Դերասան Ջեյմս Ֆրանկոյին մեղադրել են սեռական ոտնձգությունների մեջ. The New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու կանայք դերասան Ջեյմս Ֆրանկոյին եւ դերասանական վարպետության դպրոցի նրա գործընկերներին մեղադրել են սեռական ոտնձգությունների մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 3-ին հայտնել Է The New York Times թերթը:
Նրա տվյալներով՝ հայցը ներկայացվել Է Լոս Անջելեսի օկրուգի Գերագույն դատարան: Երկու կանայք՝ Սառա Թիթեր-Քափլանը եւ Թոնի Գաալը, պնդում են, որ Studio 4 դերասանական վարպետության դպրոց ընդունվելիս, որի տնօրենը եւ հիմնադիրը Ֆրանկոն Է, իրենք սեռական ոտնձգությունների են ենթարկվել 41-ամյա դերասանի եւ ռեժիսորի, ինչպես նաեւ նրա գործընկերների կողմից:
Կանայք նշում են, որ Ֆրանկոն իրենց մասնակցություն Է խոստացել նախապատրաստվող ֆիլմերին՝ դրա դիմաց առաջարկելով մասնակցել սեռական բնույթ կրող նկարահանումների: Ընդ որում, ինչպես ընդգծում Է թերթը, ֆիլմերը, որոնց մասին ասել Է դերասանը, չեն թողարկվել: Հայցատուների խոսքով՝ դերասանի ու նրա գործընկերների գործողությունները բերել են նրան, որ դպրոցում եւ նրա սահմաններից դուրս հաստատվել Է «ոտնձգությունների եւ սեռական շահագործման մթնոլորտ»: Հրատարակությունը նշում Է, որ ավելի վաղ Ֆրանկոյի նկատմամբ արդեն առաջադրվել են նման բնույթի մեղադրանքներ, այդ թվում հենց Թիթեր-Կապլանի կողմից:
Ֆրանկոն ճանաչում Է ստացել 1999 թվականին «Խուլիգաններն ու օրինավորները» սերիալի թողարկումից հետո, որում խաղացել Է գլխավոր դերերից մեկը: Հետագայում նկարահանվել Է հիմնականում կատակերգություններում, ինչպես նաեւ մասնակցել Է ռեժիսոր Սեմ Ռեյմիի սարդ-մարդի մասին գերհերոսական եռերգությանը (2002, 2004, 2007 թթ.):
Ռեժիսոր Մարկ Ռայդելի «Ջեյմս Դին» կինոնկարում (2001 թ.) խաղացած գլխավոր դերի համար ստացել Է «Ոսկե գլոբուս»: «Օսկար» մրցանակի Է անվանակարգվել «127 ժամ» դրամայում (2010 թ.) կատարած դերի համար: Հանդես Է եկել որպես «Վայ-արարիչը» (2017 թ.) ֆիլմի ռեժիսոր, ինչպես նաեւ խաղացել Է գլխավոր դերը, որի համար անցյալ տարի ստացել Է իր երկրորդ «գլոբուսը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT: актер Джеймс Франко обвинен в сексуальных домогательствах
Две женщины обвинили американского актера Джеймса Франко и его партнеров по школе актерского мастерства в сексуальных домогательствах. Об этом сообщила в четверг газета The New York Times.
По ее данным, иск был подан в Верховный суд округа Лос-Анджелес. Две женщины Сара Титер-Каплан и Тони Гаал настаивают на том, что при поступлении в школу актерского мастерства Studio 4, директором и основателем которой является Франко, они подверглись сексуальным домогательствам со стороны самого 41-летнего актера и режиссера, а также его коллег по цеху.
Женщины отмечают, что Франко обещал им участие в готовящихся фильмах в обмен на участие в прослушиваниях и съемках, носящих сексуальный характер. При этом, как подчеркивает газета, фильмы, о которых говорил актер, выпущены не были. По словам истцов, действия актера и его напарников привели к тому, что в школе и за ее пределами установилась "атмосфера домогательств и сексуальной эксплуатации". Издание отмечает, что ранее в отношении Франко уже выдвигались обвинения схожего характера, в том числе со стороны самой Титер-Каплан,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
у сериала "Хулиганы и ботаны" (Freaks and Geeks), в котором сыграл одну из главных ролей. Впоследствии снимался в основном в комедиях, также принял участие в супергеройской трилогии о человеке-пауке (2002, 2004, 2007) режиссера Сэма Рэйми.
За главную роль в картине "Джеймс Дин" (2001) режиссера Марка Райделла получил "Золотой глобус". Был номинирован на "Оскар" за роль в драме "127 часов" (127 Hours, 2010). Выступил режиссером, а также сыграл главную роль в фильме "Горе-творец" (The Disaster Artist, 2017), за которую в прошлом году получил свой второй "глобус".