Երևանում ՏՏ համաժողովի մասնակիցների թիվը ռեկորդային է WCIT պատմության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին գրանցված անձանց թիվը ռեկորդային է WCIT պատմության ընթացքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«Դեռ 2014թ. մենք շահեցինք WCIT-ն Հայաստանում անցկացնելու իրավունքը: Մենք այս տարի ունեցել ենք 6200 գրանցված մարդ, որոնք հաճախելու են, որը ռեկորդային է համաժողովի պատմության մեջ, որն անցկացվում է 1978թ.-ից: Ունենք աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած տարբեր հյուրեր, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Ուրախ եմ, որ այս երեք օրերին Հայաստանը դառնալու է ՏՏ ոլորտի կենտրոն, և անցկացվելու են մեծ քննարկումներ, հանրաճանաչ խոսնակների մասնակցությամբ»,- ասաց Եսայանը:
Ալեքսանդր Եսայանի խոսքով՝ Հայաստանը համաժողովը Երևանում անցկացնելու հնարավորություն է ստացել ընտրված խորագրի շնորհիվ:
«2014թ. դեռ նոր էր սկսվում ապակենտրոնացման շարժումը, իսկ այժմ աշխարհում տարբեր ուղղություններով օգտագործվում են ապակենտրոնացման գաղափարները: Մինչ այս կոնգրեսն անցկացվել է կամ շատ մեծ երկրներում կամ շատ զարգացած երկրներում, և Հայաստանում համաժողովն անցկացնելու որոշման մեջ մեծ դեռ խաղաց հենց ապակենտրոնացման խորագիրը: Մենք հայտարարեցինք, որ այս իրար կապված աշխարհում, որտեղ համացանցը հասանելի է, այլևս մեծ նշանակություն չունի, թե որտեղ ես գտնվում: Այդ գաղափարն էր, որ մեզ օգնեց գրավել նրանց ուշադրությունը»,- նշեց նա:

Число участников ИТ-форума в Ереване стало рекордным в истории WCIT
Число участников, зарегистрированных на Всемирном форуме информационных технологий в Ереване, является рекордным за всю историю WCIT.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 7 октября заявил председатель Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян.
“Право провести форум WCIT в Армении мы выиграли еще в 2014 году. В этом году у нас 6200 зарегистрированных участников, что является рекордом в истории форума, который проходит с 1978 года.
У нас гости из разных стран мира, представители СМИ. Я рад, что в эти три дня Армения станет центром ИТ-сферы, и будут проведены большие обсуждения с участием известных спикеров”, - сказал Есаян.
По словам Александра Есаяна, Армения получила возможность провести форум в Ереване благодаря выбранной тематике.
В 2014 г.  только начиналось движение децентрализации, а сейчас во всем мире идеи децентрализации используются в различных направлениях. До этого конгресс проводился либо в очень больших странах, либо в развитых странах, и в решении о проведении форума в Армении большую роль сыграла именно тематика децентрализации. Мы заявили, что в этом взаимосвязанном мире, где существует интернет, место нахождения уже не имеет большого значения.