնոլոգիաների ոլորտից և հետաքրքրված ենք համագործակցությամբ, մասնավորապես, վենչուրային ֆոնդերի ձևավորման ոլորտում», - ասել է «Mubadala Investment» ընկերության ներկայացուցիչը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՏՏ ոլորտում գործընկերության հնարավորությունների մասին:
Վարչապետի հաջորդ հանդիպումը WCIT 2019 մասնակից, «Pixar Animation Studios» ընկերության ավագ փոխնախագահ հայազգի Քեթրին Սարաֆյանի հետ էր: «Pixar Animation Studios»-ը ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում տեղակայված ամերիկյան կինոստուդիա է, որը գործունեություն է ծավալում համակարգչային անիմացիայի ոլորտում:
Ողջունելով Քեթրին Սարաֆյանի մասնակցությունը WCIT 2019-ին՝ վարչապետը նշել է, որ միջազգային նշանակության այս համաժողովն անցկացվում է Հայաստանի համար կարևոր փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, երբ արմատական քաղաքական փոփոխություններից հետո երկիրը թևակոխել է տնտեսական և տեխնոլոգիական փոփոխությունների շրջան: «Մեր նպատակը տեխնոլոգիական ոլորտը տնտեսության շարժիչ ուժ դարձնելն է, և ձեր ընկերության հետ հնարավոր համագործակցությունը մեզ համար օգտակար կլինի: Հուսով եմ՝ Դուք կգտնեք մեր երկրում ՏՏ ոլորտում որոշակի գործունեություն ծավալելու համար հետաքրքիր հարթակներ: Ուրախ կլինենք տեսնել Ձեզ Հայաստանում ոչ միայն որպես «Pixar Animation Studios» ընկերության ներկայացուցիչ, այլև որպես մեր հայրենակից, ում ձեռքբերումներով մենք հպարտանում ենք», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը ներկայացրել է մեր երկրում ՏՏ ոլորտի զարգացման տեմպերը, տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների համար ստեղծված հարկային արտոնությունները՝ նշելով, որ կառավարությունը շարունակելու է այդ գործընթացը:
«Pixar Animation Studios» ընկերության ավագ փոխնախագահ Քեթրին Սարաֆյանը նշել է, որ ուրախ է արդեն 5-րդ անգամ գտնվել Հայաստանում, որտեղ վերջին անգամ եղել է 2011-ին՝ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացմանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ՏՏ գործիքները և ձեռնարկությունները տպավորիչ զարգացում են արձանագրել, ինչը խոսում է մեր երկրում տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացի մասին: «Pixar Animation Studios» ընկերության ավագ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել «Pixar Animation Studios» և PicsArt ընկերության հայաստանյան գրասենյակի միջև, մասնավորապես, անիմացիայով զբաղվող մասնագետների միջև փորձի փոխանակման ուղղությամբ, և «Pixar Animation Studios»-ը պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել այդ գործակցությունը: Քեթրին Սարաֆյանը նաև ոգևորիչ է համարել վարչապետի՝ ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի բացման ելույթը և մաղթել հաջողություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել WCIT 2019 մասնակից, «VWmare» ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամիի հետ: «VWmare» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում ծրագրային ապահովման ոլորտում, որը ներառում է հաշվարկային, ամպային, ցանցային տեխնոլոգիաները, անվտանգությունը և թվային ոլորտը: 2010 թվականից Հայաստանում գործում է նաև «VWmare» ընկերության գրասենյակը:
«Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Հայաստանում՝ այս կարևոր համաժողովին: Շատ ուրախ եմ, որ ի դեմս  «VWmare» ընկերության հայաստանյան գրասենյակի՝ հուսալի գործընկերներ ունեք, և մենք հպարտ ենք մեր հայրենակիցների համար, որոնք նման արդյունավետ համագործակցություն են ձևավորել Հայաստանի և Ձեր ընկերության միջև: Ակնկալում ենք Ձեր ընկերության հետագա հաջողությունները մեր երկրում: Մեր կառավարությունը ներդնում է առավելագույն ջանքերը՝ տեխնոլոգիական բնավագառը մեր երկրում առաջ մղելու համար: Կարևորագույն քայլերից է ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների համար եկամտային հարկի կրճատումը, որի վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2020 թ. հունվարի 1-ից»,- ողջունելով հյուրին՝ նշել է հանրապետության վարչապետը: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել նաև մեր երկրում ՏՏ բնագավառի զարգացման տեմպերին, ներկայացրել ընթացիկ ցուցանիշները, գործադիրի կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
«VWmare» ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին նշել է, որ ուրախ է այցելել մեր երկիր և մասնակցել ՏՏ 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսին: Անդրադառնալով ընկերության հայաստանյան գրասենյակի գործունեությանը՝ «VWmare» ընկերության գործադիր տնօրենը նշել է, որ 2010 թվականին, երբ «VWmare»-ը նոր է սկսել գործունեությունը Հայաստանում, ունեցել է 16 աշխատակից, իսկ այսօր աշխատակիցների թիվը հասնում է 200-ի: Սա, Ռաջիվ Ռամասվամիի խոսքով, վկայում է Հայաստանում տեխնոլոգիաների ոլորտի մեծ ներուժի, տաղանդավոր մասնագետների և այս ճյուղի դինամիկ զարգացման մասին: «Մենք շատ ուրախ ենք ներդրումներ կատարել մարդկային տաղանդների ոլորտում, ինչը Հայաստանում առկա է: Միայն մեկ խնդրանք ունենք Ձեզ՝ ավելացրեք տաղանդների թիվը, ներդրում կատարեք տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում», - ասել է «VWmare» ընկերության գործադիր տնօրենը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կրթության ոլորտի զարգացումը, բարեփոխումների իրականացումը Հայաստանի կառավարության գերակայություններից են, և ներկայում Հայաստանն առաջ է շարժվում տաղանդավոր մարդկանց համար կրթական և մասնագիտական որակյալ էկոհամակարգ ձևավորելու ճանապարհով:
Հանդիպումներից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև շրջայց է կատարել WCIT 2019 տաղավարներով, ծանոթացել տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների ներկայացրած արտադրանքին և ծառայություններին:

В рамках WCIT 2019 премьер-министр провел встречи с представителями известных ИТ- компаний
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал сегодня на официальной церемонии открытия 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям (WCIT 2019) и выступил с речью.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, после официальной церемонии открытия премьер-министр встретился с руководителями ряда ведущих ИТ-компаний, участвующих в WCIT 2019.
Первую встречу премьер-министр Никол Пашинян провел с участником WCIT 2019, соучредителем корпорации “Infosys”, известным индийским бизнесменом Нараяной Мурти. Компания “Infosys” занимается разработкой программного обеспечения и консультированием организаций электронной торговли и телекоммуникаций.
Глава правительства приветствовал Нараяну Мурти в Армении и отметил важность участия главы авторитетной ИТ-организации в 23-м Всемирном конгрессе по информационным технологиям в Ереване, что является хорошей возможностью для обсуждения возможностей сотрудничества.
Соучредитель корпорации “Infosys” Нараяна Мурти поблагодарил премьер-министра за приглашение и отметил, что рад посетить Армению, где проводится важнейшее международное мероприятие в сфере информационных технологий, и обсудить вопросы, связанные с развитием технологического сектора, а также перспективы взаимодействия.
Премьер-министр рассказал о важности технологического развития в Армении и подчеркнул, что правительство Республики Армения объявило ИТ-сектор приоритетным и проводит последовательную политику, направленную на превращение Армении в технологическую страну, в частности, на развитие образовательной инфраструктуры и создание соответствующей экосистемы для талантливых людей. “Мы считаем образование одним из важнейших движущих сил развития нашей страны, и в настоящее время мы продвигаемся путем реформ системы образования. Наш ИТ-сектор стабильно развивается: ежегодный рост составляет 20-25%, растет привлекательность нашей страны. Мы также предусмотрели широкие налоговые льготы для новых технологических компаний в Армении”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр Никол Пашинян встретился также с участником WCIT 2019, директором по авиации и инженерным услугам компании “Mubadala Investment” Хумейдом Аль Шиммари. “Mubadala Investment” - международная инвестиционная организация, которая действует в более 50 странах мира и реализует инвестиционные проекты в разных сферах.
Премьер-министр приветствовал участие делегации компании “Mubadala Investment” в таком важном мероприятии, которое является хорошей возможностью обсудить перспективы партнерства. Глава правительства рассказал о политических изменениях в Армении, отметив, что предприняты серьезные шаги по борьбе с системной коррупцией, что очень важно для увеличения привлекательности инвестиционной среды. “Наша стратегия заключается в развитии технологического сектора в Армении, который имеет огромный потенциал. Сфера информационных технологий в нашей стране динамично развивается, мы создали министерство высокотехнологической промышленности, и нам также интересно возможное сотрудничество с Вашей компанией”, - сказал Никол Пашинян.
Хумейд Аль Шиммари поздравил с организацией 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям на высоком уровне и поблагодарил за приглашение принять участие в мероприятии. Он представил направления деятельности компании, отметив, что “Mubadala Investment” делает стабильные и прибыльные инвестиции в более чем 50 странах мира с целью содействия развитию интегрированной и диверсифицированной международной экономики. “У нас сложилось хорошее впечатление о технологическом секторе Армении, и мы заинтересованы в сотрудничестве, особенно в области формирования венчурных фондов”, - сказал представитель компании “Mubadala Investment”.
Собеседники обменялись мнениями о возможностях партнерства в сфере ИТ.
Затем премьер-министр встретился со старшим вице-президентом компании “Pixar Animation Studios”, участницей WCIT 2019 Кэтрин Сарафян. “Pixar Animation Studios” - американская киностудия, базирующаяся в Калифорнии и работающая в области компьютерной анимации.
Приветствуя участие Кэтрин Сарафян в WCIT 2019, премьер-министр отметил, что этот конгресс международного значения проводится в период существенных для Армении перемен, когда после радикальных политических изменений страна вступила в период экономических и технологических изменений. “Наша цель - сделать технологическую сферу движущей силой экономики, и потенциальное партнерство с Вашей компанией будет для нас полезным. Надеюсь, Вы найдете интересные платформы для начала деятельности в сфере ИТ в нашей стране. Мы будем рады видеть Вас в Армении не только как представителя “Pixar Animation Studios”, но и как нашего соотечественника, достижениями которого мы гордимся”, - отметил Никол Пашинян. Премьер-министр представил темпы развития ИТ-сектора в нашей стране, созданные для технологических предприятий налоговые льготы, отметив, что правительство продолжит этот процесс.
Старший вице-президент компании “Pixar Animation Studios” Кэтрин Сарафян отметила, что она счастлива уже в пятый раз быть в Армении, где она была в последний раз в 2011 году на открытии Центра креативных технологий “Тумо”. По ее словам, ИТ-инструменты и предприятия в Армении достигли впечатляющих успехов, что говорит о технологическом прогрессе в нашей стране. Старший вице-президент “Pixar Animation Studios” объявил, что между “Pixar Animation Studios” и армянским офисом компании PicsArt установлены эффективные партнерские отношения, в частности, по обмену опытом среди специалистов в области анимации, и “Pixar Animation Studios” готова продолжить расширение этого партнерства. Кэтрин Сарафян также посчитала впечатляющей речь премьер-министра на открытии 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям и пожелала ему успехов.
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с участником WCIT 2019, исполнительным директором компании “VWmare” Радживом Рамасвами. Компания “VWmare” работает в сфере программного обеспечения, в том числе в областях вычисления, облачных технологий, сетевых технологий, безопасности. С 2010 года в Армении действует офис компании “VWmare”.
Рад приветствовать Вас в Армении, на этом важном конгрессе. Очень рад, что в лице армянского офиса компании “VWmare” мы имеем надежных партнеров, и мы гордимся нашими соотечественниками, которые сформировали такое эффективное партнерство между Арменией и Вашей компанией. Мы ожидаем дальнейшего успеха Вашей компании в нашей стране. Наше правительство прилагает максимальные усилия для развития технологического сектора в нашей стране. Одним из важнейших шагов является снижение подоходного налога для ИТ-компаний, соответствующие законодательные изменения вступят в силу с 1 января 2020 года”, - отметил премьер-министр, приветствуя гостя. Глава правительства также коснулся темпов развития ИТ-сектора в нашей стране, представил текущие показатели и шаги, предпринятые исполнительной властью.
Исполнительный директор компании “VWmare” Раджив Рамасвами отметил, что рад посетить нашу страну и принять участие в 23-м Всемирном конгрессе по информационным технологиям. Коснувшись деятельности армянского офиса компании, Раджив Рамасвами отметил, что в 2010 году, когда “VWmare” только начала деятельность в Армении, у них было 16 сотрудников, а сегодня 200 сотрудников. Это, по словам Раджива Рамасвами, свидетельствует о большом потенциале технологического сектора в Армении, талантливых специалистах и динамичном развитии этой области. “Мы очень рады инвестировать в сферу человеческого таланта, которая существует в Армении. У нас есть только одна просьба к Вам: увеличить количество талантов, инвестировать в сферу технологического образования”, - сказал исполнительный директор “VWmare”.
Никол Пашинян отметил, что развитие сферы образования и проведение реформ являются приоритетом правительства Армении, и в настоящее время Армения движется вперед путем создания качественной образовательной и профессиональной экосистемы для талантливых людей.
После встреч премьер-министр Никол Пашинян также посетил павильоны WCIT 2019, ознакомившись с представленными технологическими компаниями продукцией и услугами.